Haber Detayı
03 Ekim 2018 - Çarşamba 10:18 Bu haber 921 kez okundu
 
Gaziantep Baro Seçiminde sona yaklaşılıyor
Gaziantep Barosu kayıtlı avukatlar sandık başına gidiyor
YEREL Haberi
Gaziantep Baro Seçiminde sona yaklaşılıyor

Mehmet Torun/ Gaziantep

 

Gaziantep Barosu kayıtlı avukatlar sandık başına gidiyor. Bin 602 avukat, Baro yönetimini belirlemek için 6-7 Ekim günlerinde oy kullanacak. Baro seçimlerinde mevcut başkan İskender Kahraman ile eski başkan Bektaş Şarklı yarışacak. Seçime sayılı günler kala adaylarda çalışmalarına hız verdi. Adaylar bildiriler dağıtılıyor, birebir görüşmeler yapılıyor.

 

Adaylardan Gaziantep eski Baro Başkanı Bektaş Şarklı, Avukatların ısrarı sonucunda yeniden aday olmaya karar verdiğini ifade etti. Avukatların adliyedeki icra dairelerine girmesinin yasak olduğunu ve Sulh Ceza Hakimlerinin bulunduğu koridorlara polis gözetiminde girebildiğini söyleyen Şarklı, “Adliye içerisinde yaşanan bu tür sıkıntılar bazen meslektaşlarımızı polis memurlarıyla karşı karşıya getiriyor. Bu tür sorunları engellemek, çözüm bulmak için ortak çalışma yürütmek gerekiyor” dedi.

 

Mevcut başkan İskender Kahraman da,  “Bağımsız ve tarafsız bir baro için, mesleğimizi ve meslektaşlarımızın hakları için, tam bağımsız bir yargı ve Hukuk Devleti ilkesinin korunması için, en zor dönemde çıktığımız bu onurlu yolda siz değerli meslektaşlarıma bir dönem daha hizmet edebilmek için 2108 yılı Ekim ayında yapılacak olan olağan genel kurulda Gaziantep Baro Başkanlığına adayım” ifadelerini kullandı.

 

OY VERME İŞLEMİ İKİNCİ GÜN

Gaziantep’te görev yapan Bin 602 avukat 2 yıl aradan sonra yeniden sandık başına gidiyor. Gaziantep Barosu Olağan Genel Kurulunda Gaziantep Barosu’nun yeni başkanı 6-7 Ekim tarihlerinde seçecek. İlk gün Baro hizmet binasında gerekçeleşecek genel kurulda adaylar avukatlara projelerini anlatacak. Genel kurulunun ikinci gününde avukatlar Şato Restaurant’ta oy kullanacak ve yeni başkanı seçecek.

 

ŞARKLI NEDEN ADAY OLDU?

2 yıllık aradan sonra yeniden adaylığını açıklayan Gaziantep eski Baro Başkanı Bektaş Şarklı, Avukatların ısrarı sonucunda yeniden aday olmaya karar verdiğini ifade etti. Şarklı adaylık gerekçesini şu ifadelerle açıkladı: “Hiçbir makam karşısında cübbesinde düğme aramayan bir BARO ve avukat için. Savunma mesleğinin hak ettiği yere taşınması için. Avukatlara yönelik sistemli saldırılara karşı birlikte durmak için. Tüm yurttaşlar için önemli olan Hukuk Devleti,Yargı Bağımsızlığı ve Tarafsızlığının sağlanması için. Demokrasinin tüm kurum ve kuruluşlarıyla oturduğu, kimsenin kimseyi “ötekileştirmediği” bir Türkiye için. Çalışanın, üretenin yanında olan, İnsanlarımızı haklarıyla sadece insan olarak gören bir perspektifimiz ve anlayışımız olacaktır.”

 

AVUKATLAR, VATANDAŞIN ADLİYEDEKİ TEMSİLCİSİDİR

Şarklı, avukatlık mesleğinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını vurgularken, “Avukatlar, Hakim ve Savcılar Hukuk Fakülte mezunu. Hakim ve Savcıların adliyede rahat çalışmalarına yönelik çalışmalar yapılırken, avukatlar her zaman 2 ve 3’üncü sınıf üvey evlat muamelesi görüyorlar. Ancak asıl amaç birlikte çalışıp adaleti sağlamak olmalı. Avukatlar, vatandaşın adliyedeki temsilcisidir. Adliyede avukatlara belli koridorları yasaklamak vatandaş bir mesaj ve vatandaşın hak aramasına engeller getiriliyor” dedi.

 

AVUKATLAR ADLİYEDE ÇOK SIKINTILAR YAŞIYOR

Avukatların ısrarı sonucunda yeniden aday olmaya karar verdiğini ifade eden Şarklı, avukatların adliyede çok sıkıntılar yaşadığını kaydetti. Avukatların adliyedeki icra dairelerine girmesinin yasak olduğunu ve Sulh Ceza Hakimlerinin bulunduğu koridorlara polis gözetiminde girebildiğini söyleyen Şarklı, “Adliye içerisinde yaşanan bu tür sıkıntılar bazen meslektaşlarımızı polis memurlarıyla karşı karşıya getiriyor. Bu tür sorunları engellemek, çözüm bulmak için ortak çalışma yürütmek gerekiyor” şeklinde açıklama yaptı.

 

BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ BİR BARO İÇİN

Gaziantep Barosu Başkanı İskender Kahraman, Gaziantep Barosu’nda 6-7 Ekim’de yapılacak olan başkanlık seçimi için aday olduğunu açıkladı. Sosyal medya hesabı üzerinde Baro Başkanlığı için yeniden aday olacağını duyuran Kahraman, “Bağımsız ve tarafsız bir baro için, mesleğimizi ve meslektaşlarımızın hakları için, tam bağımsız bir yargı ve Hukuk Devleti ilkesinin korunması için, en zor dönemde çıktığımız bu onurlu yolda siz değerli meslektaşlarıma bir dönem daha hizmet edebilmek için 2108 yılı Ekim ayında yapılacak olan olağan genel kurulda Gaziantep Baro Başkanlığına adayım” ifadelerine yer verdi.

 

Kaynak : gazianteppusula.com

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Gaziantep, Baro, Seçiminde, sona, yaklaşılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı