Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 08:19 Bu haber 1605 kez okundu
 
Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ: AYM sınırını aştı
Bekir Bozdağ, Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında 'hak ihlali' kararı veren AYM'nin 'anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aştığını' öne sürdü.
SİYASET Haberi
Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ: AYM sınırını aştı

Bekir Bozdağ, Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında 'hak ihlali' kararı veren AYM'nin 'anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aştığını' öne sürdü.

 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) tutuklu gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında verdiği 'hak ihlali' kararı ile 'anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aştığını' söyledi.

 

Twitter hesabı aracılığıyla açıklama yapan Bozdağ, "Alpay ve Altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) Anayasa Mahkemesi; anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış; suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir" ifadelerini kullandı.

 

Bozdağ'ın açıklamaları şöyle:

 

"Anayasa ve yasada belirtilen konularla sınırlı bireysel başvuruları incelemek ve karara bağlamak, Anayasa Mahkemesi’nin yetkisi ve görevi dahilindedir.Bireysel başvuru,Anayasa Mahkemesini güçlendirdiği gibi kişisel hak ve özgürlükler bakımından da önemli bir yargısal güvencedir.

 

Bekir Bozdağ

✔@bybekirbozdag

1)Anayasa ve yasada belirtilen konularla sınırlı bireysel başvuruları incelemek ve karara bağlamak, Anayasa Mahkemesi’nin yetkisi ve görevi dahilindedir.Bireysel başvuru,Anayasa Mahkemesini güçlendirdiği gibi kişisel hak ve özgürlükler bakımından da önemli bir yargısal güvencedir

 

Bireysel başvuruları karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, anayasa ve yasaların kurallarıyla bağlıdır;anayasa ve yasaların belirlediği sınırları aşamaz;ilk derece veya istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez;hiç bir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez.

 

Bekir Bozdağ

✔@bybekirbozdag

2)Bireysel başvuruları karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, anayasa ve yasaların kurallarıyla bağlıdır;anayasa ve yasaların belirlediği sınırları aşamaz;ilk derece veya istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez;hiç bir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez.

 

 

Bekir Bozdağ

Alpay ve Altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) Anayasa Mahkemesi;anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış;suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir.

Bekir Bozdağ

✔@bybekirbozdag

5)Anayasa Mahkemesi’nin Alpay ve Altan kararları, Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir.Anayasa Mahkemesi, algıları değil anayasa ve yasaları gözetmek ve gereğini yapmakla yükümlüdür.

 

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi, tutuklu gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan'ın bireysel başvurusunda hak ihlali kararı vererek oy çokluğuyla tahliyelerini hükmetmişti. 13. Ağır Ceza Mahkemesi ise Alpay ve Altan'ın tutukluluğunun devamına karar vermişti. 

 

Kaynak: (Evrensel) - Evrensel Gazete Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Hükümet, Sözcüsü, Bekir, Bozdağ:, AYM, sınırını, aştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı