Haber Detayı
05 Ocak 2018 - Cuma 16:38 Bu haber 1196 kez okundu
 
Gaziantep KESK Kadın Meclisinden,Kadın Şiddeti ve Çocuk Evliliği Tepkisi
Gaziantep,Kesk Kadın Meclis gurubu kadına yönelik şiddet,tecavüz ve Çocuk pedofiliğine fetva veren,dinayet işleri başkanlığ açıklamasına tepki gösterdi.
YEREL Haberi
Gaziantep KESK Kadın Meclisinden,Kadın Şiddeti ve Çocuk Evliliği Tepkisi

Gaziantep,Kesk Kadın Meclis gurubu kadına yönelik şiddet,tecavüz ve Çocuk pedofiliğine fetva veren,dinayet işleri başkanlığ açıklamasına tepki gösterdi. Bu konu ile ilgili bir basın bülteni yayınladı.

 

BASIN METNİ ;

DİYANET BAŞKANLIĞININ AÇIKLAMASI KABUL EDİLEMEZ!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2017 yılında 409 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü açıkladı. Platformun 2017 raporuna göre yıl boyunca 387 çocuk cinsel istismara uğradı, 332 kadına cinsel şiddet uygulandığını açıkladı.

Çocuk istismarı, çocuklara ve kadınlara yönelik şiddet, taciz, tecavüz giderek artmıştır ve her yeni güne kadınların erkek şiddetine maruz kaldığı, öldürüldüğü, çocuklarımızın yurtlarda, okullarda tacize, tecavüze uğradığı haberleri düşmektedir.

Eğitimde 4+4+4 uygulamasına geçilmesiyle birlikte çocuk yaşta evliliklerin önünü açmış, çocukların eğitim hakkının gasp edilmesine yol açmıştır. Eğitimde bu düzenleme ile hız kazanan dönüşüm sonucunda yaklaşık 2 milyon çocuk örgün eğitim dışında kalmıştır. Üstelik çocuk yaşta evliliklerin basit bir “sonuç” olmadığı izlenen  politikaların ürünü olduğu bugün bir kez daha açıkça görülmektedir.

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren ve nüfus hizmetlerinde değişiklikler getiren yasa, çocuklarımızı her türlü istismara açık hale getirmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından  cemaat, tarikat ve vakıflarla imzalanan protokoller, çocuklarımızı Ensar zihniyetine teslim etmektedir.

Müfredatta yapılan değişikliklerle hazırlanan kitaplardaki kadın ve erkek arasındaki eşitsizlikler, kadınların ikincil konumda olduğu öğretilmeye çalışılmaktadır. Kadınların medeni kanunla korunan haklarının gasp edilmeye çalışıldığı düzenlemelerin yanı sıra bu anlayışın uzantısı olan müfredata maruz kalan çocuklarımızın psikolojisinde çok ciddi tahribatlar oluşmaktadır.

Bir çocuğa “anne senin kazandığın para harammış, çalışmanı istemiyorum” dedirten, “çok günahım birikmeden ölmem lazım” cümlesini söyleten müfredatın kadın ve çocuk düşmanı zihniyeti bugün Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamalarında kendini göstermektedir. Bu fetvalar tesadüf değildir. “Kız çocukları 9 yaşında evlenebilir, gebe kalabilir; erkek çocukları 12 yaşında evlenebilir, baba olabilir” açıklaması ile Diyanet İşleri Başkanlığı, gerçekleştirmesini istediği rejim değişikliğini topluma kabul ettirmek üzere işlev görmekte.

Diyanet İşleri Başkanlığının, bilimsellikten tamamen uzak, çocuk gelişimini, pedagojiyi hiçe sayan, tanımlar geliştirmesi toplumun içini acıtmıştır.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre 18 yaşından küçük olan herkes çocuktur. Çocuklar hakları olan bireylerdir; devletin görevi de bu hakları korumak ve geliştirmektir. Diyanet İşleri Başkanlığı, çocuk haklarını, çocuklarımızın eğitim haklarını gasp etmek anlamına gelen açıklamalarıyla, çocuk istismarını zemin hazırlar duruma gelmiştir.

Emeğimizle yarattığımız değerler, ödediğimiz vergiler eğitim ve sağlık başta olmak üzere tüm kamusal hizmetlerin herkes tarafından eşit, adil bir şekilde ulaşılabilir olması için kullanılmalıdır.

Bizler, Diyanet İşleri Başkanlığı eliyle yaratılmaya çalışılan bu karanlığı, Ensar’dan, Aladağ’dan Dikili’deki yurtlardan tanıyoruz. Kadınları kamusal alandan uzaklaştırmaya, bağımlı kılmaya, sömürüyü derinleştirmeye çalışan, çocuk istismarını teşvik eden yasal düzenlemeleri reddediyoruz!

Çocuklarımızın, çocuk yaşta evlendirilmediği, işçileştirilmediği, çocukluklarının çalınmadığı bir dünyayı kendi ellerimizle kuracağız; çocukların şen kahkahalarla, özgürce oynadığı, eğlenerek öğrendiği bir eğitim için mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.

Kadın ve çocukları mağdur eden politikalara asla kabul etmeyeceğimiz.

Emeğine, bedenine, kimliğine sahip çıkan kadınlar olarak bu karanlığı yırtacağız, laikliği kazanacağız, eşitlik ve barış içinde bir arada yaşamı kuracağız.                                                                                                                            

    KESK GAZİANTEP ŞUBE KADIN MECLİSİ AÇIKLAMASI

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Gaziantep, KESK, Kadın, Meclisinden,Kadın, Şiddeti, ve, Çocuk, Evliliği, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı