Haber Detayı
03 Ağustos 2018 - Cuma 12:00 Bu haber 1725 kez okundu
 
İHD ANTEP " Koçer Özdal'a Özgürlük "
İnsan Hakları Derneği Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülere kötü davranış ve sağlık sorunları ile ilgilenilmediği gerekçesi ile Türkiye genelinde basın açıklmasında bulundular.
GÜNDEM Haberi
İHD ANTEP

İnsan Hakları Derneği Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülere kötü davranış ve sağlık sorunları ile ilgilenilmediği gerekçesi ile Türkiye genelinde basın açıklmasında bulundular.

 

Antep İnsan Hakları Derneği de şube  içinde bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

 

“ İHD nin 2008 yılında başlatmış olduğu hasta mahpusların sesi olma, kamuoyunu duyarlı kılma çabalarımızın üstünden 10 yıl geçti. Bu on yıl içinde tüm çabalara rağmen yetkililer duyarsızlıklarını sürdürüyorlar.

 

60 yaş üzerinde olan Koçer Özdal  2014 yılında Muş’ta tutuklanmış kendisine verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının onaylanması ile 2016 yılında tek kişilik hücrede kalmaya başlamıştır. Tutuklanmadan önce hiçbir sağlık sorunu bulunmayan Koçer Özdal 4 yılında Bafra T pi  KCİK’te yaşadığı şiddetli ağrılardan dolayı hastaneye gitmiş  kendisine mesane Kanseri teşhisi konmuştur. Onun ardında böbrek rahatsızlığından dolayı düzenli şekilde diyalize girerek yaşamını sürdürmeye başlamıştır. Bir çok ihtiyacını zorlukla yerine getirebiliyor.

 

Aynı cezaevinde müebbet hükümlüsü oğlu Savcı Özdal babasına yardım etmek için verdiği dilekçeler yürürlüğe sokmadılar. Hastaneler de mahkum koğuşunda yatak olmadığı için ameliyatı yapmıyor.

 

Bizler insan hakları savunucuları olarak hapishanelerde yeni ölümlerin olmasını istemiyoruz. 10 yıldır vicdanlara seslendik. Yaşam hakkının kutsallığından bahsettik. Ayrıca Birleşmiş Milletler resmi belgesi olan ve üye ülkelerce de kabul edilen İstanbul protokolü gereği, tutuklu ve hükümlü konumda da olsa her “ hastanın kendi doktorunu seçme ve raporlarının bağımsız bilirkişilerce hazırlanmasını isteme hakkı vardır dedik” Özelikle ağır hasta mahpusların yakınları yanında tedavilerine devam edebilmesini ve mahpusların bir veda hakkına dahi erişemeden yaşamlarını yitirmemesi gerektiğini söyledik. Bugün Koçer Özdal için bir kez daha söylüyoruz.

 

Merhamet değil,vicdan değil,insaf değil,lütuf değil 401 ağır hasta için yaşam hakkı istiyoruz. Koçer Özdal’ özghürlük. (insan hakları derneği)”

 

HABERİN VİEDOSU ALT KISIMDA

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: İHD, ANTEP, ", Koçer, Özdal'a, Özgürlük, ",
Yorumlar
Haber Yazılımı