Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 18:56 Bu haber 892 kez okundu
 
M.V.TOĞRUL, Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki yasaklamaları Meclise Taşıdı
Gaziantep Milletvekili Mahmut TOĞRUL, Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Mülkiyede daha önceden faaliyet gösteren toplulukların başvuruları hangi gerekçeyle kabul edilmemesini meclis gündemine taşıdı.
- Haberi
M.V.TOĞRUL,  Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki yasaklamaları Meclise Taşıdı

Gaziantep Milletvekili Mahmut TOĞRUL, Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Mülkiyede daha önceden faaliyet gösteren toplulukların başvuruları hangi gerekçeyle kabul edilmemesini meclis gündemine taşıdı.

 

Ankara Üniversitesi yönetimi, bundan yaklaşık altı ay kadar önce dönem başında Üniversitelerde faaliyet gösteren öğrenci toplulukları için yeni bir düzenleme yaptı. Fakülte düzeyinde topluluk kurulmasını yasaklayarak ve yeni şartlar getirerek toplulukların faaliyetlerini sürdürebilmesini, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na (SKS) bağlamıştı.

 

Ankara Üniversitesi Rektörlüğünün, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Mülkiye) öğrenci topluluklarının çalışmalarına izin vermediği basına yansımıştır. Yıllardır çalışmalarını sürdüren Tiyatro Topluluğu, Mülkiye Bisiklet Topluluğu, Sosyalist Düşünce Topluluğu, Yenilikçi Düşünce Topluluğu, Mülkiye Ekonomi Topluluğu ve Edebiyat Topluluğu’nun başvuruları reddedilmiştir. Kültür ve Spor Daire Başkanlığı (SKS), Üniversite genelinde 51 öğrenci topluluğunun başvurusunu kabul ederken, Mülkiye’den sadece Mülkiye Gençlik topluluğunun başvurusunu kabul etmiştir. Mülkiye’nin en eski topluluklarının, SKS topluluklar listesinden çıkarılmış olması, Mülkiyede faaliyet gösteren topluluklar tarafından tepkiyle karşılanmıştır. Bir Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) geleneği olan İnek Bayramı ise son senelerde fakülte ve üniversite yönetimi tarafından “toplumsal hassasiyetler” gerekçe gösterilerek yasaklanmıştı.

Kapatılan topluluklardan “SBF Tiyatro Topluluğu” farklı illerde turnelere giderek oyunlar sahneliyordu. Topluluk, sosyal medya hesaplarından, “Kapatıldık ey tüllab! Unutma bizi…” paylaşımını yaptı. Topluluğun akıbetinin SKS’nin yapacağı değerlendirme sonucu belli olacağını belirten topluluk öğrencileri, Dekanlığın çalışabilecekleri mekân göstermemesi durumunda çalışmalarını nasıl yürüteceklerinin belirsiz olduğunu ifade etmekteler.

 

Bu bağlamda;

  1. 2018 yıllından önce Ankara Üniversitesinde kaç öğrenci topluluğu bulunmaktaydı? 2018 yıllından önce Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Mülkiyede kaç öğrenci topluluğu faaliyet göstermekteydi?
  2. Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Mülkiyede daha önceden faaliyet gösteren toplulukların başvuruları hangi gerekçeyle kabul edilmemiştir?
  3. Mülkiyede faaliyet gösteren toplulukların SKS topluluklar listesinden çıkarılmasıyla, herkes tarafından bilinen Mülkiye geleneği yok edilmek mi isteniyor?
  4. Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Mülkiyenin en eski topluluklarının, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı (SKS) topluluklar listesinden çıkarılmalarının nedeni nedir?
  5. Kültür ve Spor Daire Başkanlığının (SKS) topluluklar listesini belirlerken özellikle Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Mülkiye topluluklarına karşı böylesi bir tavır sergilemesinin nedeni nedir? Son bir buçuk yıldır, Siyasal Bilgiler Fakültesiyle (SBF) ilgili böylesi tartışmaları kararların alınmasının nedeni nedir?
  6. 2017 yıllı sonu ve eğitim-öğretim yıllı başlangıcında, Ankara Üniversitesi yönetiminin öğrenci topluluklarıyla ilgili yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duymasının nedeni nedir? Topluluklar ile ilgili yaptığınız düzenlemeler, 15 Temmuz darbe girişimi ve ilan etmiş olduğunuz OHAL sürecinin devamı niteliğinde midir? Üniversitelerde faaliyet gösteren öğrenci topluluklarını da ‘Milli ve Milli olmayan’ diye ikiye ayırdınız?
  7. Topluluk faaliyetlerinin askıya alınması gerekçesine ilişkin fakülte ve üniversite yönetimi tarafından herhangi bir açıklamam yapılmamasının nedeni nedir?
  8. Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Mülkiyede daha önceden faaliyet gösteren öğrenci topluluklarının, Kültür ve Spor Daire Başkanlığının (SKS) topluluklar listesine eklenmesi için bir çalışmanız olacak mıdır?
Kaynak: Editör:
Etiketler: M.V.TOĞRUL,, , Siyasal, Bilgiler, Fakültesi'ndeki, yasaklamaları, Meclise, Taşıdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı