Haber Detayı
30 Ekim 2017 - Pazartesi 12:56 Bu haber 2238 kez okundu
 
Gaziantepli Ressam Mustafa Bencan Toprağa Verildi
Gaziantepli Ressam Mustafa Bencan bir süredir tedavi gördüğü hastanede yaşama gözlerini yumdu.
YEREL Haberi
Gaziantepli Ressam Mustafa Bencan Toprağa Verildi

Gaziantepli Ressam Mustafa Bencan bir süredir tedavi gördüğü hastanede yaşama gözlerini yumdu.

 

Mustafa Bencan için Asri  mezarlık içindeki Nakıpoğlu camiinde, sevenleri  ve dostları bir araya geldi. Bir çok partili,sendika  ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı. Mustafa Bencan'nın kardeşi Sendika ve yerel bir  televizyonda proğramcı Nihat Bencan'da  abisine  son görevini  yerine getirmek için tabutunun başında idi.

 

İkindi namazının ardından  cenaze namazı kılındı.Namazdan  sonra asri mezarlıktaki aile  kabristanında toprağa verildi. 

 

MUSTAFA  BENCAN  KİMDİR ? 

Yaklaşık 50 yıldır Gaziantep resimleri yapan, bazı tabloları önemli kurumların duvarını ve rölyef çalışmaları da şehrin önemli caddelerini süsleyen Bencan, 1975’te Gaziantep’te ilk resim sergisi açan kişi olarak biliniyor. Kendi ismini taşıyan atölyesinde resim sanatını genç nesillere aktaran Bencan, bugüne kadar katıldığı ulusal ve uluslararası düzeydeki çeşitli yarışma ve projelerde Gaziantep’i temsil etmiş, şehrin tanıtımı için emek vermişti.

 

Tam bir Gaziantep aşığı olan ve son dönemde açtığı sergide amacının kaybolup gitmekte olan eski Gaziantep sokaklarını resimlerde yaşatma olduğunu belirten Bencan, ”Daha yapılacak bir sürü sokak ve yıkılmış evlerimiz var. Evlerimizin iç mekanlarını nasıl olduğunu nasıl yaşamları olduğunu öğrenmemiz lazım. Bundan sonraki bölümler de evlerin iç mekanlarını sergi halinde sunacağım. Evlerde yapılan kına geceleri ve düğün yerleri sergi etmeye çalışacağım” demişti.

 

Mustafa Bencan,  Şahinbey Belediyesi eski Meclis Üyesi, DİSK/TEKSTİL Sendikası Gaziantep Temsilcisi Nihat Bencan’ın da ağabeyidir.

 

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Gaziantepli, Ressam, Mustafa, Bencan, Toprağa, Verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı