Haber Detayı
07 Mart 2018 - Çarşamba 12:43 Bu haber 2751 kez okundu
 
HDP Vekil Toğrul Başbakana sordu, ÖSO’nun El Kaide, El Nusra ve IŞİD ile ilişkisi nedir ?
HDP Gaziantep Mv. Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL, Türkiye'nin terörist unsunlardan El Kaidenin çoçuğu ve IŞID'ın kardeşi olan ÖSO ile yapmış olduğu aleni ittifakı, Başbakan Binali Yıldırım tarafından cevaplandırılması üzerine bir dizi soru yöneltik.
- Haberi
HDP Vekil Toğrul Başbakana sordu, ÖSO’nun El Kaide, El Nusra ve IŞİD ile ilişkisi nedir ?


HDP Gaziantep Mv. Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL, Türkiye'nin terörist unsunlardan El Kaidenin çoçuğu ve IŞID'ın kardeşi olan ÖSO ile yapmış olduğu aleni ittifakı,  Başbakan  Binali Yıldırımtarafından  cevaplandırılması üzerine bir dizi soru yöneltik. 

 

Silahlı muhalif gruplara destek veren Türkiye'nin yanı sıra Batı devletleri ve Körfez Arap ülkelerinin de talepleriyle merkezi bir komuta kademesi kurulması amacıyla Aralık 2012'de Antalya'da bir toplantı yapılmıştı. Söz konusu toplantıda Yüksek Askeri Konsey kurularak ve ÖSO çatısı altında savaşan grupların bir kısmı Konsey'in emri altına alınmıştı. Konsey'in genel komutanlığı görevini ise General Selim İdris üstlenmişti. Askeri kanadı oluşturulan siyasi çatıda 50’ye yakın grup olduğu ve yine 43 birlik temsilcinin katıldığı bir diğer toplantının ise Gaziantep’te yapıldığı basına yansımıştı. Türkiye’nin zaman zaman ödenek sıkıntısı yaşayan ÖSO’culara yardımlarını Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ve Kızılay üzerinden destek verdiği de bilinmektedir. Türkiye ÖSO ile bu kadar açık ve aleni bir ilişki içerisine girmişken diğer bir taraftan kamuoyuna yansıyan farklı görüş ve haberlere göre ise ÖSO’nun El Kaide, El Nusra ve IŞİD gibi örgütlerle ciddi bir organik bağı olduğu iddia edilmektedir.

 

2013 Mayıs’ında ÖSO, Halep’in kuzeyindeki Minniğ Askeri Hava Üssü’nü ele geçirdiğinde, dönemin komutanı Avdülcabber Akidi, Al Jazeera’ye verdiği mülakatta ‘IŞİD’li kardeşlerimiz ile ilişkilerimiz çok iyi’ demişti.

 

İstanbul Gedikpaşa’da 2015 Haziran’ında gerçekleştirilen bir röportajda ise ÖSO içindeki Şukur’uş Türkmen’de savaşmış olan 35 yaşındaki Muhammet Salih ‘Motivasyonumuzu kaybettik, koordinasyonumuz yok. IŞİD’e katılanımız çok oldu’ demişti.

 

Hala cihatçı örgüt ile temasta olan ve Kuzeydoğu Suriye’de bulunan eski IŞİD militanı Faraj, Independent gazetesine telefonda görüşerek şu ifadelerde bulunmuştur; Afrin’de YPG’ye karşı savaşan güçlerin büyük bir bölümünün gerçekte IŞİD mensubu olduğunu ve söz konusu kişilerin eğitilerek ÖSO adı altına tekrar savaşa gönderildiğini söylemektedir. Yine Farac'ın açıklamalarına göre IŞİD üyelerini eğiten komutanların, "IŞİD-Türkiye işbirliğinin çok açık olmaması için canlı bomba ve bombalı araç gibi taktiklerin kullanımını yasakladığını" belirtmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Hükümetinizin Suriye’de birlikte hareket ettiği ÖSO hangi ideolojik yapılardan oluşmaktadır?
  2. ÖSO’ya bugüne kadar verilen ayni ve nakti yardımlar nelerdir? ÖSO mensuplarına maaş ödenmekte midir? Ödeniyorsa bu maaş kaç kişiye hangi tutarda ödenmektedir?
  3. Türkiye’de eğitim gören ÖSO üyelerinin finansmanına ne kadar para harcanmıştır? Ve eğitim kim tarafından tam olarak nerede veya nerelerde verilmiştir? Türkiye’de kaç ÖSO üyesi eğitim görmüştür?
  4. ÖSO’nun dünyada terörist örgüt olarak bilinen ve faaliyet yürüten El-Kaide, IŞİD, EL Nusra ve Ahrar’uş Şam ve benzeri örgütlerle birlikte hareket ettiğine dair çok sayıda iddia olmasına rağmen hükümetinizin ÖSO ile hareket etmesinin ve destek vermesinin nedeni nedir?  Hükümetiniz ile ÖSO arasında nasıl bir anlaşma ve işbirliği söz konusudur?
  5. IŞİD savaşçılarının, Afrin’deki operasyona müdahale için ÖSO’ya katıldığı yönündeki iddialar hakkında hükümetiniz ne düşünmektedir? Türkiye’nin El Kaide’nin çocuğu ve IŞİD’in kardeşi olan ÖSO ile ortak hareket etmesi terörist bir örgüt ile ittifak anlamına gelmemekte midir?
  6. Dün Suriye’de rejimi değiştirme adına desteklenen bu örgütler bugün PYD-YPG’ye karşı savaşta öne sürülen kara unsurları olarak meşrulaştırılıyorken, hatta halk nezdinde kahramanlaştırılıyorken, bu durumun Türkiye’yi uzun vadede uluslararası mecrada zorlama ihtimaline karşı ve bumerang gibi Türkiye yönelmesi durumunda hükümetiniz ne gibi önlemler alacaktır?
Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: HDP, Vekil, Toğrul, Başbakana, sordu,, ÖSO’nun, El, Kaide,, El, Nusra, ve, IŞİD, ile, ilişkisi, nedir, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı