Haber Detayı
29 Ağustos 2017 - Salı 16:44 Bu haber 6502 kez okundu
 
Gaziantep'te Atlantik Halı’da işçiler insanca çalışma koşulları istiyor!
Gaziantep’te bulunan Atlantik Halı’da iplik ve dokuma bölümlerinde çalışan işçilerin sendikamız DEV TEKSTİL’e gönderdikleri şikâyetlerini basın ve kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.
SENDİKA Haberi
Gaziantep'te Atlantik Halı’da işçiler insanca çalışma koşulları istiyor!

Gaziantep’te bulunan Atlantik Halı’da iplik ve dokuma bölümlerinde çalışan işçilerin sendikamız DEV TEKSTİL’e gönderdikleri şikâyetlerini basın ve kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

 

Atlantik İplik’ten işçiler öncelikle zorunlu durumlarda hastaları, cenazeleri olunca izin almakta zorlandıklarından, maaşlarının bir kısmının elden bir kısmının bankadan yatırıldığından, ücretin bordroda tam gösterilmediğinden şikâyet etmektedir.

 

Ayrıca cep telefonunun yasak olduğundan acil durumlarda ailelerinin kendilerine ulaşamamalarından ve telefonu vermeyen işçilerin çıkışlarının verildiğinden şikâyetçiler. Yemekhanenin olmadığını, servislerin kötü durumda olduğunu belirten işçiler, tuvaletlere kilit vurulması tehditleriyle de karşı karşıya kalıyorlar. İşçiler, iplik bölümünde mesai bitince halı bölümüne hamallık yapmaya gönderildiklerini söylüyorlar.

 

Atlantik Halı’nın dokuma bölümün de çalışan işçiler de benzeri koşullardan rahatsız olduklarını, zorla mesaiye bırakıldıklarını, işçilerin tazminatını vermeden kısa yoldan işten çıkartacak kimi dayatmaların olduğundan bahsediyorlar. Rapor ve izin almanın yasak olduğunu, Pazar günleri dahi çalıştıklarını, dinlenme haklarının olmadığını belirtiyorlar.

 

Ayrıca işçilerin bir diğer önemli şikâyeti ise kendi anlatımlarıyla şudur: “Patron kafasına göre elbise dolaplarını arıyor.  İşçiyi farklı nedenler yargılıyorlar. Sanki hırsızlık yapıyormuş gibiyiz. Zaten bununla ilgili birimlere dilekçe yazılacak.”

 

Tüm bunlarla birlikte Atlantik Halı’da işçilere bayram öncesinde maaş ve mesai ücretlerinin yatacağı sözü verilmesine rağmen eksik ödeme yapıldığı ifade ediliyor. Zaten kötü ve ağır koşullarda çalışan işçilerin bayramda da yüzü gülmeyeceği bir kez daha ortaya çıkıyor.

 

Sendikamız DEV TEKSTİL olarak, ATLANTİK HALI işçilerinin taleplerinin firma yetkilileri tarafından karşılanmasını, işçilere daha iyi bir ücret ve daha iyi çalışma koşulları sağlanmasını istiyoruz. İşçilerin insanca çalışma koşulları sağlanana kadar mücadelemize devam edeceğiz.  Dev Tekstil Çukurova Temsilciliği   - 29/08/2017

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gaziantep'te, Atlantik, Halı’da, işçiler, insanca, çalışma, koşulları, istiyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı