Haber Detayı
21 Ağustos 2017 - Pazartesi 20:53 Bu haber 1726 kez okundu
 
Gaziantep; Bir yanda acı, bir yanda FISTIK festivali
Gaziantep'te Karşıyaka ve Beybahçe katliamlarının yıl dönümünde,Büyük Şehirbelediye Başkanı Fatma Şahin' den skandal Fıstık festivali
DÜNYA Haberi
Gaziantep; Bir yanda acı, bir yanda FISTIK festivali

Katliamın yıl dönümünde festival yaptılar

 

“Bir avuç fıstık 57 candan kıymetliymiş”

 

Antep'te geçtiğimiz yıl 40'ı çocuk 57 kişinin yaşamını yitirdiği Beybahçe katliamının yıl dönümünde, Antep Büyükşehir Belediyesi tarafından “Fıstık Festivali” düzenlendi. Katliamda yedi yaşındaki oğlunu kaybeden baba Servet Aydınalp, “Bir avuç fıstık, evladım dahil 57 candan daha kıymetliymiş” dedi

 

Servet “ Mahkemeye gitmeyelim  diye Kayseri’ye aldırdılar. Tüm bunlara rağmen gideceğim, 7 yaşındaki Azad’mı  kanlar içinde bırakanlardan  hesap soracağım. Belediyenin Azad’mın mezarına diktiği  he  çiçeği  söktüm. Benim içim  yanarken, Fıstık festivali  düzenleyip ,biz  57  canımızın matemini tutarken, onlar  sahnede şarkı  söyleyip eyleniyorlar.Gazeteleri okumuyorum,haberleri dinlemiyorum, biz acımız ile uğraşırken  onlar zevki sefa sürüyorlar.Maddi  yardım  yapmakla  olmuyor. Acımıza  azcık  saygı  duysunlar,gerçekten  Müslüman iseler. “ dedi

 

Antep Büyükşehir Belediyesi, IŞİD’in geçtiğimiz yıl bir düğün yerinde gerçekleştirdiği, 40’ı çocuk 57 kişinin hayatını kaybettiği katliamının yıl dönümünde “Fıstık Festivali” düzenledi.

 

Antep Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl Eylül ayında gerçekleştirilen “Uluslararası Antepfıstığı Kültür Festivali”nin onuncusu alışılmışın dışında olarak Eylül ayı yerine 19-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildi.

 

IŞİD’in Şahinbey Belediyesi’ne bağlı Beybahçe Mahallesi’nde gerçekleştirdiği katliamın birinci yılı geride kalırken, Antep Büyükşehir Belediyesi tarafından kent merkezinde gerçekleştirilen “festival”de çeşitli eğlenceler ve konserler gerçekleştirildi. Alışılmışın dışında olarak bu yıl Eylül ayı yerine katliamın yıl dönümünde yapılan festivalde, ilk gün Antepfıstığı Festivali korteji gerçekleştirildi. Kortejin sona ermesinin ardından sanatçı Zara bir konser verdi.

 

57 yurttaşın yaşamını yitirdiği 20 Ağustos gününde ise Antep Fıstığı Bilgi Yarışması, Çocuk Tiyatrosu “Niloya”, yöresel yemek yarışması, halkoyunları gösterileri, en bakımlı bahçe yarışması, antepfıstığı bilgi yarışması, yetişkin tiyatrosu “Çeled Uşaglar Fıstık Festivali Özel Gösterisi” ve sanatçı Buray konseri yapıldı.

 

 

“Belediyenin yaptığını asla unutmayacağız”

20 Ağustos’ta gerçekleşen bombalı saldırıda yedi yaşındaki oğlu Azad’ı kaybeden Servet Aydınalp, oğlunun mezarı başında yaptığı açıklamada, Antep Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı festivalle acılarını arttığını söyledi. Baba Aydınalp, “Belediyenin düzenlediği festivalin bize gösterdiği şey şu ki bir avuç fıstık, evladım dahil 57 candan çok daha kıymetliymiş. Belediye, bizim acılarımızı görmezden gelip festival ve eğlence düzenledi. Bu bizi derinden yaraladı. Yaşadığımız katliamı, kaybettiğimiz canları ve belediyenin düzenlediği bu eğlenceyi asla unutmayacağız” diye konuştu.

 

Acılarımız unutturulmak isteniyor”

Katliamda yaralanan yüzlerce insan arasında yer alan ve saz çalmak için düğünde bulunan Mesut Garsi de festivali tepkiyle karşıladı. Katliamın ardından birçok kez ameliyat olan ancak eski sağlığına tam olarak kavuşamayan Garsi, acılarının unutturulmak istendiğini belirtti. 

 

Katliamın meydana geldiği ilk günden beri “unutturulma” girişimlerinin olduğunu ve festivalin gününün bu tarihe gelmesinin de bunun bir parçası olduğunu dile getiren Garsi, “Bu olayı unutturmak için festivalin tarihinin bilinçli olarak seçildiğini düşünüyorum. Katliamın ardından hayatta kalanların yaşadığı acıyı görmeyip eğlence düzenliyorlar. Bunu kim yapar?” diye sordu.

 

Ölenlerin kimliğinden ötürü katliamın sahiplenilmediğini ifade eden Garsi, “Bu etkinlik, katliamın ardından bir anma töreni yapılmaması için bu tarihte yapıldı. Orada 56 insan IŞİD tarafından öldürüldü ancak ölenler Kürt olduğu için önemsenmedi” dedi.

 

“56 kişinin canı umursanmadı”

 

Antep Büyükşehir Belediyesi’nin bu festivalinin kendilerini “şaşırtmadığını” anlatan Garsi, şunları söyledi:

“Biz katliamdan yaralı olarak da olsa kurtulduk ve bu yaşananları gördük. Orada ölenler neden öldüklerini bile bilemediler. 56 kişinin arkasından yapılan bu eğlenceyi görüyoruz. Biz böyle uygulamalara maruz kalmaya alıştık. Orada ölenler için ‘terörist’ bile dediler. Ölen 40 çocuk ve 16 yetişkin insanın canını kimse umursamadı. Festival de bunun bir göstergesi oldu.”

 

MAHMUT TOĞRUL ; “Sebebi ne olursa olsun kabul edilemez”

Antep Büyükşehir Belediyesi’nin festival tarihini bu yıl katliamın gerçekleştiği tarihe denk getirmesinin sebebi ne olursa olsun kabul edilemez bir gerekçe olduğunu dile getiren HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, AKP’li belediye yönetimine tepki gösterdi.

Belediyenin insanları bu tarihte konserlere ve eğlenceye davet etmesinin bir skandal olduğunu anlatan Toğrul, “Bu tarihte bir katliamın gerçekleştiğini bilmemek, bunu düşünmeden hareket etmek mümkün değil. Bugün Beybahçe katliamı ile ilgili ne davada ne de ailelerin yaralarının iyileştirilmesinde herhangi bir adım atılmış değil. Bilindiği üzere dava Antep’ten alınarak Kayseri iline nakledildi. Maalesef bu insanlar yaşadıklarıyla, biz de kaybettiklerimizle baş başa kaldık. Katliamın yıl dönümünde festival yapılması, bu acıdan hiç ders çıkarmadığımızın, empati yapmadığımızın göstergesidir” dedi.

 

 

 

Video:  Azad Aydınlap Birdaha okula gidemiyecek

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Gaziantep;, Bir, yanda, acı,, bir, yanda, FISTIK, festivali,
Yorumlar
Haber Yazılımı