Haber Detayı
07 Ekim 2018 - Pazar 11:23 Bu haber 1657 kez okundu
 
İhmal sonucu ölen çocukları için hastaneye dava açtı
Gaziantep'te ölen çocukları için aile Kemal Bayındır hastanesi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundular.
SAĞLIK Haberi
İhmal sonucu ölen çocukları için hastaneye dava açtı

Gaziantepte, emlak işiyle uğraşan Ömer Kekeç(38), geçen 10 Ağustos günü dünyaya gelen erkek bebekleri akciğer enfeksiyonu nedeniyle yaklaşık 2 hafta tedavi gördüğü özel hastaneden daha sonra sevk edildiği Ankara'da ölünce, bebeklerinin Gaziantep’te ki hastanenin ihmali yüzünden öldüğünü iddia ederek hastaneye dava açtı.

 

MEZAR BAŞINDA AİLE ACILARINI DİNDİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Gaziantep’te yaşayan 2 çocuk sahibi Kekeç ailesi yeni doğacak çocukları için özel bir hastanede kontrollere başladı. Anne Tuba Kekeç, doğumu da hamileliği boyunca gittiği özel hastanede yapmak istedi. Doğum için 10 Ağustos tarihinde hastaneye gelen Tuba Kekeç’in bebeği sezaryen ile dünyaya geldi. 3 kilo 450 gram olarak dünyaya gelen erkek bebeğin solunum sıkıntısı olduğunu söyleyen doktorlar bebeği Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde kuvöze alarak tedavisine başladı. Bebeğin solunum sıkıntısı zaman içiresinde düzelme gösterdi ve anneden ilerleyen günlerde çocuğunu emzirmesi için hastaneye gelmesi istendi. Yoğun bakımdaki 4’günün ardından baba Ömer ve anne Tuba Kekeç’i çağıran doktorlar çocuklarının taburcu olabileceğini söyledi. Aile ertesi gün yoğun bakımdaki bebeklerini almak için hastaneye geldiğinde ise doktorlar bebeğin durumunun kötü olduğunu ve hastaneden çıkaramayacaklarını söyledi.

 

Kekeç ailesinin bebeği burada geçirdiği 12 günün ardından Ankara’da bir hastaneye sevk edildi ve burada tedavi gördüğü sırada yaşamını yitirdi.

 

Acılı baba bebeklerinin ölümünden doğumun meydana geldiği özel hastaneyi sorumlu tutarak savcılığa suç duyurusunda bulundu. Baba Ömer kekeç, aynı hastanede doğum yapmış ve bebeği yoğun bakımda olan başka bir kadının bebeklerinin ağzı kapalı yüz üstü yattığını ve nefes almadığını hemşireleri uyardıklarını söylediğini iddia etti. Kekeç, çocuklarının tedavi takip raporunda kadının anlattığı olayın yer aldığını ve bebeklerini taburcu etmeye gittikleri gündeki raporda, bebeğin nefessiz kalarak kalbinin durduğunu, sonrasında yapılan kalp masajı ile dünyaya döndüğünü bu sürede ise beyninde hasar meydana geldiğini yazdığını ifade etti.

 

Sorumluların cezalandırılmasını isteyen Ömer 

“ 10 Ağustos tarihinde eşimin doğumu için özel hastaneye gittik. Burada normal doğum yapılacaktı fakat sonda sezaryen oldu. Daha sonra eşimi bir odaya ve bebeği akciğer enfeksiyonu nedeniyle kuvöz bölümüne aldılar. Bebeğimiz 2 sonra anne sütü almaya başladı. Somunum cihazını çıkardılar.

4’üncü günü doktor beni yanına çağırdı ve ertesi gün çocuğumuzu hastaneden çıkarabileceğimizi söyledi. Çok sevindik tabi. 5’inci gün bebeğimizi almaya geldiğimizde, durumunun çok ağır olduğunu söylediler. Anlam veremedik neden kötü olduğuna. çocuğumuzun yanına gittiğimizde ölü vaziyette yatıyordu. ‘Neden böyle oldu?’ dedik. Doktorumuz ‘uyutarak ilaç tedavisi yapıyoruz’ dedi.

Daha sonra orada doğum yapmış bir bayan bizi yanına çağırarak konuştu. ‘Ben sabah 07:15’te çocuğumu emzirmeye girdim. Sizin bebeğinizi gördüm, ağız üstü yere yatmış vaziyetteydi, nefessizdi, daha sonra hemşireler panik halde geldi bizi odadan çıkardı’ dedi. Bunu duyunca tabi bizim kafamızda şüpheler oluşmaya başladı. Hocamız bize tahlillerden sonra bebeğimizin metobolik rahatsızlığı olduğunu söyledi.

 

Bu arada sevk işlemlerine başladık. Daha sonra Ankara Dışkapı Hastanesi’ne sevkimiz çıktı. Biz hastaneden tahlil sonuçlarını ve Epikriz raporlarını aldım. Oradaki doktorlar rapora baktıklarında çocuğumun hastanedeki 5’inci gününde yani taburcu olacağımız gün nefessiz kaldığını ve kalbinin durduğunu, daha sonra yapılan kalp masajıyla hayata döndüğünü ve beyinde hasar oluştuğunu söylediler. Bende doğum yaptığımız hastanedeki doktoru arayarak bunları bana neden söylemediğini sordum. Geçiştirmeye çalıştı. Sonra duydum ki benim bebeğimle ilgilenen hemşirenin işine son vermişler. Ben çocuğumun ölümünde hastanenin büyük ihmali olduğunu düşünüyorum. Hastaneye dava açtım.

Elimde raporlar var şahidimiz var. Ben yetkililerin bana yardımcı olmalarını istiyorum. Ben yandım başkası yanmasın.”

 

 

VİDEO ALT KSIMDA

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: İhmal, sonucu, ölen, çocukları, için, hastaneye, dava, açtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı