Haber Detayı
05 Ekim 2017 - Perşembe 23:08 Bu haber 1737 kez okundu
 
Gaziantep: Karkamış'ta Sorunlar Bitmiyor
Geçtiğimiz günde Karkamış Gümrük kapısı ile ilgili 22 kişi gözaltına alınmasıyla,ilçede çok sayıda sorunlar gün ışığına çıktı.
YEREL Haberi
Gaziantep: Karkamış'ta Sorunlar Bitmiyor

Geçtiğimiz günde  Karkamış Gümrük kapısı ile ilgili 22 kişi gözaltına alınmasıyla,ilçede çok sayıda sorunlar gün ışığına çıktı.  Konuyu araştırırken karşımıza gümrük dışında  çok  sorunlar  çıktı. devhaber yerinde haberle  okuyucularına Karkamış'ın sorunlarını irdeledi. 

 

KAMYONCU  VE TIRCILAR TUVALETİMİZ BİLE YOK.!

 

Gaziantep’in Karkamış ilçesindeki kamyon ve TIR şoförlerinin çilesi bitmiyor.  Daha önceden Karanfil ve Türkyurdu Köyü üzerinde park eden Kamyon ve TIR’lar, diğer araçların geçişlerini engelledikleri için yetkililer tarafından Karkamış ilçesine yaklaşık 5 kilometre yakınlıkta bulunan Kıvırcık Köyü’nün mera alanına park etmeleri istenmişti. Zemini tamamiyle toprak kaplı meraya park eden şoförler, araçları park ettikleri yerde tozdan dolayı ciddi anlamda olumsuz etkilenirken, tuvalet ihtiyaçları açık alanda gideriyor. Yol üzerinde adete ıssız bir çölü andıran sözde park yerinde araçlarını durduran şoförler aç ve susuz bir şekilde çocuklarının geçimlerini sağlamak için para kazanmaya çalışıyor. Tozdan dolayı olumsuz etkilenen şoförlerden bazıları köy yoluna park ettikleri araçlarında hırsızlık ve zarar olayları yaşanıyor. Mesleği bırakma durumuna gelen şoförlerin tek isteği ise her yeri toprakla kaplı olan park alanlarının mıcır taşla kaplanması ve tuvalet ihtiyaçlarını karşılayacak bir alanın yapılması.

 

           

 

KAMYONCULAR  SURİYE’DE  RAHAT DEĞİLLER;

Sohbet ettiğimiz soförler, karşı tarafta Muhalif Askerler  tarafından sürekli taciz edildiklerini, sigara veya  para istiyorlar vermezsek  aracımıza  zarar veriyorlar. Bir  şoför “ Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerinin bu duruma el atmaları  ve bizim sorunlarımızı dinlemelerini  istiyoruz. Çok  zor  şartlar  arasında gidip  geliyoruz. Can  ve mal güvenliğimiz yok “ dedi

 

    

 

 

KIVIRCIK KÖYÜ MUHTARI  KÖYÜMÜZ TOZ İÇİNDE.

Karkamış ilçesine bağlı Kıvırcık Köyü Muhtarı Mehmet Küçükaslan,  “Biz sayın valimizden ilk olarak isteğimiz şoförlerin kullanması için bir tuvaletin yapılmasıydı. Park alanını güzel bir şekilde mıcır taşla döşesinler, köyümüzün gecesi, gündüzü tozdan dumandan geçilmiyor, geceleri uyuyamıyoruz. Çocuklar hasta oldu, toz yuta yuta, hasta oldular. Bizim isteklerimiz bunlar biz hiçbir şeye karşı değiliz. Bu köyde yaklaşık 400 kişi yaşıyor. Şoförler araçlarını toz yere park etmek istemedikleri için köyün etrafına içine park etmeye başladılar. Köyün her yeri kamyon ve TIR’la doldu. Yetkililerden bu işin bir an önce çözülmesini istiyoruz.Kamyon  ve tır  sahipleri  ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Onların durumuda çok kötü.” dedi.

 

 

 BU KADAR VİCDANSIZLIK OLMAZ !

Karkamış CHP İlçe Başkanı Mehmet Polat, “Çadırkentteki marketler rant kapısına dönüştürüldü, bir yumurtanın tanesi bir liradan satılıyor. Bu kadar vicdansızlık olmaz” dedi.

Karkamış CHP İlçe Başkanı Mehmet Polat, ilçede bulunan Çadırkent ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çadırkentte yaşayan Suriyelilerin zor şartlar altında kaldığını iddia eden Polat, mültecilere hizmet veren marketlerin rant kapısı haline geldiğini söyledi.

 

Karkamış ilçesindeki Çadırkentte yaşayan mültecilere hizmet eden marketlerin fahiş fiyatta kalitesiz ürünler sattığını iddia eden Polat, “Karkamış ilçesinde bulunan Çadır Kentte 7 bin kişi yaşıyordu, şu anda sayı ise 4 bin 500’e düştü. Bir çok Suriyeli ya ülkesine döndü ya da büyük şehirlere göç ettiler. Bu çıkışların başlıca nedenlerinden bir tanesi Çadırkentteki marketlerin büyük vurgunudur. Çadırkentteki marketler adeta rant kapısına dönüştürüldü. En kalitesiz, tarihi geçmiş mallar 2 katına 3 katına satılıyor. İki kilo yoğurt 8,5 liradan bahsediliyor.  Bir koli yumurta 30 liradan bahsediliyor, bir yumurtanın tanesi bir lira bu kadar vicdansızlık olmaz.  Tavuğun kilosunun 10-12 lira arasında değiştiği söyleniyor. Çadırkentte kalanlar arasında arazimize çalıştırmaya götürdüğümüz insanlarla konuştuğumuz zaman aç kalıyoruz her şey çok pahalı diye yakındıklarını görüyoruz. Çünkü bu insanlara verilen para iler giderlere bakıldığı zaman karınlarını doyuramayacağımızı herkes görür. Yani neden birileri buraları çalıştıranlara bu çadırkentleri peşkeş çekiyor? Benim gibi merak eden binlerce yüzlerce insan var. Devlerin partizanlığı bırakıp bu işlere el atması lazımdır. Gerçekten sosyal devlet ve hukukun egemen oldu bir Türkiye kurmasını istiyoruz. Bu da bu ülkede yaşayan yüzde 50’nin hakkı aslında bizim gönlümüzden yüzde 100 geçiyor da onlar öyle kendini ifade ediyor diye biz de öyle söyleyelim” dedi.

 

KARKAMIŞ HALKI’DA İSYAN İÇİNDE 

Rahman Kocaarslan  Karkamış’taki sorunları dile getirdi. Kocaarslan “  Gümrük kapısı açıldığında sevindik. Boş  otururken iş alanı açıldı. Bir yıla yakın gümrük  sahasında hamallık yaparak geçimi sağlıyordum.Kaymakam  ve Vali  Cerablusa  giriş  ve çıkışları yasakladılar. Taşıma işini  durdurdular. Bizler  burada ekmek paramızı kazanamaz olduk. Cerablus ta benim akrabalarım var. Amca çocukları, dayı çocukları. Bir akrabam  Muhalif askerler tarafından hapis tutuluyor. Belli  miktar  para  istiyorlar. Verirseniz  serbes  bırakırız  diyorlar. Orda iş  güç  yok  ailecek  perişanlar. Köylere  baskı  yapıyorlar, para  vermezseniz  sizi tutuklarız  yada  vururuz  diyorlar. Akrabalarımız  orda korku  içinde  yaşıyor. Ben bunları  Kaymakam beye  anlattım ilgilenmiyor. Her gün  Cerablustan  silah  sesleri  geliyor. Türk milletinin  parası boşa gidiyor. Devletimiz  bunlara bir çözüm  bulsun.Karkamış halkına sahip  çıksın. Sınırın iki yanında  huzur  yok. Allahınızı seviyorsanız bize  sahip  çıkın. “ dedi

 

 

HABERİN VİDEOSU  ALT  KISIMDA

 

Haber-Fotoğraf : ALİ VEFA YURDAL

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: gaziantephaberi,karkamış,gümrük,hükümet,kaymakam,vali,adliye
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı