Haber Detayı
22 Mart 2017 - Çarşamba 01:36 Bu haber 5057 kez okundu
 
Gaziantep, Eyüp Bartık Fetö' den Yargılanıyor
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) eski Başkanı Eyüp Bartık’a FETÖ'den dava açıldı.
EKONOMİ Haberi
Gaziantep, Eyüp Bartık  Fetö' den  Yargılanıyor

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) eski Başkanı Eyüp Bartık’a, 17-25 Aralık sonrası kurumun parasını Bank Asya’ya yatırma talimatı verdiği gerekçesi ile “silahlı terör örgütüne üye olmaktan” ağır ceza mahkemesinde dava açıldı.

 

BANK ASYA’YA PARA TRASFERİ

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma sürecinde, Gaziantep Ticaret Odası’nın, Bank Asya’da 444…müşteri numarası ile 29 Ocak 2014-30 Ocak 2014 tarihleri arasında cari mevduat ve katılım hesabı açtırdığı anlatılarak, “Bu hesapların açıldığı tarihte Gaziantep Ticaret Odası Başkanı’nın şüpheli Eyüp Bartık olduğu anlaşılmıştır. Gaziantep Ticaret Odası’nın, Türkland Bank Gaziantep Şubesi’ne gönderilen ve Eyüp Bartık’ın imzasını taşıyan yazı ile kurumun vadeli hesabındaki 500 bin TL’nin, Bank Asya İpekyolu Şubesi’ne EFT edilmesi istenmiş, Türkland Bank’ın bu talimat üzerine, söz konusu parayı Bank Asya Gaziantep İpekyolu Şubesi’ne aktarmıştır” ifadelerine yer verildi.

 

GÜMRÜK BAKANLIĞI SORUŞTURMASI DELİL SAYILDI

Ayrıca, Başsavcılık konuyla ilgili olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın 21 Eylül 2016 tarihinde düzenlediği soruşturma raporuna atıfta bulunarak, “ Gaziantep Ticaret Odası yönetim kurulu,19 Haziran 2013 tarihli toplantısında odaya ait banka hesaplarının, bir hesapta toplanarak en yüksek teklifi veren bankaya 3 ay vadeli olarak yatırılmasına ve bu işlemleri GTO Başkan Yardımcısı Bilal Kara’nın yürütmesi yönünde bir karar almış olmasına rağmen Başkan Eyüp Bartık’ın imzası ile odanın 13 milyon 283 bin liralık mevduatının 500 bin TL’lik kısmı 91 günlüğüne Bank Asya’ya yatırılmıştır. 91 günlük vade sonucu elde edilen gelir 9 bin 453 TL’dir ve diğer bankaların teklif ettikleri değerden düşüktür” tespitine yer verildi.

 

BİR GÜNDE 6 BİN HESAP

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığ’nın hazırladığı ve Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği iddianamede Eyüp Bartık hakkında toplanan deliller ise, “Gaziantep Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü’nce tahkikat kapsamında FETÖ/PDY terör örgütü lideri Fetullah Gülen, Bank Asya’ya para yatırılmasına ilişkin videonun Youtube adlı sosyal paylaşım sitesinde yayınlandığı, açık kaynak araştırmaları, gazeteler ve internet haber sitelerinde Gülen’in, Bank Asya’ya para yatırılması için olağanüstü hal ilan ettiği, Bank Asya’da 1 Aralık-30 Haziran tarihleri arasında 40 bin yeni hesap açıldığı, bankada hesap açılış rekorunun ise 30 Ocak 2014 tarihinde bir günde 6 bin yeni hesapla kırıldığı adı geçen şüphelinin tüm bu gelişmelere rağmen yüksek teklif veren bankaları değil, Bank Asya’yı tercih ettiği şeklinde sıralandı.

 

DOSYADAKİ DELİLLER

Başsavcılık iddianameye yapılan işlemin suç teşkil ettiği gerekçesiyle; Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu ilgili maddelerini, Gümrük Bakanlığı Teftiş Kurulu Soruşturma Raporu, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü KOM Tahkikat evrakı, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun ilgili yazısı, Bank Asya’dan gönderilen yazı, KOM’un açık kaynaklardan elde ettiği araştırma raporu ve ekli belgeler, Youtube’den alınan FETÖ/PDY lideri Fetullah Gülen’in Bank Asya’ya para yatırılması ile ilgili çağrısının olduğu CD, emanet eşya makbuzun da ekledi.

 

HİYERARŞİK YAPIDA YOK AMA ÖRGÜT ÜYESİ” DENİLDİ

7. Ağır Ceza Mahkemesi, tüm bu delilerin ışığında GTO eski Başkanı Eyüp Bartık hakkında FETÖ/PDY örgütünün hiyerarşik yapılanması içinde yer almadığına ancak silahlı terör örgütüne üye olduğu gerekçesi ile dava açtı. İddianamenin kabulü ile açılan davada yargılanan Eyüp Bartık 20 Nisan hakim karşısına çıkacak. Bartık, terör örgütüne üye olmak suçundan yargılanıyor. 

 

Kaynak : İLERİ GAZETE

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: fetö,eyüp,bartık,gto,17-25,aralık,bankasya,Türkland Bank,ipekyolu,gaziantep
Yorumlar
Haber Yazılımı