Haber Detayı
16 Kasım 2017 - Perşembe 08:50 Bu haber 2855 kez okundu
 
M.Toğrul,Antep'te İmar Rantı
HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul,il merkezinde imar değişiklikleri ile yeşil alanların talan edildiğini iddia etti.
YEREL Haberi
M.Toğrul,Antep'te İmar Rantı

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul,il merkezinde imar değişiklikleri ile yeşil alanların talan edildiğini iddia etti. Toğrul  bu anlamda TBMM sine araştırma önergesi verdi.

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Son yıllarda Gaziantep’te yapılan imar uygulamalarının büyük bölümünde kamu yararı ilkesinin tamamen bir tarafa bırakıldığını, rant odaklı ve kısa vadede getiri sağlayan, orta ve uzun vadede kentsel değer ve nitelik kaybına yol açacak telafisi mümkün olmayan hatalı kararlar alınmaktadır. Bu durum Gaziantep’te bir yandan doğa ve çevre tahribatını arttırırken bir yandan da tahrip edilen şehrimizin tarihsel dokusunu bozmaktadır. Aynı zamanda bu rant alanlarıyla beraber gelen kentsel dönüşüm projeleri sonucu bir çok yurttaşımız mağdur olmaktadır. Gaziantep kentimizin, tarihsel, sosyal ve kültürel dokusunun rant uğruna bozulmasını engellemek, gerekli önlemlerin alınması ve Gaziantep’teki imar yolsuzluklarının araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederim.

GEREKÇE

Gaziantep belediyelerinin uzun bir süreden beri sosyal belediyecilik yapmak yerine meclis kararlarının yüzde 80-90’ının imar değişiklikleriyle ilgili olduğu, imar rantlarıyla uğraştığı ve bu yönüyle sürekli kamuoyunun gündemine geldiği görülmektedir. Belediyelerin meclis gündemlerine baktığımızda hemen hemen her ay, ada bazında imar tadilatlarının olduğunu görmekteyiz. Kentler yönetilirken en büyük yanlış yerel yönetimlerin bütçelerinin arsa rantı ile oluşturulmasıdır. Kentin başına gelen her yerel yönetici kendi düşüncesi veya beraber çalıştığı insanların düşünceleri etrafında şehri yeniden yapılandırmaya çalışarak, kent için uzun vadeli imar planını ortaya koymak yerine günübirlik, sürekli değişen ve birilerine rant sağlamak amacıyla imar planları yapmaktadırlar. Bu şekilde yapılan imar planları ve değişiklikleri de ancak ve ancak geçmiş belediyelerin yapmış olduğu sıkıntılardan kaynaklanan insanca yaşamayı gerektiren şartların Gaziantep'te hayata geçirilmemiş olmasını devam ettirmekten başka bir sonuca yol açmamaktadır. Belediyelerin kuşkusuz imar planlamaları da yapması gerekiyor ama meclis kararlarının yoğunluğunun imar kararları olması ve alınan imar kararlarının, yoğunluğu daha fazla artırması kenttin yaşana bilirlik kalitesini düşürmektedir.  Değişen ve gelişen şartlar imar tadilatlarını zorunlu kılsa da, son yıllarda yapılan imar tadilatlarının çok büyük bölümü toplumsal ve teknik gerekçelerle değil, rant yaratma amacıyla gerçekleştirilmektedir.

 

Gaziantep’in yeşil aksı olan 100. Yıl Atatürk Kültür Parkının devamı niteliği olan, Osmangazi Mahallesi, Metro AVM çevresine yüksek yoğunluklu 15 katta kadar konut alanları izni verilmesi kentin kalbine âdeta bir hançer gibi saplanmıştır.  Daha öncede yine aynı bölgeye yakın olan ‘Recep Koç Parkı'nın Harikalar Diyarı adıyla eğlence parkına dönüştürülmesi sırasında yapılan müdahalelerle zedelenen 1. Derece Arkeolojik SİT alanı olan Batalhöyük'ün yanı başında yapılan plan tadilatıyla, çevrede önemli bir yoğunluk artışına gidilmiştir.  İki ile dört kat arasında değişen yüksekliklerdeki yapılar, beş ve altı katlı yapılardan oluşan bir konut çevresine dönüştürülmüştür. Artan yoğunluk için yeterli sosyal donatı alanı ayrılmadığı gibi, yoğunluk ve yükseklik artışı içinde geçerli bir gerekçe sunulmamış, çevreye aykırı bir yapılaşma düzeni getirilmiştir. Aynı şekilde, Kızılhisar, Bağlarbaşı Mahallesi ve Kilis Yolu Çevresi Ekolojik Tabanlı Revizyon İmar Planlarının yapılmış olması kentimiz açısından çok sıkıntılı olan yeşil alanları azaltmaktan başka bir şeye hizmet etmekten öteye gitmemiştir. 

 

Ayrıca son on yılda yeni imar alanları açılmayarak insanların ucuza konut sahibi olması gerekirken pahalıya konut sahibi yapılması da ayrı bir yanlış olarak durmaktadır. Kentsel dönüşüm sadece binaların yenilenmesi demek değildir. Mahalledeki tüm evlerin yıkılıp yerlerini apartmanlarla doldurmak kentsel dönüşüm demek değildir. İmara açılan bölgelerde altyapı çalışmalarının yapılmaması nedeniyle inşaat şirketleri ciddi problemler yaşamaktadırlar. Bu nedenle, imara açılan alanların parselasyon ve alt yapı çalışmalarının da ivedilikle yapılması sektör için olumlu bir gelişme olacaktır. İmara açılan bölgelerde dere yataklarının korunarak yoğunluk arz eden planlamaların yapılması gerekmektedir.

 

Gaziantep’te 1999'dan önce yapılan binaların çoğunda yapısal olarak sorunlar bulunmaktadır. Şehir imar planı yapılırken okul, cami, pazaryeri, park vs. alanların belirlenmesi şehrin planlı büyümesini sağlayacak ve çarpık kentleşmenin önüne geçilecektir. Belediyelerin yeni imar alanları açmaması, mevcut arsa fiyatlarında artışa neden olmakta ve bu durum sektörde yatırımların azalması sonucunu beraberinde getirmektedir. Her şeyden önce Gaziantep'teki konutların bir analizinin yapılarak kalite derecelendirmesine gidilmesi ve var olduğu düşünülen imar rantlarının engellenmesi amacıyla meclis araştırması açılması önem arz etmektedir. 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: gaziantephaberi,mahmut toğrul,imar,yeşil alan,rant,şantiye,tbmm,
Yorumlar
Haber Yazılımı