Haber Detayı
07 Mayıs 2017 - Pazar 19:15 Bu haber 2837 kez okundu
 
Gaziantep'te Emek Gençliği Denizleri Andılar
Gaziantep'te Emep İl Binasında gerçekleşen Denizleri anma için basın açıklaması yapıldı
YEREL Haberi
Gaziantep'te Emek Gençliği Denizleri Andılar

Gaziantep'te Emep İl Binasında  gerçekleşen Denizleri  anma için  basın açıklaması yapıldı.Emek Gençliği adına basın açıklamasını Zelal Arar yaptı.

 

" 6 Mayıs 1972 tarihinin üzerinden 45 yıl geçti. 45 yıl önce idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan yükselen gençlik mücadelesi ve halk hareketini engelleme düşüncesine sahip ülke yönetiminin kurbanı olmuştu.

 

Üçe üç nidalarıyla darağacına gönderilen üç fidan gençlik mücadelesine bugün de ışık tutuyor. 68 hareketinin Türkiye’deki simgesi Deniz’in ismi o tarihten bu yana erkek kız fark etmeksizin yeni doğan çocuklara koyulmaya devam ediyor. Denizlerin bıraktığı mücadele mirası okullarda, fabrikalarda, sokak aralarında gençliğin bulunduğu her yerde yaşıyor. Bugüne kadar hükümetlerin, yasaların değişmesine rağmen baskı ve zorbalık düzeni aynı şekilde devam ediyor. O gün idam sehpasına gönderilen gençlerin yerini bugün sokak ortasında dövülerek öldürülen, yaşam alanına, diline, kültürüne sahip çıktığı için kurşunlanan, tankların arkasında sürüklenen, barış istediği için bombalı patlamalarda hayatını kaybeden gençler aldı.

 

Rüşvet, yolsuzluk ve yağma düzeninin koruyucuları ayakkabı kutularına sakladıkları parayı sayamazken, yaşamına devam edebilmek için çalışmak zorunda kalan gençler fıtrat, kader denilerek katlediliyor. Bilimin yerine hurafelerin yerleştirilmeye çalışıldığı, barınma, beslenme haklarının gasp edildiği üniversiteler, geleceksizliğin beşiği, sermayedarların para kaynağı haline geliyor. Bir yandan egemenlerin zihniyetini ayakta tutabilmek, bir yandan patronlara ucuz işgücü sağlayabilmek için dönüştürülen düz liseler imam hatip ve meslek lisesi halini alıyor.

 

O günlerde gençlik yığınlarını sindirmek, hizaya dizmek için şiddete ve zorbalığa başvuran egemen sınıfın temsilcileri bugün de idam tartışmalarını yeniden alevlendirerek günden güne artan tepkiyi, öfkeyi sindirmeye çalışıyor. İlleri abluka altına almaktan, grev yasaklarına, hileli seçimlerden, çıkarılan KHK’lere kadar demokrasi ve barış isteyen tüm güçleri yıldırmak için her türlü baskı mekanizmasına başvuruyor. Ancak her şeye rağmen gençlik yılmadığını, korkmadığını gösteriyor. Referandum günü sandıkta iradesini tek bir adama teslim etmeyeceğini söyleyen gençler, referandum sonrasında da hileli oylara karşı sokaklara dökülerek, 1 Mayıs’ta alanlara çıkarak taleplerini haykırmaya devam ediyor.

 

‘Bağımsız Demokratik Türkiye’, ‘Halkların Kardeşliği’ şiarlarıyla ortaya çıkan 68 Hareketi kurtuluşun işçi sınıfının saflarından geçtiğini, fabrika grevleriyle, toprak işgalleriyle omuz omuza vererek hepimize göstermişti. İdam sehpasına çıkarkenki kararlı sözleri 6 Mayıs’ın yas günü değil mücadele günü olduğunu bizlere hatırlatıyor. Demokratik Türkiye mücadelesinin, halkların birlikte ve özgürce yaşayabildiği bir dünya için verilen savaşın halâ devam ettiğini görüyoruz ve onların bıraktığı bayrağı bugünden ileriye taşımak için, gençliği Bağımsızlık, Demokrasi ve Sosyalizm mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz." Emek Gençliği Gaziantep Şubesi.

Kaynak: (Evrensel) - Evrensel Gazete Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Gaziantep'te, Emek, Gençliği, Denizleri, Andılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı