Haber Detayı
05 Aralık 2017 - Salı 11:33
 
Hayalini balkona taşıdı!
ANTEP – Yıllarca işçi servis aracı kullanan emekli Nizamettin Doğan, emekli maaşıyla geçinemeyince yeniden direksiyon başına geçti. Daha önce “Emekli olursam çiçek bahçesi açacağım” diyen Doğan, şimdi balkonunda bu hayalini gerçekleştiriyor.
EKONOMİ Haberi
Hayalini balkona taşıdı!

Antep’te yıllarca servis aracıyla işçi taşıyan emekli Nizamettin Doğan, emekli maaşıyla geçinemediği için yine direksiyon başına geçti. Halen işçi servislerinde işçi taşıyan ve boş zamanlarında da özel halk otobüslerinde tur karşılığı ücretle çalışan Doğan, emekli maaşıyla geçinemediği için çalışmaya devam ettiğini söyledi. Yaşam şartlarının her geçen gün daha da zorlaştığını belirten Doğan, emeklinin hiçbir sosyal aktivitesinin olmadığını vurgulayarak, evinde vakit geçiremediği için üzüldüğünü kaydetti. 

 
GÜNDE 15 SAAT ÇALIŞIYOR
 
46 yıllık şoför olduğunu söyleyen Doğan, emekli olmadan önce çalıştığı halk otobüsünde sabah saat 05.00’te başlayıp akşam saat 20.00’ye kadar yaptığı çalışmanın karşılığında 80 lira aldığını ifade etti. Doğan, “15 saat direksiyon sallamanın karşılığı 80 lira olur mu?” diye sordu. Emekli olduktan sonra ise sabah saat 06.00'da işçileri fabrikaya bıraktığını, saat 16.00'a kadar iş olursa turu 10 liradan özel halk otobüsü şoförlüğü yaptığını, akşam saat 17.00'de ise sabah bıraktığı işçileri geri evlerine dağıttığını dile getiren Doğan, iş seçmeden çalıştığını, yaşam şartlarının zor olduğunu kaydetti. Hayatın her gün biraz daha pahalılaştığını ifade eden Doğan, "Emekli olmama rağmen gecelere kadar çalışıyorum” diye konuştu. 
 
ÇİÇEKLERİ ONSUZ KALDI
 
Üniversitede iki çocuk okuttuğunu ve krediyle aldığı evin taksitini ödediğini belirten Doğan, Avrupa’da emeklinin 4 bin Euro maaş aldığını, Türkiye’de ise emeklinin bin 400 TL maaş aldığını söyledi. Yaşam şartlarının insanı çalışmaya zorladığını belirten Doğan, “Benim hiçbir sosyal aktivitem yok. Mesela ben çiçekleri çok severim. Evimde onlarca saksı çiçek var. Ben emekli olmadan önce daha çok vaktim vardı. Çiçeklerimle sık sık ilgileniyordum. Emekli olduktan sonra daha çok çalışmaya başladım. Çalışmaktan çiçeklerimle ilgilenemez oldum. Çünkü çalışıp para kazanmam lazım ve parayı borçlulara yetiştirmem lazım” diye dert yakındı. 
 
SERA HAYALİ BALKONDA!
 
Hükümetin "Ekonomi iyi" açıklamalarına değinen Doğan, şöyle konuştu: “Hükümet yetkililerinin 'ekonomi yerinde' söylemleri baştan sona yalandır. Emeklinin hali ekonominin durumunu gösteriyor. Hiçbir artımız yok, sürekli çalışıyoruz. Tatil falan da yapmıyoruz. Ben en son 10 yıl önce tatile gitmiştim. Emeklinin hiçbir lüksü olmaz. Emekli olmadan önce birkaç dönüm alıp, serada bir sürü çiçek yetiştirmeyi hayal ediyordum. Şimdi ise sadece balkonumda yetiştirebiliyorum.”   

Muhammet Abdulkadir Esen

Kaynak: Editör: Muhammet Abdulkadir Esen
Etiketler: Hayalini, balkona, taşıdı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı