Haber Detayı
25 Mayıs 2017 - Perşembe 17:48 Bu haber 2601 kez okundu
 
Midyat’ta kadın işçinin hakları aranıyor
Dev-Tekstil Hemera Tekstil'i ifşa ediyor...
EKONOMİ Haberi
Midyat’ta kadın işçinin hakları aranıyor

Midyat’ta bulunan Hemera Tekstil’de 2 yıldan fazla süredir çalışırken işten çıkarılan iki çocuk annesi kadın işçi, verilmeyen haklarını istediği için patronun çeşitli hakaret ve tehditlerine maruz kalmıştı. Kadın işçi hakları için mahkemeye başvurmuş, Hemera tekstil patronu da kadın işçiyi hakaret ve tehditlerde bulunarak şikâyetinden vazgeçirmek istemişti.

 

DEV TEKSTİL üyesi kadın işçinin alacakları için açtığı bu davanın ilk duruşması dün (24 Mayıs) gerçekleştirildi. Hemera Tekstil sahibi duruşmaya katılmazken, 23 Haziran’a yeni duruşma günü verildi.  DEV TEKSTİL’de davaya destek amaçlı katıldı. Kadın işçi; “Bu dava yıllarca da sürse peşini bırakmayacağım” dedi.

 

DEV TEKSTİL Sendikası Çukurova Temsilciliği ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:  “Midyat’ta yaşanan bu durum ne yazık ki her yerde kadın işçilerin karşılaştığı sorunların bir örneği. Bu sömürü düzeninde hem kadın hem işçi olmak çifte ezilmişlik demektir. Toplumdaki gerici, ataerkil algı nedeniyle de patronlar kadın işçileri daha kolay baskı altına alabileceklerini, yıldırabileceklerini sanıyorlar. Oysa kadın işçiler örgütlendikçe ve bilinçlendikçe böylesi sorunlara boyun eğmeyecek, haklarını aramaya devam edecektir. Biz DEV TEKSTİL olarak Midyat’taki sendikamıza üye kadın işçi arkadaşımızın yanındayız, davasının takipçisi olacağız. Aynı zamanda kadın işçilerin yaşadıkları sorunları gündemde tutmaya devam edeceğiz.”

 

Kaynak: Editör: Murat Güreş
Etiketler: Midyat’ta, kadın, işçinin, hakları, aranıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı