Haber Detayı
07 Ekim 2018 - Pazar 00:11 Bu haber 610 kez okundu
 
İdlib'den ağır silahların çekilmesine başlandı'
Reuters ve Anadolu Ajansı'na konuşan Türkiye ile bağlantılı silahlı muhalifler, İdlib'de kurulacak silahsız bölgeden ağır silahların çekilmesine başlandığını söyledi
DÜNYA Haberi
İdlib'den ağır silahların çekilmesine başlandı'

Kaide'nin Suriye kolu Nusra'nın kontrolündeki İdlib'den, silahlı grupların cephe hattındaki ağır silahlarını çekmeye başladıkları haberleri geldi.

 

Türkiye ile Rusya arasındaki Soçi mutabakatı çerçevesinde, İdlib'de 15 Ekim itibarıyla silahsız bir bölge oluşturulması gerekiyor.

 

AA'ya konuşan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bileşenlerinden Suriye Ulusal Özgürleştirme Cephesi'nin Sözcüsü Naci Mustafa, 'askeri muhaliflerin İdlib’deki cephe hattından ağır silahları çıkarmaya başladığını' söyledi.

 

Mustafa, “Soçi mutabakatı doğrultusunda, İdlib’deki hatta ağır silahların çekilmesi başladı” dedi.

 

Reuters'e göre de Türkiye destekli Suriyeli muhaliflerden iki yetkili, Türkiye ile Rusya'nın mutabık kaldığı silahsız bölgeden bugün cihatçıların ağır silahları çekmeye başladıklarını söyledi.

 

Militanların komutanlarından biri ''Ağır silahların çekilmesi süreci bu sabah başladı ve birkaç gün daha sürecek'' dedi.

 

Buna göre Türkiye destekli Ulusal Kurtuluş Cephesi, roket fırlatıcılar ve seyyar toplar gibi ağır silahlarını çekerek militanlar ile Suriye hükümet güçleri arasındaki cephe hattından 20 km uzaklaştıracak.

 

Reuters'e konuşan kaynak ''Hafif ve orta silahlar ile 57 mm'ye varan ağır makineli tüfekler yerinde kalacak'' diye ekledi.

 

İdlib'in en az yüze 60'ını kontrol eden Nusra'nın liderliğindeki Heyet Tahrir Şam (HTŞ) ise Soçi mutabakatına uyup uymayacağına dair bir açıklama yapmadı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İdlib'den, ağır, silahların, çekilmesine, başlandı',
Yorumlar
Haber Yazılımı