Haber Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 13:42 Bu haber 2989 kez okundu
 
İŞTE SİZE NOTER TASDİKLİ EKONOMİK KRİZ
Şanlıurfa iline bağlı Birecik ilçesinin Sanayi ve Ticaret Odası, 4 çalışanına noterden ihtarname çekerek ülkede yaşanan ekonomik kriz dolayısı ile maaşlarının asgari ücrete çekildiğini, itiraz edenin istifa etmiş sayılacağını bildirdi.
EKONOMİ Haberi
İŞTE SİZE NOTER TASDİKLİ EKONOMİK KRİZ

 

 

ÖZEL HABER/MURAT GÜREŞ-Şanlıurfa iline bağlı Birecik ilçesinin Sanayi ve Ticaret Odası, 4 çalışanına noterden ihtarname çekerek ülkede yaşanan ekonomik kriz dolayısı ile maaşlarının asgari ücrete çekildiğini, itiraz edenin istifa etmiş sayılacağını bildirdi.

 

NOTERDEN İHTAR ÇEKTİ

Birecik Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin, akıllara durgunluk verecek bir uygulamaya imza atarak, Türkiye’de ekonomik kriz olduğunu notere tasdik ettirdi. Bilgin, 1 Kasım 2018 tarihinde oda çalışanlarından; Hüseyin Kuş, Nazire Nazan Cengiz, Zeki Kaçan ve Sabri Karadağ Birecik Noteri’nden bir ihtarname çekti.

 

“YA ASGARİ ÜCRET, YA İSTİFA” DAYATMASI

İhtarnamenin içeriğinde Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krize dikkat çeken Başkan Bilgin, “Ülke ekonomisi bozuk olduğundan, Birecik Sanayi ve Ticaret Odası’nın bütçesinin yetersizliği sebebiyle, Hüseyin Kuş, Nazire Nazan Cengiz, Zeki Kaçan ve Sabri Karadağ isimli personellere maaşlarının asgari ücret düzeyine çekileceğini, yeni maaş düzenlemesini kabul etmedikleri takdirde istifa yolunun açık olduğunu tarafınıza ihtar ederim” dedi.

 

AVUKAT KARAVELİOĞLU: İŞ KANUNUNA AYKIRI

Gaziantep Barosu avukatlarından İş Hukuku uzmanı Avukat Mesut Karavelioğlu, Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin’in böyle bir uygulamaya gidemeyeceğinin, bunun yasal olmadığını ifade ederek, “Bir sanayi ve ticaret odası başkanının ekonomik krizi bu kadar açık bir biçimde ortaya koyup, notere tasdik ettirmesi ne kadar gerçek ise  4 personelin maaşını asgari ücret seviyesine çekemeyeceği de o denli gerçektir. Bu hem İş Kanunu’na hem de Anayasamıza aykırıdır. Hiçbir mesnedi ve dayanağı yoktur” dedi.

4 oda çalışanın, noterden ihtar çekilmeden önce 2 bin 750 ile 3 bin TL arasında maaş aldığı öğrenildi..

Kaynak: Editör:
Etiketler: İŞTE, SİZE, NOTER, TASDİKLİ, EKONOMİK, KRİZ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı