Haber Detayı
04 Ekim 2016 - Salı 14:57 Bu haber 2274 kez okundu
 
Gaziantep: Ali Gür Cezaevinde olmalı
Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Ayıntab Gazetesi ekibinin kendisi ile Ankara’da yaptığı röportajda, yine ülke ve kent gündemine oturacak sözler söyledi.
GÜNDEM Haberi
Gaziantep: Ali Gür Cezaevinde  olmalı

 FETÖ soruşturmasının keyfileşmeye başladığını öne sürerek buna Gaziantep Üniversitesi’ndeki akademisyenlerin açığa alınmasıyla örnekleyen Tayyar, “Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür'ün rektörlük koltuğunda değil, cezaevinde olması gerekir. Eğer adalet gerçek manada tecelli edecekse bunun olması gerekir. Şu anda Gaziantep Üniversitesi'nde öğretim görevlilerinin birçoğuna isnat edilen suçlar, Ali Gür'e isnat edilen suçlardan daha hafiftir” dedi.

 

BÜROKRASİNİN VESAYET SAVAŞI

 250 yıldan bu yana iktidarı elinde tutmaya çalışan bürokrasinin siyaset üzerinde vesayetini artırmak için FETÖ soruşturmasını da istismar ettiğini savunan Yatar, “Kamuda açığa almalar, gözaltı süreçleri, açığa almalar, birbiri ile bağlantılı hadiseler zincirinde yanlışlar var. durum öyle bir hal aldı ki darbeyi konuşacağımız yerde mağduriyetleri konuşur olduk. bu da bizi esastan hızlı bir şekilde koparıyor. Tartışma usul üzerinde yoğunlaşıyor. Bu çok yanlış bir durum. O yüzden bizim bu süreçle ilgili yeni bir stratejiye ihtiyacımız var. Bunu beceremezsek AK Parti ve Türkiye bu durumdan ciddi bir zarar görür. Türkiye darbecilerle hesaplaşmak için çok önemli bir süreçten geçiyor. Netice olarak FETÖ soruşturması maalesef arzu edildiği gibi gitmiyor” diye konuştu.

“SİSTEM YANLIŞ YÜRÜDÜ”

Açığa alma kararlarını verenlerin  kamudaki üst düzey yöneticiler olduğunu ve  bu konuda birçok keyfiliğin olduğunu kaydeden Tayyar, bu savını Gaziantep Üniversitesi ile destekledi. Gaziantep Üniversitesi de dahil olmak üzere birçok üniversitede rektörlerin,  rektörlük seçimlerinde kendilerine oy vermeyenleri tasfiye ettiğini söyleyen Tayyar, “Kamuda şu veya bu sebeplerle ters düştükleri isimlerin tasfiye ettiler. Asıl problem, bu ayıklama ve temizlemenin yukarıdan aşağı doğru olması gerekirken tam tersi oldu. Karar vericilerdeki FETÖ izlerini silmeden aşağıda verilecek kararlar doğru olmaz. Rektör FETÖ'cü ise ayıklayacağı isimler FETÖ'cü olmayacaktır. Sistem yanlış yürüdü. Kamuda 84 bin kişi açığa alındı. Açığa alınanlar içinde rektör, müsteşar, vali gibi üst düzey karar verici yöneticilerin fazla olmadığını görüyorsunuz. Oysa buralarda bir temizlik yapılması gerekiyordu” dedi

“AKADEMİSYENLER AÇIKTA AMA ALİ GÜR’E YÖNELİK SUÇLAMLAR DAHA AĞIR

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür'ün rektörlük koltuğunda değil, cezaevinde olması gerektiğinin altını ısrarla bir kez daha çizen Tayyar, açıklamasına şöyle devam etti:

“ Eğer adalet gerçek manada tecelli edecekse bunun olması gerekir. Şu anda Gaziantep Üniversitesi'nde öğretim görevlilerinin birçoğuna isnat edilen suçlar, Ali Gür'e isnat edilen suçlardan daha hafiftir. Eğer siz akademisyenlerin açığa alınmasın karar veriyorsanız hakkında daha ağır suçlamalar olan birini rektörlük koltuğuna oturtuyorsanız bu durum toplumda adalet duygusunu zayıflatır. Diğer yandan AK Parti'nin FETÖ ile mücadeleye başladığı süreçte Gaziantep'te ortaya çıkardığı gayrihukuki unsurlara hamilik yapan, FETÖ'cü unsurlarla mücadele etmek yerine onları koruyan bir mülki amiri Hatay'a vali olarak atıyorsanız bu da adalet duygusunu zayıflatır.

5-10 yıl önce daha uygun imkanlar sunduğu için Bank Asya'dan konut kredisi çeken vatandaşlarla ilgili işlem yapıyorsanız, açığa alıyorsanız Fethullah Gülen'in Bank Asya için talimat verip bu bankaya para verin ve bu bankayı kurtarın dedikten sonra bu bankaya 500 bin TL yatıran Gaziantep Ticaret Odası yöneticileri hakkında işlem yapmıyorsanız bu adalet duygusunu zayıflatır. Maalesef bu dönemde bu soruşturmanın gerçek bir adalet zeminin de yürüdüğü konusunda ciddi şüphe ve kaygılarımız var. Bunu gidermek için mücadeleye devam edeceğiz. FETÖ ile ilişkisi nedeniyle kendine rant üretmiş hiç kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacak ve Gaziantep de temizlenecek. Araya soktukları üçüncü şahıslar iler karar vericileri etkilemek isteyenler de er geç hesap verecektir. 

 

 

Kaynak: Editör: Murat Güreş
Etiketler: Gaziantep:, Ali, Gür, Cezaevinde, , olmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı