Haber Detayı
15 Mart 2018 - Perşembe 10:05 Bu haber 2422 kez okundu
 
HDP’li Mahmut Toğrul’a 'Celal Doğan' fezlekesi
HDP milletvekili Mahmut Toğrul, Gaziantep’te 3 dönem belediye başkanlığı yapan Celal Doğan’ın adının verildiği okuldan silinmesini protesto için okulun önünde basın açıklaması yaptı.
SİYASET Haberi
HDP’li Mahmut Toğrul’a 'Celal Doğan' fezlekesi


Nergis Demirkaya / İstanbul

HDP milletvekili Mahmut Toğrul, Gaziantep’te 3 dönem belediye başkanlığı yapan Celal Doğan’ın adının verildiği okuldan silinmesini protesto için okulun önünde basın açıklaması yaptı. Toğrul’un HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan için yaptığı açıklama, eylem yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle fezleke konusu oldu. Toğrul’un dokunulmazlığının kaldırılması istendi.

 

Gaziantep’te 3 dönem belediye başkanlığı yapan HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan’ın “Vatandaş rahatsız” denilerek isminin silinmesine tepki gösteren HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul hakkında fezleke düzenlendi. “Celal Doğan” adı kaldırılan ortaokulun önünde basın açıklaması yapan Toğrul’un eylem yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle cezalandırılması için dokunulmazlığının kaldırılması istendi.

 

Fezlekeye konu açıklama Eylül 2017’de yapıldı. Toğrul, “Celal Doğan Ortaokulu” adının “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ortaokulu” olarak değiştirilmesine okulun önünde yaptığı basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

 

Toğrul açıklamasında, “Celal Doğan denince Gaziantep, Gaziantep denince Celal Doğan ismi akla geliyor. Yeni isim arayanlar, buranın ismini değiştirmek yerine, yeni okullar açsınlar. Biz okulun isminin değişmesini kabul etmiyoruz” dedi.

 

‘İLDEKİ EYLEM YASAĞINI İHLAL ETTİ’

Toğrul’un yaptığı bu açıklama bir ay sonra fezleke konusu oldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu tarafından şubat ayında Meclis’e gönderilen fezlekede, Toğrul’un, Gaziantep Valiliği tarafından il genelinde 1 aylık eylem yasağı bulunmasına karşın ortaokulun isminin değiştirilmesini protesto için “etkinliğin yasak olduğunun bildirilmesine karşın” basın açıklaması yaptığı belirtildi.

 

FEZLEKEDE MİLLETVEKİLİNİN İLİ YANLIŞ YAZILDI

Gaziantep Milletvekili olan Toğrul için “Malatya Milletvekili” ifadesi yer alan fezlekede, “şikayet edilen Mahmut Toğrul’un 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçunu işlediği için” Anayasa’nın 83’üncü Maddesine dayanılarak dokunulmazlığının kaldırılması istendi.

 

‘YERELDE YAPTIĞIMIZ HER ŞEY FEZLEKE KONUSU OLUYOR’

HDP milletvekili Mahmut Toğrul, “Yerelde yaptığımız her çalışma, niteliği ne olursa olsun fezleke konusu oluyor. Amaç HDP’li vekilleri toplum gözünde düşürmek” dedi.

 

‘BENİM BAKAN OLDUĞUM YERDE İSMİNİZ NASIL SİLİNİR?’

İsmi verilen okulla ilgili yapılan eylemin fezleke konusu yapılmasını “utanç verici” olarak nitelendiren HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan, şunları söyledi:

“İsmimin olduğu okul için ‘Vatandaş rahatsız’ diyorlar. Vatandaş 15 yıl rahatsız olmadı, ben HDP milletvekili olduktan 1.5 yıl sonra mı rahatsız oldu? Okula isim verilirken de o isim alınırken de bizim bir dahlimiz yok. Bu tamamen itibarsızlaştırmaya dönük bir çaba. Ben bunu Milli Eğitim Bakanına söyledim. ‘Sizin bilginiz dahilinde yapılıyor’ dedim. Bakan, ‘Olur mu, benim bakan olduğum yerde senin ismini nasıl silerler? Buna müsaade eder miyiz?’ dedi. Sonra Bakanı tekrar gördüm, ‘Ben talimat verdim, o tabelanın kaldırılmasını istedim’ dedi. Ben bu sözlere güldüm, ‘Seni Vali dinlemez ki’ yanıtı verdim. Milletvekilimiz Mahmut Toğrul da gitmiş, ‘mahalleli bu ismin kalkmasını istemiyor’ diye basın açıklaması düzenlemiş, bunu fezleke yapmışlar. Güler misin, ağlar mısın? Ne yazık ki vaziyet bu.”

Kaynak: (GAZETEDUVAR) - Gazete Duvar Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: HDP’li, Mahmut, Toğrul’a, 'Celal, Doğan', fezlekesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı