Haber Detayı
08 Mart 2016 - Salı 23:13 Bu haber 2331 kez okundu
 
GAZİANTEPLİ KADINLARDAN 8 MART EYLEMİ
KADIN Haberi
GAZİANTEPLİ KADINLARDAN  8 MART EYLEMİ

 Gaziantep, büyük  yürüyüş  kadınlardan  geldi. Sivil toplum örgütlerinin ve partilerin,kadın platformu adı altında ortaklaşa  yaptıkları  eylem Kırkayak parkından  başladı.

 

Bu gün saat 13,00 toplanan  binlerce kadın  Gaziantep  sokaklarını inletti. 8 mart  dünya emekçi kadınların günü için bir araya gelen  kadınlar, değişik ve renkli  görüntüler  sergilediler.

 

Platformun  pankartı  arkasında  yürüyüş başladı. Atatürk  caddesinde kortej oluşturan  kadınlar,Eski  adliye  meydanına (maarif kavşağı ) doğru  yürüyüşe  başladılar. Kortej  yürüken  çevre halkı ve  yoldan  geçen  araçlar  korna  ve alkışlarla  kadınlara  desteklerini gösterdiler.

 

Yürüyüşte  " Jin Jıyan Azadi "  " Kadın YAşam Özgürlük "  " Kadına uzanan eller  kırılsın."  " Baskılar bizi yıldırmaz. " gibi  sloganlar atıldı.

 

Meydanda  çeşitli  gösteriler sergilendi.  KAdınların eylemlerine destek  veren Batman Milletvekili Ayşe Acar  BAşaran bir  konuşma yaptı.

 

AYŞE  ACAR  BAŞARAN ,BATMAN  MİLLETVEKİLİ

 

Ayşe Acar Başaran ," Öncelikle sizlerin dünya kadınlar gününü  kutluyorum. Yüz yıl önce fabrikada yakılan kadınların direnişi ile günümüzde öldürelen kadınların direnişi aynıdır.Zaman geçsede bunların düşüncesi  değişmiyor.Fotoğraflara tek tek  bakınca Cizre de,Sur da,Nusaybin de öldürelen  kadınlarla, 1857 yılında yakılan  kadınların  direnişinı aynı  görüyorum. Yaralı kadınları  öldürüp,yüzlerini  parçalayarak  ve  vucudlarını teşhir ederek, sapık yüzlerini  gösteriyorlar.Onlar şunu bilsinler  çıplak bedenlerimizle direneceğiz. Bizi yıldıramayacaklar. " 

 

KADIN CİNAYETLERİNİ  DURDURACAĞIZ PLATFORMU 

 

 

KADINLAR  ÇOCUKLARI İLE  KATILIM SAĞLADI.

 

KADIN  POLİSLER  SEYTETTİ 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: kadın,gaziantep,yürüyüş,8 mart,direniş
Yorumlar
Haber Yazılımı