Haber Detayı
31 Ekim 2017 - Salı 19:39 Bu haber 17301 kez okundu
 
Gaziantep,Sağlık Sistemi Dr.Ece'yi Yaşamdan Kopardı
Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde aşırı iş temposu ve çevresince baskıda olduğunu hisseden Dr. Ece Ceyda Güdemek yaşamına son verdi.
SAĞLIK Haberi
Gaziantep,Sağlık Sistemi Dr.Ece'yi Yaşamdan Kopardı

BU OLAY BİR  MİLAT OLACAK

 

Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde aşırı iş temposuyla birlikte hastane çalışanları tarafından baskıya maruz kaldığından dolayı bunalıma girip intihar ettiği ileri sürülen Pediatri (Çocuk Hastalıkları) asistanı Dr. Ece Ceyda Güdemek’in hayatına son vermeden önce yazdığı notun bir kısmı ağabeyleri tarafından açıklandı. Olay soruşturma aşamasında olduğu için notun tamamını paylaşmayan Güdemek kardeşler, kız kardeşlerinin canına kıymadan önce  ‘Bu bir milat olacak’ şeklindeki yazısında hastanede olup biten her şeyi yazdığını söyledi.

 

 

ANNESİNE SON  SÖZÜ “ HAKKINI HELAL ET “

Adana’daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde Pediatri asistanı Dr. Ece Ceyda Güdemek, iddiaya göre aşırı iş temposu ve hastane çalışanlarının kendisine uyguladığı baskıdan dolayı bunalıma girmiş ve yaşadığı binanın 9’uncu katındaki çatıya çıkarak intihar etmişti. 28 yaşındaki Güdemek’in cenazesi Adana Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsinin ardından Gaziantep’te toprağa verildi. 36 saate kadar nöbet tuttuğu ileri sürülen Güdemek’in ailesiyle telefonla konuştuğu zamanlarda hemşirelerin kendisine yardımcı olmadığını ve alay ettiklerini söylediği öğrenildi. Olay anında kısa bir süre önce annesi  Nazlı Güdemek’i  arayan Pediatri asistanı ‘Anne hakkını helal et’ dediği amcası tarafından söylendi.   Kız kardeşlerinin intihar etmeden önce ‘bu bir milat olacak’ şeklinde yazdığı notta hastanede olup biten her şeyin yer aldığını söyleyen ağabey Hasan ve Erbil Güdemek yasal incelemenin ardından notu açıklayacaklarını bildirdi.  Bazı basın organlarının intihar etme sebeplerinde  arasında ailevi sorunları da gösterdiği için büyük üzüntü duyduklarını söyleyen Güdemek ailesi gerekli yasal süreci başlatacaklarını bildirdi.

 

 

ACILI BABA İSYANI

Kızının sorumluluk sahibi ve çok duyarlı bir insan olduğunu söyleyen baba Hamza Güdemek, “Kızım, çalıştığı hastanede herkese yardımcı oluyor, bir hata yapar mıyım? diyordu.  Çocukların canlarını incitir miyim?diye her zaman düşünceli davranır. Kendini onların yerine koyar kimsenin canının yanması değil üzülmesini bile istemezdi. Kendisiyle hemşireler alay ediyormuş bizlere anlatırdı. En azında bu olayın takipçisi olalım orda ki insanların bir soruşturma geçirsin, hiç olmazsa başka gençlerimizin başına böyle şeyler gelmesin bizim canımız gitti zaten çok üzgünüz” dedi. 

 

 

ABİ HASAN İNSANLAR İKİ YÜZLÜ

Kız kardeşinin intihar etmeden önce bit not yazdığını söyleyen ağabey Hasan Güdemek ise, ”Kardeşim intihar etmeden önce neden böyle bir şey yaptığını açıklıyor. Soruşturma devam ettiği için notu açıklayamıyoruz, ama notta ‘herkes anlayacak ve elini taşın altına koyacak’ yazıyor. ‘bu bir milat olacak ’yazıyor. 36 saat çalışıyordu, ‘abi dayanamıyorum’ diyordu. Kendisine gel dedim gelmedi. Mesleğe devam etmek istediğini söyledi. Kendisi başladığı her şeyi bitirir mükemmel bir insandı. Öğrenciler yanına gittiğinde ‘abi onlara nasıl yardım ediyorum bir görsen ama bana yapmıyorlar’ diyordu. Yorgun olduğu zamanlarda hemşirelerin kendisine uyu dinlen dedikleri zaman uykuya dalar dalmaz hemşirelerin kendisini doktora şikayet ettiklerini söylemişti. En son canına kıyacağı zaman da anneme telefon açıp ‘hakkını helal et anne’ demiş telefonu kapatmış.  Herkes her şeyi bilsin gizli saklı hiçbir şey kalmasın kardeşimizin telefonunu da emniyete verdik. Kardeşim gerçekten çok iyi bir insandı, ölümüyle yıkıldık. Tarif edilemez acılar yaşıyoruz. Fakat bazı haberlerde kardeşimin ailevi sıkıntılardan dolayı intihar ettiği yazılmış biz bu yazılara en az kardeşimizin ölümü kadar üzüldük. Biz birbirine çok düştün bir aileyiz. Kardeşimle her zaman telefonlaşır dertleşir, güler eğlenirdik, basına çıkan bu tür yazılar bizi çok üzdü. Biz bunu yazanlardan şikâyetçi olacağız” diye konuştu. Kardeşim yazdığı notta bu bir milat olacak diyordu. Başka insanlar ezilmesin kimse değişmiyor. Halkımız değişsin biz değişelim. Bu işleyiş gidişat her zaman yanı elden hiçbir şey gelmiyor, fakat onlar değişmiyorsa biz değişelim.

 

 

GAZİANTEP-KİLİS TABİBLER ODASI

Tabibler odası meslektaşı Dr. Ece Ceyda Güdemek’in  Cemevindeki taziyeye  giderek Güdemek ailesine baş sağlığı dilediler. Gaziantep-Kilis tabibler odası  Başkanı Hamza ağca devhaber.net'e açıklamalarda bulundu.

 

“ Cukurova üniversitesi Balcalı Hastanesinde görev  yapan Pediatri  bölümünde (Çocuk sağlığı)  Dr.Ece Ceyda Güdemek’i kaybettik. İnsanlara umut  seçmiş  bir insanın,dünyaya güvenle bakması beklenildiği bir dönemde kaybetmek  hepimizi derinden üzmüştür.Başta ailesine,sağlık camiasına ve arkadaşlarına baş sağlığı  diliyoruz.Onurla  sürdüğümüz meslek hayatımıza düzelmeyen yoğun ve yorucu çalışma koşulları,uzun süren çalışma saatleri, mesleğimizi uygularken  yaşadığımız duygusal  fiziksel yüklenmelerin getirdiği yıpranma  yetmezmiş gibi  şiddete maruz kalma riskimiz, değersizleştirilen emeğimiz mesleki kimliğimiz güvensizlikle yarıştıran bir geleceği önümüze koyuyor. Başta sağlık bakanlığı olmak üzere tüm yetkilileri gencecik  meslektaşımızın hayatını sonlandırmaya götüren koşullara  ilgisiz  kalmamaya  davet ediyoruz. Bu ölümlerin yaşanmaması için kurum olarak bu  olayların  takipçisi  olacağız.” dedi

 

HABERİN VİDEOSU ALT KISIMDA..

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: ADANA,GAZİANTEPHABERİ,DR.ECE,BALCALI,DÜZTEPE,CEMEVİ,SAĞLIKBAKANLIĞI,İNTİ
Yorumlar
Haber Yazılımı