Haber Detayı
31 Mart 2018 - Cumartesi 17:46 Bu haber 1454 kez okundu
 
İnşaat işçisine 'Kürtçe' konuşma yasağı belgelendi
Başakşehir'deki bir inşaat şantiyesinde Kürt işçilerin kendi aralarında 'Kürtçe' konuşması yasaklandı. Ana firma, taşerona gönderdiği uyarı yazısında "Şantiyede çalışan personelin farklı bir lisanla konuşulmasından diğer taşeronların ve firma personelleri dahil olmak üzere tüm çalışanları rahatsız etmektedir" ifadelerine yer verdi. Kürt işçilere getirilen Kürtçe konuşma yasağına CHP ve HDP'li milletvekilleri tepki gösterdi.
GÜNDEM Haberi
İnşaat işçisine 'Kürtçe' konuşma yasağı belgelendi

 

İstanbul Başakşehir'de Yapı & Yapı firmasının Kayaşehir Emlak Konut Kuzey Yaka Projesi inşaatında, Kürt işçilerin kendi aralarında 'Kürtçe' konuşması yasaklandı. Ana firma (Yapı & Yapı) taşerona gönderdiği uyarı yazısında "Şantiyede çalışan personelin farklı bir lisanla konuşulmasından diğer taşeronların ve firma personelleri dahil olmak üzere tüm çalışanları rahatsız etmektedir" ifadelerine yer verdi. Konuyla ilgili aradığımız şirket yetkilileri açıklama yapmaktan kaçınırken, İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİSEN) Başkanı Ali Öztutan Yapı & Yapı firmasının kararı henüz uygulamaya geçirmediğini belirterek "Firma yasak kararında ısrar ederse greve çıkacağız" dedi.

 

İşte yasağın belgesi...

 

 

'"BETON" ZİHNİYETİN GELDİGİ NOKTA!'

 

İnşaat işçilerine getirilen Kürtçe konuşma yasağına muhalefet partileri CHP ve HDP'den de tepki geldi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu kişisel Twitter hesabından olaya tepki göstererek, "Kürtçe, bu ülkenin vatandaşlarının ana dillerinden olup, “farklı dil” değildir ve konuşması da keyfi biçimde yasaklanamaz. “Beton” zihniyetin geldiği nokta" ifadelerini kullandı.


HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ise "Bu halk binlerce yıldır bu coğrafyada yaşıyor. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşıdır. Bu ülkede Kürtçe diye bir dil vardır. Aynı zamanda çalışma hakkına sahiptir. Faşistlere duyurulur" yorumunda bulundu.

 

Kaynak: (cumhuriyet) - CUMHURİYET Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: İnşaat, işçisine, 'Kürtçe', konuşma, yasağı, belgelendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı