Haber Detayı
12 Ağustos 2017 - Cumartesi 22:47 Bu haber 1981 kez okundu
 
Gaziantepli Devrimci Abdülkadir Yaşargün Yaşamını Yitirdi
Gaziantep devrimcilerinden Abdülkadir Yaşargün yaşamını yitirdi. Vefat haberleri sosyal medyada paylaşıldı.
YEREL Haberi
Gaziantepli Devrimci Abdülkadir Yaşargün Yaşamını Yitirdi

 

Gaziantep devrimcilerinden Abdülkadir Yaşargün yaşamını yitirdi. Vefat haberleri sosyal medyada paylaşıldı.Damadı ve yeğeni tarafından Abdulkadir Yaşargün'ün kalp krızi sonucu hayatını kaybettiği, cenazesinin Mersin'in Erdemli ilçesinden Gaziantep'e gönderildiği paylaşıldı.

 

YAŞARGÜN KİMDİR?

Filistin’e ilk olarak 1 Ekim 1968 günü, devrimci gençlerden 21 yaşındaki Abdülkadir Yaşargün ve 19 yaşındaki arkadaşı Mustafa Çelik gider. Yaşargün ve arkadaşı Moskova’ya eğitime gitmek için Şam’a giderler. Sovyet Elçisi’yle anlaşamayınca El Fetih’e katılırlar. 4 aylık eğitimden sonra İsraillilerle çatışmalara girer. 8 Haziran 1969 günü çatışmada Mustafa Çelik şehit olur. Yaşargün bir süre sonra hastalanınca yurda döner. Ancak bu sefer Hüseyin İnan ve 13 arkadaşını Filistin’e götürür. Dönüşte yakalanır. Cezaevinden çıktıktan sonra 12 Mart darbesi olur. Soluğu yine Filistin topraklarında alır. 1972 yılında dönüş yolunda Samandağ’da operasyon sonucu yakalanıp idamla yargılanır ve 15 yıl hüküm giyer. Hapiste 5 yıl yatıp çıkar. Filmlere konu olacak yaşam öyküsünü üç kitaba sığdırır. 

 

 

KOD ADI  " MUSTAFA KEMAL " 

Türkiyeli olduğu için çok sevgi ve saygı duyulduğunu belirten Yaşargün, kod adı olarak “Mustafa Kemal”i alır. Duygularını şöyle anlatır: “Bana bu ad verildikten sonra bir hava bir hava ki sormayın. Atatürk’üme layık olmalıyım, karşı gelişlerim ona göre olmalı. Arafat ya da Ebu Cihet de kimmiş, onları takan kim? Ebu Cihet’e bile afralar tafralar o biçim.” 

 

 

 

CENAZESİ YEŞİLKENT MEZARLIĞINDA  DEFNEDİLECEK

Türkiye’den İlk Filistine  giden Devrimci Abdulkadir Yaşargün’ün cenazesi  13,08,2017 günü öğle  namazına müteakip Yeşilken Mezarlığına  defnedilecek.

Kaynak: (bianet) - bianet.org Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: gaziantephaberi,devrimci,yazar,filistin,israil,yusufaslan,devhaber,
Yorumlar
Haber Yazılımı