Haber Detayı
25 Kasım 2017 - Cumartesi 17:59 Bu haber 1768 kez okundu
 
MERAL DANIŞ " BİZ DURMAYACAĞIZ, DURDURACAĞIZ ! "
HDP Antep il örgütünün 25 Kasım basın toplantısında konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Biz kadınlar siyasette yapabiliriz. Her yerde yönetici de olabiliriz. Hayatın her alanında kadınlar olarak var olabiliriz” dedi.
SİYASET Haberi
MERAL  DANIŞ

HDP Antep il örgütünün 25 Kasım basın toplantısında konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Biz kadınlar siyasette yapabiliriz. Her yerde yönetici de olabiliriz. Hayatın her alanında kadınlar olarak var olabiliriz” dedi.

 

HDP Antep il örgütü binasında gerçekleşen toplantıya HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Avukat Berivan Polat, SYKP, ESP, DBP ve EMEP Antep il örgütü, Antep 78’liler meclisinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Toplantının yapıldığı salona, ‘Kadın, Yaşam, Özgürlük’ ile ‘Kadın katliamına karşı isyandayız’ pankartı asıldı. Toplantı da konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, kadına yönelik şiddeti ve baskıyı önlemede görevin sadece kadınlara değil erkeklere de düştüğünü ifade etti.

 

Açılış konuşmasını  Antep HDP İL Eşbaşkanı Atiye Okay yaptı. Okay gündeme  dair açıklama ve konuşma yaptı. Tüm şehit  kadınlar için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.  Eğitimsen üyesi Fatoş Bayındır, kadına yönelik şiddet ve cinayetler hakkında  bir  sunum gösterisinde bulundu. Baro kadın komisyonunda  görev yapan Eski Milletvekili  adayı Av. Berivan Polat gündem hakkında konuştu.

 

BERİVAN POLAT

 

BERİVAN POLAT,KADINA YALNIZ ERKEKLER DEĞİL DEVLETTE ŞİDDET UYGULUYOR

“ Kadına Şiddet kalıcı olarak devam ediyor. Kadına şiddet her alanda devam etmektedir. Sadece eş yada kardeşler değil, devletin kadınlar üzerindeki şiddeti sürmektedir. Kadına şiddet tüm  toplumun  her kesiminde yaşadığı şiddettir. Kadına şiddet,taciz,tecavüz ve ekonomik şiddette  olabiliyor. Kadını dışarıda çalışmamasını isteyen, onu yalnızca bulaşık yıkayan, çamaşır yıkayan,çocuk doğuran  ve ev içi  hizmetleri  yapan  olarak  gören bir toplum var. Kadının sosyal yaşamdan koparılması, erkek egomonyası altın ezilmesi tüm  alanlar  görmekteyiz. Kadın cinayetleri gün  geçtikçe  artmaktadır. Bu cinayetlere kurban  gidenlerin çoğu  koruma altında  olan kadınlardır. Devlet  koruma altına alamıyor. AKP nin Ohal ilan ettikten sonra kadın cinayetlerinde artış olmuştur. Antep  kadın  cinayetleri açısından yüksek sıralarda yer alıyor. Her gün en az güvenliğe yansıyan  4-5  kadın  eşi yada kardeşi tarafından darp  ediliyor. Kadına  yönelik şiddet  ve cinayet  politiktir. HDP  milletvekillerinde  6  kişi vekillikleri  düşürüldü, maalesef 5 kadın  vekillerimizdir. AKP  iktidarı kadınlardan korkuyor.” dedi

 

 

 

 

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ

 

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ ,‘BİZ DURMAYACAĞIZ, DURDURACAĞIZ!’

Kadına yönelik şiddetin kadının veya erkeğin sorunu olmadığını toplumsal bir sorun olduğunu aktaran Beştaş, kadınların erkeklerle değil erkek egemen zihniyet ile mücadele ettiğini belirtti. 25 Kasımda HDP’nin tüm organları ve bileşenleri ile alanlarda olduğunu vurgulayan Beştaş, hükümetin kadınları OHAL ve baskı politikaları ile yıkamayacağını söyledi. Toplumun her kesimine yönelik anti-demokratik müdahalelere karşı boş durmayacaklarını anlatan Beştaş, “Biz durmayacağız, durduracağız. AKP bugün kadınları bir oy deposu ve parti seçim çalışanı olarak görmektedir. Kadınlarla işleri bittiğinde ise kadın ve erkek eşit değildir diyen bir zihniyettir. Erdoğan geçtiğimiz haftalarda çıkıp bütün Kürt annelerini terörist ilan etti. Hem de bunu kadın üzerinden yaptı. Erdoğan şunu söylüyor, ‘Müslüman kadınlara sesleniyorum, çoğalın. Teröristleri görüyorsunuz. Onların her birinin 15 çocuğu var’. Biz bu cümleyi nereden tutarsak tutalım her tarafında kadına hakaret var. Kürt annelerini geçtim. Başta Müslüman kadınlara büyük bir haksızlık var. Kadınları sadece bir çocuk doğurma aracı olarak görüyor. Çoğalın demek kadının şahsına ve iradesine büyük bir saygısızlıktır. Kadın ister çocuk yapar, ister yapmaz. Teröristler derken de hepimiz biliyoruz orada Kürtlere sesleniyor. Buna sadece Kürt kadınları değil bütün kadınların karşı çıkması gerekiyor. Biz kadınlar siyasette yapabiliriz. Her yerde yönetici de olabiliriz. Hayatın her alanında kadınlar olarak var olabiliriz” diye konuştu.

 

HABERİN VİDEOSU ALT KISIMDA

 

KADINLARIMIZ 

 

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: gaziantephaberi,hdp,ohal,akp,kadınlar,terör,amerika,fetö,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı