Haber Detayı
07 Aralık 2017 - Perşembe 21:51 Bu haber 2839 kez okundu
 
HDP'lilere çifte standart uygulandı
ANTEP – HDP Antep il örgütü, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Ankara’da görülen duruşmasına katılmak isteyen HDP’lilerin engellenmesine ilişkin basın toplantısı düzenledi.
GÜNDEM Haberi
HDP'lilere çifte standart uygulandı

HDP Antep il örgütü, HDP’nin tutuklu Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın duruşmasına katılmak üzere dün gece otobüsle Ankara’ya giderken Başpınar Mahallesi civarında polis kontrol noktasında durduruldu. Soğuk havada saatlerce GBT işlemine maruz kalan partililerin otobüsü,  evrak eksiklikleri çıkmasının üzerine emniyet ekipleri tarafından alıkonuldu. HDP Antep il örgütünün maruz kaldığı olaya çevre illerde ki HDP’lilerin de maruz kaldığı öğrenildi. Yaşanan olayla ilgili il binasında HDP ve DBP Antep il ilçe örgütlerinin yanı sıra birçok yurttaşında katılımıyla basın toplantısı düzenleyen HDP Antep il örgütü yaşanan duruma tepki gösterdi.

‘HDP’LİNİN SEYAHAT ETME HAKKI YOKTUR’

Basın toplantısında konuşan HDP Antep il Eşbaşkanı Müslüm Kılıç, tutuklu Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın duruşmaya katılıp katılmayacağını net olarak bilmediklerini ancak inisiyatif alarak gece 22.30 civarlarında Ankara’ya gitmek için yola çıktıklarını aktardı. 23.00 civarlarında Başpınar mahallesi civarında polis kontrolü için durdurulduklarını söyleyen Kılıç, polislerin kapsamlı bir kontrolünü ilk defa dün gece gördüğünü belirtti.  Kılıç, polislerin otobüs tekerlerinin uzun yola uygun olup olmadıklarını bile incelediklerini anlattı. Hem otobüste ki evrak eksiklerinden hem de şoförün yaşının 65 yaş üstü olmasından dolayı polislerin aracı alıkoyduklarını sözlerine ekleyen Kılıç, “Emniyet güçleri bizim güvenliğimizi o kadar düşünüyor ki. Şoförün yaşının 65 yaş üstü olduğunu ve araç kullanmasının bizler için tehlike oluşturacağını söylediler. Ama otogara gidin çoğu otobüs şoförlerinin yaşı 65 yaş üstüdür. Hiç birisine 65 yaş üstü otobüs kullanamazsın demiyorlar. O kanun bizi gördüklerinde akıllarına geldi. Saatlerce soğuk havada bekletildik. Bizim nereye seyahat edeceğimizi sormadılar bile. Çünkü mesele nereye seyahat ettiğimiz değildi. Sen HDP’liysen senin seyahat etmek hakkında yoktur” ifadelerini kullandı.

 

 

‘ÜLKEDE DEMOKRASİ,HAK,HUKUK KALMADI’

HDP Antep il Eşbaşkanı Atiye Okay ise, Ankara da birkaç insanın birlikte olamaması için ek kanunların ve ek kararnamelerin çıkarıldığını vurguladı. Emniyetin kurumların görüşlerine göre çifte standart uyguladığını ifade eden Okay, “Hükümet yandaşları eylem yapmak istediği zaman onlara eylem yasağı olsa bile yapamazsın demiyorlar. Biz ise anayasal hakkımız olan seyahat etme hakkımızı bile kullanamıyoruz. Ben Demirel dönemini de gördüm, Özal dönemini de ancak bu kadar ahlaksız bir siyasetin yapıldığını ilk defa görüyorum. Ülkede neyin yapılıp neyin yapılmayacağına kanunlar yasalar değil iki dudak arası karar veriyor. Avukatların savunma yapmasını engelliyorlar. Yurttaşların davaya katılmalarını engelliyorlar. Basın mensuplarının duruşmayı takip etmesini engelliyorlar. Yani anlayacağınız ülkede demokrasi, hak, hukuk diye bir şey kalmadı” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: HDP, Selahattin,Demirtaş, Antep, Gaziantep, Duruşma, Engelleme
Yorumlar
Haber Yazılımı