Haber Detayı
15 Ekim 2017 - Pazar 11:28 Bu haber 1273 kez okundu
 
Koalisyon Güçleri: Kerkük'e saldıranı vururuz
Koalisyon Güçleri: Kerkük'e saldıranı vururuz - Uçaklar Kerkük semalarında
DÜNYA Haberi
Koalisyon Güçleri: Kerkük'e saldıranı vururuz

Kerkük Haberleri - ZERnews: IŞİD'e karşı Uluslararası Koalisyon Güçleri tüm taraflara yaptığı bildirimde "Kerkük'e saldıran kim olursa olsun cevap vereceğiz, saldıracağız" dedi.

 

Koalisyon Güçleri uçaklarının Kerkük ve bağlı ilçelerin semalarında dolaştığı da gelen bilgiler arasında.

 

Kerkük Asayiş Sorumlusu Azad Cebari yaptığı açıklamada Uluslararası Koalisyon Güçleri'nin kendileri ile iletişime geçtiğini, Kerkük'e saldıran güçlere karşılık vereceklerine dair bilginin kendilerine iletildiğini kaydetti.

 

Edinilen bilgilere göre, Uluslararası Koalisyon Güçleri savaşa girişenlere, yani savaşı başlatan tarafa, kendilerinin hava saldırısı gerçekleştireceğini söyledi.

 

Irak Hükümeti'nde bağlı Şii Haşdi Şabi Güçleri ve Irak Ordusu bu gece yarısına kadar Peşmerge'nin Kerkük'ten çekilmemesi durumunda saldırı gerçekleştireceklerini söylemişti.

 

Kerkük'e dayanan güçlerin arasında ABD'nin yaptırım ve terör listesine aldığı İran ordusu birimleri de var.

 

 

" ABD'NİN ÇİZDİĞİ SURİYE HARİTASI: 8 KANTON VE 8 EYALET

 

 

 

 

AK Parti Hükümeti'ne yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak Gazetesi'ne göre, ABD’liler, Suriye ve Rojava için yeni bir harita çizdi. Haritada Suriye ve Rojava'nın belli eyalet ve kantonlara bölündüğü görülüyor.

 

 

Yeni Şafak Gazetesi'nin haberine göre, Rojava heyetiyle Haseke ve Rakka’da bir araya gelen ABD'liler, Suriye'de federalizmine son şeklinin verdiği öne sürüldü.

 

Haseke-Rimeylan ve Rakka-Ayn İsa’da 27-28 Temmuz’da yapılan toplantılarda, Suriye'nin yeni haritası konuşuldu.

 

İddiaya göre, 3 bölge ve 6 kantondan oluşan federal bölgenin sınırları çizildi. Türkiye ve Özgür Suriye Ordusu’nun IŞİD'den aldığı Fırat Kalkanı Operasyonu bölgesi de Rojava'ya dahil edildiği ileri sürüldü.

 

ŞEHBA KANTONU

 

Suriye-Irak Yarubiye sınırından Hatay’ın dibi olan Afrin’e kadar olan bölgenin 6 kanton şeklinde belirtildiği ve Fırat Kalkanı bölgesi için de Şehba Kantonu ifadesinin kullanıldığı öne sürüldü.

 

Yeni Şafak Gazetesi'nin haberinde yine, Türkiye’nin Suriye ile bağlarını tamamen kesmek için ABD’nin oluşturmaya çalıştığı plana göre Fırat Kalkanı bölgesinin ele geçirilmesi gerekiyor.  Planın gerçekleşmesi için hayati öneme sahip diğer bölge ise, İdlib.

 

Afrin-Kobane kantonlarının birleştirmesi ve Akdeniz’e ulaşılabilmesi için İdlib’in alınması gerekiyor. Bu doğrultuda Pentagon, İdlib için çalışmalara hız verdiği öne sürüldü.

 

ROJAVA İÇİN 6 KANTONLU FEDERAL YAPI

 

Yeni Şafak'ın haberinde ayrıca, ABD'nin Suriye ve Rojava'da siyaset, bürokrasi, ekonomi ve diplomasi alanında görevlendirdiği uzmanlarla YPG öncülüğündeki DSG'ye her türlü desteğin verildiği söyleniyor.

 

Irak-Suriye Yarubiye sınır kapısından başlayarak Amudiye, Dirbesiye, Qamışlo, Tel Abyad, Kobane ve Afrin’e uzanan 6 kantonlu federal yapı, yer yer 35-40 kilometrelik derinliğe sahip.

 

AFRİN KANTONU AKDENİZ'E ULAŞIYOR

 

İdlib’in Türkiye ile bütün bağlantısının koptuğu haritada Afrin Kantonu'nun Akdeniz’e uzandığı görülüyor.

 

DİĞER EYALET VE KANTONLAR

 

Suriye'nin diğer kısımlarının da kanton ve eyaletlere ayrıldığı haritadaki diğer bölgeler şöyle: İdlib Kantonu, Halep Kantonu, Hama Eyaleti, Deyr Zor Eyaleti, Humus Eyaleti, Şam Eyaleti, Dera Eyaleti, Süveyda Eyaleti, Lazkiye Eyaleti ve Tartus Eyaleti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: gaziantephaberi,ırak,musul,şam,abd,koalisyon,kerkük,eyalet,kobane,rojova,rakk
Yorumlar
Haber Yazılımı