Haber Detayı
11 Ağustos 2017 - Cuma 11:48 Bu haber 5497 kez okundu
 
Gaziantep Kesk'ten 'Gazeteciler Bırakılsın' Talebi
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu üyeleri, Gaziantep'te tutuklanan 2 gazetecinin serbest bırakılmasını istedi.
SENDİKA Haberi
Gaziantep Kesk'ten 'Gazeteciler Bırakılsın' Talebi

 KESK dönem sözcüsü Ali Ersönmez, düzenlediği basın toplantısında geçen hafta gizliliği ihlal suçundan tutuklanan 2 gazetecinin tutuksuz yargılanmasını talep etti.

 

ALİ ERSÖNMEZ "  

Haksız, hukuksuz şekilde ihraç edilen üyelerimizin “İşimi, ekmeğimi istiyorum” talebi ile mücadelemiz sürerken, üyelerimiz Nuriye GÜLMEN-Semih ÖZAKÇA açlık grevleri kritik eşikte bulunmaktadırlar. Nuriye ve Semih’i kaybetme ile yüz yüzeyiz, üyelerimizin yaşamı ciddi risk altındadır.

 

Hükümet, sağlıklı biçimde yaşamlarına devam edebilmeleri için hiç gecikmesizin, derhal harekete geçmelidir. İşe iade talebiyle açlık grevine başlayan ve sağlık durumları kötüleşen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutukluluk halleri derhal sonlandırılmalı, telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkmadan, bir an önce görevlerine iade edilmeleri sağlanmalıdır.

 

Basın Özgürlüğünü Savunuyoruz;

Murat Güreş ve Furkan Gökçen serbest bırakılmalılar,

Bilindiği gibi Gaziantep’teki bir soruşturma kapsamında “gizlilik ihlali” nedeniyle 2 basın emekçisi Murat GÜREŞ ve Furkan GÖKŞEN tutuklandı. Bu arkadaşlarımız hakkında açılan soruşturma göz önünde tutulduğunda, tutuksuz yargılanmaları gerektiğini hukukçular ve Gaziantep Barosu da açıklamıştır.

 

KESK, geçmişten günümüze gazetecilerin tutuksuz yargılanmalarının esas alınmasının Türkiye’deki hukuk, basın ve yayın ve düşünce özgürlüğü açısından ihtiyaç olduğunu savunmaktadır.

 

KESK, yayıncılık ilkeleri ve yaptığı haberler nedeniyle özgür basın emekçilerinin yanındadır ve onlarla dayanışmayı bulunduğu her platformda sürdürmüştür.

 

Bu temelde tutuklu bulunan gazeteci arkadaşlarımızın tutuksuz bir şekilde yargılanmaları ve derhal serbest bırakılmaları özgür basın, yayıncılık ilkeleri açısından elzemdir.

 

HERKES  İÇİN  ADALET ;

 

İçinden geçtiğimiz süreçte adalet talebi hızla toplumsallaşmaktadır.

                       

CHP yönetiminin ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı ve Konfederasyonumuzun başından itibaren desteklediği ‘Adalet Yürüyüşü’ etrafında kısa sürede her kesimden insanların bir araya gelmesi anlamlı ve önemliydi.

 

KESK dünden bugüne, toplumun adalet, hukuk, demokrasi, hak ve özgürlükleri savunan, tüm kesimleriyle ortak mücadeleyi önüne koymuş, toplumun muhalif yapılarına dönük destek ve dayanışmasını hayata geçirmiştir.

 

KESK adalet ve demokrasinin, toplumun tüm kesimlerinin temel talebi olduğu bilinciyle “Vicdan ve Adalet Nöbeti” eylemini değerli bulmaktadır.

 

Bu yaklaşım çerçevesinde çeşitli illerde “vicdan ve adalet nöbeti” şeklinde devam eden HDP’nin demokratik ve barışçıl eylemleri hükümet tarafından dikkate alınmalıdır."  KESK  Gaziantep Şubesi.

 

 

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: kesk,eğitimsen,gaziantep,hdp,chp,kılıçdaroğlu,muratgüreş,gazeteci
Yorumlar
Haber Yazılımı