Haber Detayı
23 Aralık 2018 - Pazar 00:13 Bu haber 1330 kez okundu
 
Maraş’ta yasağa ve ablukaya rağmen 40’ıncı yıl anması
Maraş Katliamı'nı anan Alevi Dernek ve kuruluşları, engelemelere rağmen Maraş'ta olmaya devam edeceklerini "Barışı, sevgiyi ve birliği" haykırmaya devam edeceklerini açıkladılar.
SİYASET Haberi
Maraş’ta yasağa ve ablukaya rağmen 40’ıncı yıl anması

 

DEVAHABER -  Maraş Katliamı'nı anan Alevi Dernek ve kuruluşları, engelemelere rağmen Maraş'ta olmaya devam edeceklerini "Barışı, sevgiyi ve birliği" haykırmaya devam edeceklerini açıkladılar.

 

Maraş'ta çoğu Alevi yurttaşlardan oluşan 111 kişinin katledildiği 19-24 Aralık 1978 olaylarının 40’ncı yıl dönümünü dolayısı Yörükselim Mahallesi’nde bulunan Cem Evi’nde anma töreni düzenlendi. Anmaya, Demokratik Alevi Derneği (DAD) Eş Genel Başkanı Musa Kulu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkan Yardımcısı Onur Kaya, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Başkanı Hüseyin Mat, Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Başkanı İsrafil Erbil, Avrupa Alevi Gençler Birliği (AAGB) Genel Başkanı Nadir Bal, Alevi Dernekler Federasyonu (ADF) Genel Başkanı Celal Fırat, Alevi Vakıflar Federasyonu (AVF) Remzi Akbulut, HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, HDP MYK Üyesi Çilem Küçükkeleş,CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, CHP Maraş Milletvekili Ali Öztunç ile katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları ve çok sayıda yurttaş katıldı.

 

Cem Evi'ne Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ile "Maraş’ı Unutma Unutturma" yazılı pankart asıldı. Anmaya katılanlar "Maraş’ı unutma unutturma" ve "Katillerden hesap sorulacak" sloganlarını attı.


Anma öncesi Yörükselim mahallesini ablukaya alan polisler, kitleyi takip eden basın mensuplarının bir süre içeriye girmesine engel olurken, Cem Evi etrafı polis kamerası ile izlendi. Anmaya dış illerden katılmak için Maraş’a gelmek isteyen yurttaşlar ise, şehrin giriş noktalarında GBT taraması bahanesiyle uzun süre bekletildikten sonra kente alındı.


‘CANLARI ANMAYA GELİYORUZ’


Cem Evi dedesinin duası ve yaşamını yitirenlerin anısına sembolik olarak karanfil bırakılmasının ardından başlayan programda konuşan dede Gazi Metin, “Her sene anmaya geldiğimiz zaman önümüze barikatlar koyuluyor. Ama biz can kırmaya can yakmaya gelmiyoruz. Kaybettiğimiz canları anmaya geliyoruz. Her yılda gelmeye devam edeceğiz” dedi.

 

‘ALEVİLER BASKIYLA ÖZÜNDEN VAZGEÇMİYOR’

Sonra durulan semahın ardından sözlerine katliamda hayatını kaybedenleri anarak başlayan Avrupa Alevi Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat, aradan geçen 40 yıla rağmen adaletin yerini bulmadığını söyledi. Katillerden hesap sorulmadığını söyleyen Mat, şöyle konuştu: “Bizler yarayı kaşımaya değil, katliamların bir daha yaşanmaması için bir araya geliyoruz. Katliamları unutursak yeni katliamlara sebebiyet veririz. Sivas’ta, Çorum’da, Maraş’ta yıllardır anma yapıyor acılarımızı paylaşıyoruz. Ancak Acılarımızı paylaşırken kimsenin canını yakmıyoruz. Bizler başka kimsenin bizim yaşadığımız acıyı yaşamasını istemiyoruz. Yıllardır burada bu anma etkinlikleri neden yasaklanıyor? Neden bu konuda bu kadar çaba gösterilir. Biz buralara barışı, sevgiyi, kardeşliği getirmek için geliyoruz. 40 yıl önce Maraş Alevisizleştirilmek istenildi. Ancak bugün burada bir cem evi var. Yani aleviler katliamlarla, baskıyla özünden vazgeçmiyor.”

 

‘BU TOPRAKLARIN SEVGİYE İHTİYACI VAR’

Mat’ın ardından konuşan Alevi Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat, 40 yıldan beridir Alevilerin yüreklerinin kan ağlandığını dile getirdi. Bu kadim topraklarda asırlar önce birçok milletin barış içerisinde birlikte yaşadığını vurgulayan Fırat, “Ama şimdi aynı sofrada dahi oturamıyoruz. Bu toprakların umuda barışa kardeşliğe ihtiyacı var. Bu kadim topraklardan Hacı Bektaşi Veliler, Mevlanalar, Yunus Emreler geçti. Hepsinin tek amacı sevgiydi. Bizde bunu istiyoruz. Yunusun dediği gibi bizim dilimiz sevgidir. Elele verelim ve bu topraklara sevgi getirelim” diye konuştu.

 

‘DİYANETİN BÜTÇESİ TEK BİR KESİME GİDİYOR’


Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Remzi Akbulut ise, acıları paylaşmak için toplandıklarını ifade etti. Akbulut, “İnançlarımızla ilgili AİHM, Yargıtay ve Danıştay’ın verdiği kararlar uygulanmıyor. O zaman ortada bir kardeşlik kalmıyor. Diyanetin bu yıl bütçesi her sene olduğu gibi diğer bakanlıkların bütçesinden kat kat fazladır. Ancak bu bütçe tek bir kesime harcanıyor. Alevilerde bu ülkenin vatandaşı, ancak bu bütçeden tek bir kuruş Alevilere harcanmıyor. Bu bütçe tüm din ve inançlara eşit şekilde paylaşılmalıdır” ifadelerini kullandı.


‘MARAŞ’A DA RAHATÇA GELEBİLMELİYİZ’

Alevi Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Doğan Demir’de şöyle konuştu: “Gönül isterdi ki bugün Sivas’ta olduğu gibi burada da miting yapabilseydik. Umarım hükümet bu konuda gereğini yapar. Bizde Sivas’a, Çorum’a rahatça gittiğimiz gibi Maraş’a da sıkıntı çekmeden geliriz ve Maraşlılarla birlikte katliamı kınarız. Katliamların Alevi si Sünni si yoktur. Burada insanlar katledildi. Bu memleket hepimizindir. Bu ülkeyi yönetenler elini vicdanına koyup bu katliamları gerçekleştirenlere hesap sormalı ve katliamları anmaya rahatça gelmeliyiz.”

 

‘BU YARAYI BİZ Mİ AÇTIK?’

Demir’den sonra konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, “Maraş’a nasıl gelmeyiz biliyor musunuz? Devlet katliamda tüm hayatını kaybeden ailelerden özür dilerse ve kayıp mezarları bulunursa o zaman gelmeyiz. Yoksa asırlar boyunca gelmeye devam edeceğiz. Maraş’ın AKPli vekilleri ‘Gelip yarayı kaşımasın’ demişler. İyide biz mi bu yarayı açtık? Bu yarayı kapatmak Maraş halkının ve devletin görevidir. Maraş’ı unutmamak, unutturmamak Alevi kurumlarının asli görevidir. Maraş Aralık ayıyla hatırlanan bir soykırım değildir. Eylül ayında başlayarak anılmalıdır. Maraş bir günle anılamaz” diye konuştu.

 

‘KATİLLERDEN HESAP SORMALI’

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen de konuşmasına partisi adına hayatını kaybedenleri anarak başladı. 40 yıldan bu yana katliamın hesabının sorulmadığını söyleyen Özen, “Asıl failler yargılanmalıdır. Devlet görevini yapmalı ve katiller hesap sormalıdır. Kardeşlik edebiyatına son verip gerçek bir kardeşliği hayat geçirmelidir” dedi.

 

‘YAŞANMAZDI’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ise, aradan geçen 40 yıla rağmen acının ilk günkü gibi taze olduğunu söyledi. Katliamların tekrar yaşanmaması için katliamla yüzleşilmesi gerektiğini dile getiren Sarıbal, şöyle konuştu:“Şuan burada uygulanan güvenliğin 10’da biri Maraş’ta, Madımakta olsaydı bu olayların hiçbiri yaşanmazdı. Bizim tek isteğimiz bu vahşi katliamı yapanlardan hesap sorulmasıdır. Biz barış diyoruz. Onlar savaş diyor. Biz kardeşlik diyoruz. Onlar kardeşliği istemiyoruz. Çünkü onlar iktidarlarını çatışmayla yürütüyorlar

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maraş’ta, yasağa, ve, ablukaya, rağmen, 40’ıncı, yıl, anması,
Yorumlar
Haber Yazılımı