Haber Detayı
06 Mart 2017 - Pazartesi 10:00 Bu haber 1249 kez okundu
 
Gaziantep,Neden “HAYIR”diyeceklerini açıkladılar
16 Nisan’da yapılacak olan Referandum öncesi Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Gaziantep’te ‘Neden Hayır Diyoruz?’ başlığı ile bir panel düzenledi.
YEREL Haberi
Gaziantep,Neden “HAYIR”diyeceklerini açıkladılar

16 Nisan’da yapılacak olan Referandum öncesi Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Gaziantep’te ‘Neden Hayır Diyoruz?’ başlığı ile bir  panel düzenledi.

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, ‘İktidarın tek bir kişi elinde merkezileştirildiği bir sistemle karşı karşıyayız. Her şeyden önce 10 Ekim için, Suruç için, Soma için, Şirvan için, Antep patlaması için ve daha sayamadığımız nice katliamlar için hayır demeliyiz. Çünkü biliyoruz ki bunların tek sorumlusu iktidardır. O yüzden bütün devrimci halkları hayır demeye çağırıyoruz’ ifadelerini kullandı.

 

‘Latin Amerika Başkanlık Sisteminde darbe üretmedi mi?’

Çiftyürek,’ Bir sisteme içeriğinden bağımsız olarak kendi başına iyidir veya kötüdür diyemeyiz. Parlamenter sistem var başkanlık sisteminden iyidir, başkanlık sistemi var parlamenter sistemden iyidir. Mekanik olarak bakarsak yanılmışız oluruz. Türkiye’de parlamenter sistem durmaksızın askeri darbeler üretti de Latin Amerika’da başkanlık sistemi üretmedi mi? şeklinde konuştu.

 

‘İçerik olarak başkanlık sistemi bizi geriye götürüyor’

Parlamenter sistemin Kürt Hareketi’nin kronikleşen isteklerine cevap veremediğini aktaran Çiftyürek, ‘Başkanlık sistemi bu doğrultuda bir umut gibi görünse de içerik bakımından mevcut sistemi her noktada geriye götürüyor. ’ dedi.

 

Haber-Fotoğraf : Büşra Yentürk

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gaziantep,Neden, “HAYIR”diyeceklerini, açıkladılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı