Haber Detayı
05 Şubat 2018 - Pazartesi 17:15 Bu haber 2304 kez okundu
 
İdlib’te üç gündür neler yaşanıyor?
İdlib'te üç gündür olağanüstü gelişmeler yaşanıyor. Uçağı düşürülen Rusya, Reyhanlı sınırına kadar operasyon hazırlığında.
DÜNYA Haberi
İdlib’te üç gündür neler yaşanıyor?

İdlib'te üç gündür olağanüstü gelişmeler yaşanıyor. Uçağı düşürülen Rusya, Reyhanlı sınırına kadar operasyon hazırlığında. Türkiye, kendisine bağlı ÖSO grupları yerine Sermeda ve Etarib'e güç gönderiyor. Bir yandan da Efrin'e gönderdikleri grupların aileleri için, Reyhanlı'da kamp kuruyor. 

 

Haleb'in güneyi ve İdlib bölgesinde son 3 gündür olağanüstü gelişmeler yaşanıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ona bağlı grupların hareketliliği dikkat çekiyor. TSK’nin Efrin’e saldırı için Rusya-Rejim ve Heyet Tahrir El Şam arasında yaptığı anlaşma sonucu yoğun çatışmalar durdurularak, 20 Ocak’tan itibaren Efrin operasyonunun startı verildi. “Üç saat”, “3 gün içinde Efrin’e girilecek” hesabı tutmayınca bu kez farklı arayışlara girildiği öğrenildi.  

 

'EFRİN İÇİN GİDİLEN ÇATIŞMASIZLIK BOZULDU!'

 

Hem Haleb'in güneyindeki bölgede, hem de İdlib’te üç gündür Efrin’e yönelik saldırıdan dolayı anlaşmayla durdurulan çatışmalar, özellikle Rus uçağının düşürülmesi ile yeniden başladı. 3 gün önce İdlib’in kuzeyinde bazı güçlerini yerleştirmeye çalışan Rejim ile Heyet Tahrir El Şam (El Nûsra) arasında kısa süreli bir çatışma yaşandığını belirten bölgedeki kaynaklar, Haleb'in güneyinde düşürülen Rus uçağı ve pilotun El Nusra tarafından öldürülmesinin uzlaşıyı bozduğunu belirtiyor. Bu olayın Rus askeri yetkililerini kızdırdığı ve bunun için de Türkiye’nin Efrin saldırısı için mevcut çatışmaları durdurma anlaşmasının bozulduğu yönünde bilgiler veriliyor. 

 

'TÜRKİYE ÖSO'YU ÇEKTİ'

 

Rusya'nın saldırı hazırlığına karşı tedbir alan Türkiye’nin, kendisine bağlı grupları bölgeden çıkarmak için harekete geçtiği bildirildi. Efrin saldırısına takviye gerekçesiyle başta Nureddin Zenki Tugayı ile Ahrar El Şam olmak üzere bazı ÖSO gruplarını bölgeden çektiği kaydedildi.  

 

'TSK KENDİSİ GİRMEK İSTİYOR'

 

Bölgedeki kaynaklar; Rus uçağının düşürülmesi ardından Türkiye’nin kendisine bağlı tüm grupları çektiği, dün akşam ve bugün sabah itibariyle Rusya'nın onayıyla TSK’ye ait ağır silahların da içinde bulunduğu çok sayıda askeri mühimmat ve askerin İdlib’in kuzeyinde bulunan Sermeda ve Etarib bölgesine yerleştirildiğini bildirdi. Üç gün içinde iki kez saldırıya uğrayan konvoyun, Rusya, Rejim ve TSK generallerinin gizli görüşmeleri sonucunda bölgeye ulaştığı belirtiliyor. 

 

REYHANLI'DA KAMP KURULUYOR

 

Yine yapılan gizli görüşmenin ardından, TSK’nin ÖSO üyelerini çekmesiyle beraber, orada bulunan yaralı ve aileleri için de Reyhanlı doğusunda yeni bir kamp kurma hazırlığında olduğu aktarıldı.  

 

RUSYA İDLİB'İ TEMİZLEMEKTE KARARLI 

 

Rejimin askeri güçleri içindeki bir kaynak şu bilgileri verdi: Son günlerde İdlib bölgesinde görülen hareketlilik ile birlikte Rus uçağının düşürülmesi ve pilotun öldürülmesi Rus yetkilileri kızdırdı. Bunu kimlerin yaptığını bildiklerini, bunun için de ‘Artık terör unsurlarını’ Haleb güneyinde ve Idlib’te görmek istemediklerini, bunun için gerekenin yapılacağını söylüyorlar.” 

 

Aynı kaynak, bu kızgınlığın yapılan gizli anlaşmanın bozulmasına ve Türk savaş uçaklarına açılan hava sahasının kapatılmasına kadar gidebileceğini dile getirdi. Bu gelişmelerle birlikte, şu anda İdlib’te Baas Rejimi güçlerine karşı sadece Heyet Tahrir El Şam (El Nusra) gruplarının kaldığı belirtiliyor. 

 

MA / Erdoğan Altan

 

Kaynak: (MA) - Mezopotamya Ajansı Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: İdlib’te, üç, gündür, neler, yaşanıyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı