Haber Detayı
26 Mayıs 2018 - Cumartesi 21:25 Bu haber 1810 kez okundu
 
HDP Antep’te gövde gösterisi yaptı
ANTEP – HDP Antep’te seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Diyarbakır’da ki parti içi eğitim dönüşünde milletvekili adaylarını yüzlerce araçlık konvoyla karşılan HDP’liler şehirde tur atarak adeta gövde gösterisi yaptı
GÜNDEM Haberi
HDP Antep’te gövde gösterisi yaptı

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antep İl Örgütü seçim eğitimi için Diyarbakır’a giden milletvekili adaylarını Diyarbakır dönüşünde şehrin girişinde yüzlerce HDP’li ile beraber karşıladı. Şehir girişinde ki karşılamadan sonra yüzlerce araç ve seçim araçlarının katılımıyla milletvekili adaylarıyla birlikte şehir turu yaptı. Konvoyun geçtiği yollarda yurttaşlar konvoyda ki vekil adaylarını zafer işaretleriyle selamladı.

 

Şehir turundan sonra milletvekili adayları ve HDP’liler aday tanıtım toplantısı için bir konferans salonuna geçti. Aday tanıtım toplantısına HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, HDP ve DBP İl ilçe örgütleri, Barış anneleri, Milletvekili adayları ve PM Üyesi Ömer Faruk Koç’un yanı sıra binlerce HDP’li katıldı. Kadınların ve gençlerin yoğun katılımıyla gerçekleşen toplantıda HDP’liler zılgıt ve ‘Biji HDP’ sloganı eşliğinde halaylar çekti.

 

‘YOLUN SONUNDA UMUT VAR’

 

Halkı selamlayarak söze başlayan HDP Antep 2’nci sıra milletvekili adayı Berivan Özpolat, vekil adaylarının sorumluluğunun ağır olduğunu ancak yolun sonunda ise umudun olduğunu belirtti. Yeni yaşamı inşa etmek için eşit yurttaşlık için insanlık için bugün Anteplilerin HDP’ye sahip çıktığını aktaran Özpolat şöyle devam etti, “HDP olarak biz kadınların toplumda daha çok yer alması çaba harcayacağız. İktidar kadını sindirmeye çalıştıkça bizler kadınları daha da çok özgürleştireceğiz. Alevinin nasıl tanımlanması gerektiğini Alevilere bırakacağız. Devletin tüm inançlara eşit mesafede durması için mücadele vereceğiz.”

 

‘İKTİDAR HALA HDP’DEN KORKUYOR’

 

HDP’nin 7 Haziran seçiminde ki başarısını hazmedemeyen iktidarın 7 Hazirandan sonra HDP’ye bilinçli bir şekilde siyasi soykırım başlattığını sözlerine ekleyen Özpolat, siyasi soykırımın devam ettiğini ve KCK Ana davasında yargılanan 89 siyasetçinin cezalarının istinaf mahkemesi tarafından onaylamasına dikkat çekti. Siyasi soykırımın devam etmesini iktidarın hala HDP’den korkmasına bağlayan Özpolat, “Biz halkımızla birlikte demokrasi ve barışı tüm ülkeye getireceğiz, HDP Türkiye’nin kilit partisidir. Bizler umudun adıyız. Değişimin adayıyız. 24 Haziranda tüm ülkeye barış getireceğiz” dedi.

 

‘24 HAZİRAN BÖLGENİN GELECEĞİNİ BELİRLEYECEK’

 

Özpolat’tan sonra söz alan Milletvekili Mahmut Toğrul, 24 Haziran seçiminin bölgenin geleceği için önemli bir seçim olduğunu belirtti. Genel seçime 18 ay varken iktidarın baskın seçime ihtiyaç duyduğu için ortağıyla beraber baskın seçim kararı aldığını anlatan Toğrul, şöyle konuştu  “Son 3 yılda bu topraklarda büyük acılar yaşandı. Sur’da Cizre’de Nusaybin’de genç evlatlarımız diri diri bodrumlarda yakıldı. Taybet ananın cenazesi bir hafta sokakta bekletildi. Cizre de anneler evlatlarının cesedi bozulmasın diye buzlukta sakladı. İşte bunları yapanlar koltuklarının sallanışını htiği için baskın seçimi önümüze koydu.”

 

‘İKTİDAR ÜLKEYİ AÇIK CEZAEVİNE ÇEVİRDİ’

 

İktidarın ülkeyi açık cezaevine çevirdiği dile getiren Toğrul, “İnsanlarımızı sorgusuz sualsiz aşından işinden ettiler. Memurları, akademisyenleri barış istediği için işinden attılar. Bu ülkede barış isteyenlerin kendilerini yargının önünde görüyor. AKP-MHP faşizmi ülkeyi yargı eliyle dizayn etmek istiyor. Ancak bunu asla başaramayacaklar. Sen bize eziyet ettikçe biz bırakmıyoruz, mücadeleye daha çok sahip çıkıyoruz. Hala bizi baskıyla bitirebileceklerini anlamadılar. Annelerin gözünden akan her damlanın hesabını soracağız” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından Barış Anneleri milletvekili adaylarına çiçek takdim ederek adaylıklarını kutladı.

 

Milletvekili Adayları

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: HDP, Antep’te, gövde, gösterisi, yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı