Haber Detayı
12 Nisan 2016 - Salı 19:18
 
GAZİANTEP EKONOMİSİNE REÇETE
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) öncülüğünde, iş dünyasının sorunları ve çözüm önerilerini kapsayan raporun, “Ekonominin Canlanmasına Yönelik Değerlendirmeler” başlıklı birinci kısmında son derece çarpıcı analizler yer alıyor. Özellikle iç ekonominin vazgeçilmez araçlarından olan çeklerin kullanımı, vadeli işlemler, iflas ertelemeleri, Irak’a ikinci kapı ile Göç ve Entegrasyon Bakanlığı’nın kurulması iş dünyasının nefes almasıyla ilgili acil önlemler olarak görülüyor.
EKONOMİ Haberi
GAZİANTEP EKONOMİSİNE REÇETE

AKILCI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 

 

GTO’nun hazırladığı ve Başkan Eyüp Bartık ile Meclis Başkanı Ali Yener’in imzasının bulunduğu giriş bölümünde, Gaziantep’in devletçi ekonomiyi 1980 yılında terk edip, serbest piyasa modelini kabul ederek tarihsel ticaret merkezi olma özelliğini girişimci kültürüyle birleştirdiğine yer verilen raporsa sorunlarla sıralandıktan sonra, akılcı çözüm önerileri sıralandı.

 

RAPORDA 4 ANA BAŞLIK VAR

4 ana başlıkta toplanan raporda, özellikle bölgede yaşanan savaş ve iç karmaşa, Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan terör olaylarının ekonomide açmaza ve darboğaza neden olduğunun altı çizilerek, “Gaziantep bu bölgenin en önemli tedarikçilerinden biridir. Yaşanan olaylar nedeniyle mal satışında ve tahsilatta büyük sorunlar yaşanmaktadır. Bu durum kentin sosyal ve ekonomik hayatına olumsuz yansımaktadır. Sorunların aşılması ve hafifletilmesi için gerekli destek unsurlarının acil olarak hayata geçirilmesi gerekmektedir” denildi.

 

KREDİ VE ÇEKLERİN DURUMU

Son dönemde bankaların vadesi gelmeyen kredileri geri çağırmasının yarattığı güven bunalımına açıklık getiren raporda, “Bankalar kredi tahsisinde firmalara zorluk çıkarmaktadır. Bu da firmaların nakit akışlarını düzenleme konusunda problemlere neden olmaktadır. Ayrıca ülkemizde uzun vadeli çek ve senet kullanımı da nakit akışının planlanmasını sağlıksız hale getiriyor. Bu nedenle vadeli işlemlere maksimum 6 ay gibi kısıtlamalar getirilmesi gerekmektedir. Öte yandan Çek Kanunu’nda alacaklının hakkının korunması koşuluyla değişikliğe gidilmeli, karşılıksız çeklerde bankaların sorumluluk bedeli arttırılmalı, güven ortamının yaratılmasıyla birlikte geçmiş dönemde bazı bankaların yaptığı gibi ‘ödeme garantili çek’ uygulamaya alınmalıdır. Güneydoğu illerinde yaşanan olaylar nedeniyle taleplerin azalması, tahsilatlarda zorlanılması nedeniyle ‘iflas ertelemelerde’ gözle görülür bir artış olmuştur. Ancak bunların içinde iflas ertelemenin kötüye kullanılmaması için ilgili mahkemelerin yada kurulacak komisyonların detaylı bir inceleme yaparak karar vermesi önem taşımaktadır” şeklinde çarpıcı tespitler yer aldı.

 

IRAK’A 2. KAPI VE GÖÇ BAKANLIĞI

Tüm bunlarla birlikte ihracattaki düşüş göz önüne alındığında Irak’a ikinci bir sınır kapısının açılmasının önemli bir çözüm olacağına yer verilen raporda, sayıları milyonlarla ifade edilen Suriyeler ve göçle gelen nüfusun sosyal hayata ve ekonomiye katılmaları için Göç ve Entegrasyon Bakanlığı kurularak iş barışını bozmayacak şekilde geçici çalışma izni verilmesinin gereklerine değinildi.

 

TÜM SEKTÖRLER RAPORDA VAR

GTO’nun hazırladığı raporun diğer bölümleri; Kanun ve Yönetmeliklerde Yapılması Gereken Değişiklikler, Sektörel Değerlendirmeler ve Gaziantep Özelindeki Değerlendirmeler başlıkları altında toplandı. Gündemdeki yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi, Çek Yasası’nda revizyon, KDV uygulamalarında indirime gidilmesi; otomotiv-lojistik, inşaat, turizm sigortacılık, özel eğitim kurumları gibi sektörlerin gelişmesi için yapılması gerekenlerle ilgili somut öneriler; istihdam desteği, elektrik yakıt başta olmak üzere enerji kullanımında indirimlere gidilmesi, tatil günlerinin sadece batı değil, güneydoğu bölgelerini canlandıracak şekilde birleştirilip-uzatılması, antepfıstığına prim desteği, uluslararası havaalanının geliştirilmesi, yurt dışı uçuş sayısının arttırılması,  kongre turizminin Gaziantep’e çekilerek, resmi kutlama ve şenlikler için kentimizin seçilmesi gibi bir çok detayın yer aldığı rapor Ankara’da ekonomi kurmaylarına bu şekilde sunuldu.

 

 

Kaynak: Editör: Murat Güreş
Etiketler: GAZİANTEP, EKONOMİSİNE, REÇETE, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı