Haber Detayı
11 Ekim 2017 - Çarşamba 11:15 Bu haber 1634 kez okundu
 
M.Toğrul : " Işid davaları birleştirilmeli "
10 Ekim… Kanlı terör örgütü IŞİD’in Ankara Garı’nda iki canlı bomba ile gerçekleştirdiği katliamın üzerinden 2 yıl geçti
SİYASET Haberi
M.Toğrul :

10 Ekim… Kanlı terör örgütü IŞİD’in Ankara Garı’nda iki canlı bomba ile gerçekleştirdiği katliamın üzerinden 2 yıl geçti. 102 vatandaşın hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin yaralandığı katliam davası Ankara’da ağır aksak devam ediyor…

 

3 İSİME DİKKAT ÇEKTİ

Türkiye’deki en kanlı katliamlardan biri olan Ankara Garı patlamasının 2. yıldönümünde,  IŞİD’in üslendiği saldırıları değerlendiren HDP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul, eylemleri planlayan ve uygulanması emrini veren üst düzey 3 teröristin öldürülmesinin kafalarda soru işareti yarattığını söyledi.

 

“BİRBİRİ İLE İLİŞKİLİ EYLEMLER”

Diyarbakır, Adana, Suruç, Ankara, İstiklal Caddesi, Gaziantep Emniyetine yapılan saldırı ve Beybahçe katliamının birbirleri ile bağı olduğuna dikkat çeken Toğrul, “ Diyarbakır saldırısı tam olarak araştırılsa Suruç olmazdı, Suruç araştırılsa Ankara, burası araştırılsa, İstanbul, Gaziantep Emniyeti ve Beybahçe saldırıları gerçekleşmezdi. Bu eylemlerin ortak noktasında örgütün tepesinde yer alan ve operasyonlarda ölü geçirilen Halil İbrahim Durgun, Yunus Durmaz ve Kadir Cabael var. Beybahçe katliamının Kayseri’de görülen duruşmasında Kadir Cabael’in eşi, kocasının öldürüldüğünü açıkça dile getirdi. Devletin bu olayların arka planını ortaya çıkarmak istemediğini düşünüyoruz. Bakın Beybahçe Katliamı davasının Kayseri’ye taşınması da böyle. O mahallede yaşayan insanların hepsi yoksul, günlük yevmiye ile geçinen insanlar. Hal böyle olunca duruşmalara gidemiyorlar. İlk duruşmada sadece bir aile vardı. Duruşma Gaziantep’te olsa tüm aileler bunu takip ederdi” dedi.

 

 

“MAHKEMEDEN SALDILAR”

Çete olarak nitelendirdiği IŞİD’in adeta görmezden gelindiğini iddia eden Prof. Dr. Toğrul, birçoğu yakından izlenen, teknik takibe takılan, gözaltına alınan, yargı önüne çıkarılan çok önemli örgüt mensuplarının mahkemeler tarafından salıverilmesinin normal bir durum olamayacağını belirtti. Toğrul, sanık avukatlarının da konunun derinlemesine araştırılmasını önlemek için özel çaba harcadığını anlatarak, “İŞID’in ölü ele geçirilen depo ve patlayıcı temininden sorumlu ismi Kadir Cabael’in eşi, sağlık sorunlarını öne sürerek tahliyesini istedi. Mahkeme üyeleri oy çokluğu ile bunu ret etti. Bu saldırılar aydınlatılmak isteniyorsa IŞID davalarının dosyaları birleştirilmelidir. Çünkü hepsi birbiriyle ilişkilidir” dedi.

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: gaziantephaberi,hdp,ışid,çete,10ekim,gar,ankara,cabael,toğrul,mahmut,devhabe
Yorumlar
Haber Yazılımı