Haber Detayı
05 Ekim 2018 - Cuma 09:49 Bu haber 1081 kez okundu
 
Gaziantep Eğitimsen 5 Ekim Öğretmenler Günü Basın açıklaması
Gaziantep Eğtimsen ve diğer sivil toplum örgütleri 5 Ekim öğretmenler günü için ortak basın tıplantısı düzenlediler.
SENDİKA Haberi
Gaziantep Eğitimsen 5 Ekim Öğretmenler Günü Basın açıklaması

Gaziantep Eğtimsen ve diğer sivil toplum örgütleri 5 Ekim öğretmenler günü için ortak basın tıplantısı düzenlediler.Basın metnini KESK dönem sözcüsü Ali Ersönmez okudu.

 

Eğitim Hakkı, Nitelikli Öğretmenle Yaşam Bulur…

Bilindiği üzere 5 Ekim 1966 Tarihinde Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi Kararlarının ILO/ Unesco Ortak Belgesi olarak kabul edilerek yayınlanmıştır. Aynı zamanda 5 Ekim’ in 1994’ ten bu yana da Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlanmasının da yıl dönümü.

 

 5 Ekim, Eğitim Enternasyonal’inin Türkiye’ deki tek üyesi olan sendikamız tarafından yıllardır Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Yarın 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü.

 

Özgür eğitim ancak, özgür bir eğitimle gerçekleşir.Eğitim hakkı, nitelikle eğitim için buna uygun öğretmenle hayat bulur. Mutlu, huzurlu, güven içinde, demokratik ortamlarda ancak öğretmenler verimi artırabilir.

Bir ülkenin geleceği, ülkenin eğitimi ile ölçülür. Bunun için öğretmene yapılan yatırım geleceğe yatırımdır. Unutmayalım ki, nitelikli, bilimsel, özgür, eşitlikçi, demokratik, çağa uygun eğitim öğretmenle başlar.

Türkiye tarihinde hiçbir zaman olmadığı kadar öğretmenler kendilerini değersiz ve güvensiz hissediyor.             

Türkiye’de eğitim emekçileri, OECD ülkeleri arasında ekonomik, sosyal ve özlük haklar açısından son sıralardadır.

Özellikle son dönemlerde öğretmenlere ve öğretmenlik mesleğine yönelik hak gaspları bu günü daha da önemli kılmaktadır. Öğretmenlerin yaşadığı sorunlar; iş güvencesi, ihraçlar, çalışma koşulları, mesleki itibar, öğretmen yetiştirilmesi, atanması, farklı statülerde çalıştırılma, ekonomik sorunlar vb. acil çözüm beklemekte ve kamuoyunun desteğine ihtiyacını beklemekte

 

Yine 4+4+4 ile başlayan uygulamalar eğitim ve bilim emekçilerinin iş güvencesini fiiliyatta ortadan

kaldırmış, kadrolu atamayı yerine sözleşmeli atama başlamış, aday öğretmenlik(stajerlik)

uygulamaları, mülakata, güvenlik soruşturmaları, keyfi uygulamalar, angarya çalışma ile “güvenceli

iş, güvenli gelecek “ haklarımız yok edilmektedir.

 

500 bin öğretmen atama bekliyor. 2023 yılında atanmayan öğretmen 1 milyonu bulması beklenirken, mülakat, sözleşmeli öğretmen uygulaması, güvenlik soruşturması liyakatı, hakkaniyeti ortadan kaldırıyor..Tüm öğretmen adaylarının kadrolu, güvenceli ataması yapılmalıdır.

 

Daha az maaşla çalıştırılan ücretli öğretmenler de özellikle öğrenci velileri tarafından çok dikkate alınmıyorlar. Bu göreve getirilen insanların öğretmen olmamasının da bu algıda büyük bir etkisi var. Yüksekokul mezunu insanların dahi bu görevi yapabiliyor olmaları tepki çekiyor.

 

OHAL döneminde çıkarılan KHK’ler ile 34 bin öğretmenin, kendilerini savunma hakkı bile tanımadan ihraç edilmesi; yüz binlerce eğitim emekçisinin güvencesizlik tehdidi ile karşı karşıya bırakmıştır.

 

Sendikal faaliyetlerinden dolayı, muhalif yapılarından dolayı haksız, hukuksuz şekide İhraç edilen, sürgün edilen, idari olarak yargılanan öğretmenler haklarının iadelerini bekliyorlar.

 

Öğretmenler yoksulluk sınırının çok altında, açlık sınırına yakın çalışmakta, Türkiye’de eğitim emekçileri, kuralsız çalışma koşulları kural hale gelmekte, angarya çalışma dayatılmakta, Artan hayat pahalılığı, yüksek enflasyon, ek vergi dilimleri, döviz artışları, ekonomik kriz biz öğretmenleri mesleğini  icra etmeyi zorlaştırmakta,Öğretmenlik mesleği ve mesleki idealleri, her gün daha çok itibarsızlaştırılıyor, Öğretmenler artarak şiddet ve  mobbingle karşı karşıya kalmakta, Öğretmenlik mesleğinde yıllar içinde yaşanan nitelik kaybının arttığıaçıktır. Bu durumun  esas sorumluların öğretmenlerimiz değil, uygulanan yanlış uygulamalardır.

 

Tüm bu sorunlar ülkemizdeki öğretmenlerin, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü diğer ülkelerdeki meslektaşlarına kıyasla daha mutsuz ve karamsar karşılamasına neden olmaktadır.

5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününde, öğretmen yetiştirme ve kadrolu istihdam konusundan başlayarak, sadece öğretmenlerin değil, tüm eğitim ve bilim emekçilerinin yaşadığı sorunlara kalıcı çözümler üretilmesi bir zorunluluktur.

 

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, klasik anlamda sadece “kutlanan” bir gün değil, eğitim emekçilerinin uluslararası alanda birlik, dayanışma ve örgütlü mücadelenin simgesi olan evrensel bir gündür. Öğretmen hakları için 5 Ekim’de “Öğretmen Dünyayı Değiştirir” talebi ile tüm iş yerlerinde Kokart takma eylemi gerçekleştireceğiz.

Eğitim Hakkı, Nitelikli Öğretmenle Yaşam Bulur… Tüm öğretmen arkadaşlarımızın 5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününü kutluyoruz.

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Gaziantep, Eğitimsen, 5, Ekim, Öğretmenler, Günü, Basın, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı