Haber Detayı
24 Ağustos 2017 - Perşembe 11:01 Bu haber 5236 kez okundu
 
Gaziantep: Kesk'ten Toplu İş Sözleşmesine Tepki
GAZİANTEP'te, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri, hükümet ile Memur-Sen arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi'ne (TİS) tepki gösterdi.
SENDİKA Haberi
Gaziantep: Kesk'ten Toplu İş Sözleşmesine  Tepki

GAZİANTEP'te, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri, hükümet ile Memur-Sen arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi'ne (TİS) tepki gösterdi.

 

KESK dönem sözcüsü Ali Ersönmez, düzenlediği basın toplantısında dün hükümet ile Memur- Sen arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinin OHAL ve KHK gölgesinde olduğunu ileri sürdü. Uzlaşılan zam oranını gerçek yaşamdan uzaktan bir oran olduğunu, kamu çalışanları ve emeklileri enflasyona boyun eğdiren bir anlaşma olduğunu savunan Ersönmez, şunları söyledi:

 

2017 TİS süreci yetkili konfederasyon(Memur Sen) ile hükümetin arasındaki anlaşmanın açıklanması ile sona ermiştir. 2018 yılı için 4 + 3,5 ve 2019 yılı içinse 4 + 5 olarak Memur Sen’le Hükümet belirlemiştir.

Bilindiği üzere hükümetin dün ‘revize ettiğimiz son teklifimiz” diyerek 2018 yılı için 3,5+ 3,5 2019 yılı için ise  4+ 5 maaş artışı teklifinde bulunmuştur. 

 İki gün önce akşam saatlerinde yapılan açıklamada aynı yetkili konfederasyon genel başkanı “müzakereye yakın, imzaya uzağız,  yeni adımlar bekliyoruz, bize göre, masaya gelmesi gereken 4-5 puan daha var”  demiştir. Ancak Memur Sen yönetimi yine 3,1 milyon kamu emekçisini, 1,9 milyon kamu emekçisi emeklisini yanıltmamış, daha önceki sözlerini yutarak hükümetin 2018 yılı teklifinde sadece0,5 puan artış yaptığı sözleşmeye imza atmıştır.

Baştan beri danışıklı dövüş gibi algılanan TİS süreci çalışmaları, sonuçları itibarı ile bu gerçeği de kanıtlamıştır.

17 zam duyurusu yapan yetkili sendika(Memur Sen) emekçileri aldatamaz.1.yıl ortalama 5.8, 2.yıl 7 ve kümülatif ortalama 6.4’dür.

Son bir yılda dövizdeki artışın(devalüasyonun) 24 olduğu, Ülkemizde açlık sınırının 1529 tl, yoksulluk sınırının ise 4979 TL olduğu bir dönemde bu yüzdelik zamlarla çalışanlar ve emekliler açlık ve yoksulluğa bir kez daha mahkum edilmiş oluyorlar.

Vergide çalışanların lehine düzenleme ve adalet sağlanamamıştır.

Vergi dilimlerinin düşük tutulması nedeniyle her yılın Nisan ayı itibari ile çalışanlar 5 yeniden vergiye tabi tutularak yılın ikinci dönemindeki zamlar ceplere girmeden kamu çalışanlarının cebinden çıkmaktadır. Bu duruma dair yıllardır süregelen kamu çalışanlarının talebi hükümet ve yetkili sendika tarafından ciddiye almadıkları ortaya çıkmıştır.

 

Çalışma Bakanı’nın “açık”, “samimi” olarak nitelendirdiği teklifi sunarken “ekonomik istikrarı, kamu çalışanlarımızın beklentilerini, 80 milyon vatandaşımızı göz önünde bulundurduk”   demesi manidardır.

Bilindiği üzere hükümetin yıllardır kamu emekçilerinin, işçilerin talepleri karşısında  “bütçe olanaklarımız sınırlı,  mali disiplini bozamayız”  gerekçelerine sığınılmaktadır. Çalışma Bakanı’nı yeni teklifi sunarken yaptığı konuşmada aynı gerekçeler bir kez daha dile getirilmiştir.

 

Kamu emekçilerini gerçek yaşamdan uzak TÜİK enflasyonu oranında artışlara mahkum eden sözleşme olmuştur.

Hükümet  ve Yetkili konfederasyon yönetimi arasında varılan mutabakatlarda vergi dilimi adaletsizliğine son verilmesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, 4/C liler, 4/B liler,  kamuda asli işleri yapan taşeron firma çalışanları başta olmak üzere kamuda güvencesiz çalışanların kadroya alınması, ek gösterge adaletsizliğine son verilmesi gibi kamu emekçilerinin temel hiçbir talebinin gereği yerine getirilmemiştir.

Sendikal hak ve özgürlüklerimizi kullanamaz hale getiren OHAL-KHK rejiminin gölgesi toplu sözleşme görüşmelerine de düşmüştür

 

KESK baştan beri bilinçli olarak sadece masadan değil, işyerlerinden, alanlardan uzak tutmak için her türlü hukuksuzluğun devreye sokulduğu bu son “toplu sözleşme” sürecinde, sendika olmanın asgari koşullarını dahi taşımayanların kamu emekçilerinin temel sorunlarına çözüm üretmekten ne kadar uzak olduğu bir kez daha teyit edilmiştir.

Ülkemizin kamu emekçileri, emeklikleri zaten yıllardır fazlasıyla fedakârlıkta bulunmuştur. Yoksulluk sınırına uzak açlık sınırına yakın bir yaşam mücadelesi sürdürmeye terk edilen kamu emekçileri ve emekliler kimseden sadaka ya da fedakarlık değil, hakkını istemektedir.

 

 Buradan hareketle KESK olarak sendikalı sendikasız tüm kamu emekçilerine bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.

Gelin, haklarımızı ve özgürlüklerimizi yok sayanlara kapı kulu değil emekçi olduğumuzu birlikte gösterelim.

 Gelin, insanca bir yaşam için taleplerimize sahip çıkalım ve bu talepler için mücadeleyi birlikte yükseltelim.

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Gaziantep:, Kesk'ten, Toplu, İş, Sözleşmesine, , Tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı