Haber Detayı
06 Temmuz 2017 - Perşembe 18:11 Bu haber 2568 kez okundu
 
Gaziantep Tabibler Odası Hastane Saldırlarını Kınadı
Gaziantep -Kilis Tabibler Odası, Hatem ve Dr. Ersin Aslan Hastanelerine yapılan saldırılarını kınadılar. Oda başkanı Dr.Hamza Ağca bu saldırları bir bildiri yayınlayarak kamuoyu ile paylaştı.
SAĞLIK Haberi
Gaziantep Tabibler Odası Hastane Saldırlarını Kınadı

Gaziantep -Kilis Tabibler Odası, Hatem  ve Dr. Ersin Aslan Hastanelerine  yapılan saldırılarını kınadılar. Oda  başkanı Dr.Hamza Ağca bu saldırları bir  bildiri yayınlayarak kamuoyu ile paylaştı.

 

BİLDİRİ :

" Sağlıkta şiddet ne yazık ki sürüyor. Son 5 günde biri kamu biri özel iki hastanede hasta yakını şiddeti yaşadık.

 Hastaneler ve sağlık kurumları huzurla çalışılması gereken , rahatlık içinde hizmet alınması gereken kurumlardır. Huzuru, güven ortamını korumak gerekir .Bu durumun sağlanmasında hasta yakınlarının da önemli  sorumluluğu bulunmaktadır. Sağlıkta şiddeti toplumda şiddetin bir parçası olarak görebiliriz. Sağlıkta şiddet niye oluyor:

1-Sağlıkta dönüşüm programı; siyasi iktidar tarafından oluşturulan ve uygulanan sağlık politikasının yan çıktısı ne yazık ki şiddet oldu. Bu politika ivedilikle gözden geçirilmeli. Politikacı söylemlerine dikkat etmeli.

 

2-  İdarenin sorumluluğu; Sağlık Bakanlığı’ ndan  başlayarak bütün sağlık kurumları yöneticileri tedbir almalı. Öneri oluşturmalı. Kamu Spotu hazırlamalı. Hekim ve sağlık  hakları çalışanlarının hakları olduğu hastane içinde afiş olarak asılmalı. Yanlışın kimsenin yanına kar kalmayacağı bildirilmeli.

 

3-  Sağlık çalışanlarının iletişim becerisi arttırılmalı Tabip odası olarak üzerimize düşen sorumluluğu almaya hazırız.

 

 4- Fiziki ve teknik alt yapı geliştirilmeli ,Tıbben yeterli olmalı. Isınma ,soğutma, bekleme imkanları  hasta ve yakınlarının  hayatını kolaylaştıracak  şekilde olmalı..

 

5-Hasta ve yakınlarının beklentilerinin karşılanması önemli . Ama beklentilerinde ne kadarının karşılanabileceğini zaten ve hekim açıklayacaktır. Hekimlik diğerkamdır. Yani başkasının yararını kendi yararı gibi görür. Başka hangi meslekte var bu. Her hekim hastasına en iyisini yapmak ister. Buna rağmen vatandaşın tereddütü oluşursa çözüm yolu şiddet olamaz. Hastane yöneticisine,kentin yönetimine, Sağlık Bakanlığına, Savcılığa, Tabip Odasına başvurabilir. Eksik gördüğü bir durumu hukuk kuralları içinde gidermeye çalışmalıdır. Halk kamu spotları ile bilgilendirilmelidir. Toplumun sağlık okur yazarlığı arttırılmalıdır

 

6-Yanlışın cezalandırılması. Cezalar  caydırıcı olmalı. Mecliste bekleyen sağlıkta şiddet ile ilgili tasarı yasalaşmalıdır. Yanlış yapanın yanına kar kalmamalıdır.

 

Sağlık kuruluşlarımızda her zaman ‘iyi’ şeyler oluyor. Bu yüzden ‘kötü’ hemen kendini belli ediyor. Halkımızın da her zaman iyinin yanında olduğunu biliyoruz. Gerek Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gerekse Özel Hatem Hastanesi şehrimizin yüz akını oluşturan kuruluşlarıdır. Çalışanlarına ne kadar teşekkür etsek yeridir.

Basına ve kamu oyuna saygıyla duyurulur. "

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: dr.ersinaslan,hastane,gaziantep,kilis,odası,hatem,
Yorumlar
Haber Yazılımı