Haber Detayı
08 Şubat 2017 - Çarşamba 16:47 Bu haber 2869 kez okundu
 
Gaziantep : Tekstil Fuarı Açılışı Yapıldı
Gaziantep'te Penye Tekstil ve Teknolojileri Fuarı PENTEX Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in katılımıyla 6.defa kapılarını ziyaretçilere açtı.
EKONOMİ Haberi
Gaziantep : Tekstil Fuarı Açılışı Yapıldı

 

Gaziantep'te  Penye Tekstil ve Teknolojileri Fuarı  PENTEX Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in katılımıyla 6.defa kapılarını ziyaretçilere açtı.

Gaziantep'te 6. Penye ve Tekstil Fuarı ve Teknolojileri Fuarı PENTEX Ortadoğu Fuar Merkezi'nde (OFM)  gerçekleşti. Fuara, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Vali Ali Yerlikaya, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kuruluşu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, GTO Meclis Başkanı Settar Konukoğlu, SANKO  Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Deniz Köken, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür, tekstilciler ve çok sayıda iş adamı ve ziyaretçiler katıldı.  

Gaziantep'in bütün sıkıntılara rağmen Türkiye'nin lokomotif bir kenti olmaya devam ettiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Gerçekten Gaziantep bütün sıkıntılara rağmen Türkiye’nin dinamosudur. Türkiye’nin lokomotifi tekstil ve giyim sanayidir. Yaklaşık olarak 50 bin tane tekstil hazır giyim anlamında Muazzam bir istihdam sağlayan, geçen sene 26 milyar doları aştık. İhracatımızın yüzde 18.4 bu sektörün elinde. Dünya tekstil yüzde 3,8’ini Türkiye yapıyor" dedi.

Gaziantep'in tekstilde daha önemli noktalara gelmesi için markalaşmaya ağırlık vermesi gerektiğini söyleyen Şimşek, " Gaziantep tekstilde iyi bir durumda fakat markalaşma konusunda daha fazla girişimde bulunması gerekiyor. Tekstilde dünyada 6.sıradayız. Sanayimizin lokomotifi durumdadır. Son yıllar da Türkiye’nin dünyaya açılması ile birlikte Türk işadamlarının yatırımları 1,3 milyar doları bulmuş durumda. Bu sektörün geleceği markalaşmada ve AR-GE’dedir. Devletin desteğiyle markalaşmada Türkiye dünyada birinci sıradadır" diye konuştu.

Ülkenin zor günler yaşadığını ve bu durumun ekonomiye de yansıdığını söyleyen Şimşek, " Tahmin ediyorum ki Türkiye referandumdan sonra yani nisanın ortası gibi belirsizlik biter Türkiye’nin ekonomisi daha da güçlenecek.  Terörle mücadele bizler için varlık yokluk meselesi, FETÖ ile mücadele de çok büyük yol kat ettik. Güçlü Türkiye ve yönetimde istikrar için uzun vadeli yeniden yapılanmadır. Bu bir rejim değişikliği değildir. Rejim 100 yıl önce çözülmüş bir sorundur. Meclisimiz daha güçlü olacak, yargı bağımsız olacak. Sistem bu haliyle sorunlara gebedir. Fakat yeni sistem geldiği zaman kararlar daha erken alınacak ve geçmişteki sorunlarla karşılaşmayacağız" dedi.

 GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu da, “Tekstil dünyanın bir sektörüdür. Türkiye’ye dövüz getiren tek sektördür. Cumhurbaşkanımızın bir seferberlik çağrısı var, bizde buna destek vermek için yola çıktık. Türkiye’deki tekstilin önünü açmak gerekir. Türkiye de tekstilde çalışanların sayısını yüzde 25 arttırabiliriz. Yeter ki gümrük duvarları önümüzden çekilsin” diye konuştu.

 120 firma ve 250 marka ürünlerini sergileyeceği fuarda, penye ürünleri, konfeksiyon ürünleri, kumaş, kumaş ürünleri, dikiş makineleri, konfeksiyon yan sanayii ve aksesuarları,  etiketleme ve desen baskı sistemleri, katlama ve paketleme makineleri, temizleme makineleri, kalite kontrol ve metraj ölçüm makineleri, ütü makine ve presleri, depolama ve askı sistemleri gibi ürün grupları ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Türkiye genelinden profesyonel ziyaretçilerin yanı sıra, Suriye, Irak, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetleri’nden yaklaşık 20 bin kişinin fuarı ziyaret etmesi bekleniyor.

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Gaziantep, :, Tekstil, Fuarı, Açılışı, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı