Haber Detayı
02 Ekim 2017 - Pazartesi 18:40 Bu haber 1447 kez okundu
 
La Vegas Saldırısını IŞİD Üstlendi
ABD'nin Las Vegas kentindeki, 58 kişinin öldüğü 406 kişinin yaralandığı konser katliamını, terör örgütü IŞİD üstlendi. Polis, saldırganın intihar ettiğini duyurmuştu.
DÜNYA Haberi
La Vegas Saldırısını IŞİD  Üstlendi

ABD'nin Las Vegas kentindeki, 50 kişinin öldüğü 406 kişinin yaralandığı konser katliamını, terör örgütü IŞİD  üstlendi. Polis, saldırganın intihar ettiğini duyurmuştu.

 

ABD'nin Las Vegas kentindeki bir konsere silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda  şu ana kadar 58 kişi hayatını kaybederken, 200'den fazla kişi de yaralandı. Polis, saldırganın olay yerine ulaşmadan önce intihar ettiğini duyurdu. Reuters da saldırıyı IŞİD 'in üstlendiğini açıkladı.

 

SALDIRIYI  IŞİD  ÜSTLENDİ

 

Reuters'ın haberine göre, ABD'nin Las Vegas kentindeki konser alanına yapılan silahlı saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi. IŞİD 'ın sosyal medya platformundan saldırıyı üstlendiği ifade edildi.

 

 

POLİS, SALDIRGANIN İNTİHAR ETTİĞİNİ DUYURDU

 

ABD polisi, Las Vegas'ta 50 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştiren Stephen Paddock'un saldırıdan sonra intihar ettiğini duyurdu.

Polis daha önce saldırganın öldürüldüğünü duyurmuştu.

 

İNTİHAR ETTİĞİ ODADA 10 ADET SİLAH BULUNDU

 

Öte yandan Las Vegas'taki saldırıda 50 kişiyi öldüren caninin yanında 10 adet silah bulundurduğu da ortaya çıktı.

 

 

ASYALI KADIN ARKADAŞI YAKALANDI

 

Saldırganın Asya kökenli olduğu tahmin edilen arkadaşı Marilou Danley'in de yakalandığı ifade edildi. Kadının saldırgana yardım ettiği belirtildi.

Daha önceden Las vegas'ta gazino hostesi olan Marliou Danley, polis tarafından en az 50 kişinin öldüğü ve 406 kişinin yaralandığı "Las Vegas Kartliamı"nın şüphelisi olarak aranıyordu. Facebook'ta çocukları ve torunlarıyla pek çok fotoğrafı bulunan kadının facebook hesabını tamamen kapattığı belirlendi.

 

 

CANİNİN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

 

Las Vegas'taki saldırıyı 64 yaşındaki Stephen Paddock'un gerçekleştirdiği açıklandı.

Las Vegas Şerifi, olayı gerçekleştiren saldırganın herhangi bir terör örgütüne bağlı olmadığını düşündüğünü açıkladı.

Las Vegas Polis Departmanı yaptığı açıklamada, şu anda başka bir saldırgan olduğunu düşünmediklerini söyledi. Ancak saldırganın adına kayıtlı iki aracın plakaları ve markaları medyaya duyuruldu ve bu araçların arandığı ifade edildi

 

 

SALDIRGAN BÖLGE SAKİNİ

 

Aynı açıklamada saldırganın kimliği belirtilmedi, sadece bölge sakini olduğu detayına yer verildi. Saldırganın oda arkadaşı ile ilgili soruşturmanın sürdüğü bilgisi paylaşıldı.

 

"YALNIZ KURT SALDIRISI"

 

Lombardo, "Saldırganın tek başına hareket ettiğini düşünüyoruz. Yalnız kurt dediğimiz saldırgan türünden olduğunu sanıyoruz" diye konuştu. Polis, saldırıyı gerçekleştiren Stephen Padcock isimli adamın yanında bulunan Marilou Danley'in yakalandığını açıklandı.

Clark County polis şefi Joseph Lombardo, saldırganın militan bir grupla bağlantısı olmadığını düşündüklerini söylemişti. Lombardo, "Hangi inanca mensup olduğuna dair hiçbir fikrimiz yok... Odasında birçok ateşli silah bulduk" dedi.

 

 

 

NELER YAŞANDI?

 

Saldırı, yerel saatle Pazar akşamı 22:30'da düzenlendi ve büyük paniğe yol açtı. Hayatını kaybedenler arasında konserde görevli olmayan bir polis memurunun da olduğu belirtildi. Yüzlerce kişi konser alanından kaçmaya çalışırken, kentteki diğer kişiler ise otellerde, kumarhanelerdeki restoranlarda ve diğer binalarda saklandı. Saldırı nedeniyle uçuşları askıya alan Las Vegas'taki McCarran Uluslararası Havaalanı'nda uçuşlar yeniden başladı. Çok sayıda kişi de havalimanındaki konaklama yerlerine yönlendirildi.

 

Saldırgan Paddock'un, yetkililerce ilk başta şüpheli olarak görülen Marilou Danley adlı ev arkadaşı, CNN ve Fox News televizyonlarının polis kaynaklarına dayandırdığı bilgilere göre daha sonra olayla bağlantılı görülmedi.

 

 

58 KİŞİ ÖLDÜ, 406 KİŞİ YARALANDI

 

ABD'nin Nevada eyaletindeki Las Vegas kentinde, "Route 91 Harvest Country Music" müzik festivalinde düzenlenen silahlı saldırıda ölenlerin sayısı artıyor. Polis tarafından yapılan açıklamaya göre ölenlerin sayısının 58'ye yükseldiği ve 406 kişinin yaralandığı belirtildi. Saldırganın da intihar ettiğini açıkladı.

 

ÖLENLERİN 2'Sİ POLİS

 

Yaralıların arasında 2 polis memurunun da olduğu bu kişilerden birinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Görevli olmamasına rağmen olay yerine gelen iki polis meurunun ise hayatını kaybettiği belirtildi. Polisin kimliği açıklanmadı.

TRUMP AÇIKLAMA YAPTI: TANRI SİZİ KUTSASIN

 

ABD'nin Las Vegas kentindeki müzik festivalinde düzenlenen saldırıya ilişkin ABD yönetiminden ilk açıklama geldi. ABD Başkanı Donald Trump, Twittter üzerinden yayımladığı mesajında, "Las Vegas'taki korkunç saldırıda yaşamını yitirenlere ve ailelerine en içten taziyelerimi iletiyorum. Tanrı sizi kutsasın." ifadelerini kullandı.

 

 

DIŞİŞLERİ: YARALILAR ARASINDA TÜRK OLUP OLMADIĞI ARAŞTIRILIYOR

 

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Las Vegas şehrindeki silahlı saldırıyla ilgili gelişmeleri izlediklerini belirterek, ölü ve yaralılar arasında Türk vatandaşlarının olup olmadığının Los Angeles Başkonsolosluğunca yerel güvenlik makamları ve hastaneler nezdinde araştırıldığını ve bu menfur saldırıyı kınadıklarını bildirdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

"ABD'nin Las Vegas şehrinde bir otelde düzenlenen açık hava konseri sırasında gerçekleştirilen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına yol açan silahlı saldırıdan büyük üzüntü duyduk. Olayla ilgili gelişmeler tarafımızdan izlenmekte; ölü ve yaralılar arasında vatandaşlarımız olup olmadığı Los Angeles Başkonsolosluğumuzca yerel güvenlik makamları ve hastaneler nezdinde araştırılmaktadır. Bu menfur saldırıyı kınıyor, ABD halkının acısını paylaşıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz."

 

NEVADA SİLAH KANUNLARININ EN RAHAT OLDUĞU EYALETLERDEN BİRİ

 

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden yayımladığı taziye mesajında "Las Vegas'taki korkunç saldırıda hayatını kaybedenlere ve ailelerine en samimi başsağlığı dileklerimi yolluyorum. Tanrı sizi korusun!" dedi.

Nevada, ABD'de silah kullanımı ile ilgili yasaların en esnek olduğu eyaletlerden biri. Eyalette insanlar silah taşıyabiliyor ve silah sahibi olduklarını kayıt altına almaları gerekmiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: lasVegas,abd,nevada,trump,ölü,yaralı,saldırı,türkiye,gaziantephaberi
Yorumlar
Haber Yazılımı