Haber Detayı
09 Mayıs 2017 - Salı 16:34 Bu haber 2038 kez okundu
 
GAZETECİ GÜREŞ'E KİTAP FUARINA GİRİŞ YASAĞI
“Gaziantep 2. Kitap Fuarı” kapılarını açtı, ancak Gaziantepli gazeteci Murat Güreş, Gaziantep Üniversitesi Mavera Kültür Merkezi’nde açılan fuara alınmadı. Kampüs kapısındaki güvenlik görevlileri, gazetecinin içeriye alınmasının Rektör Ali Gür’ün şifahi talimatı ile yasaklandığını, hiçbir şekilde kampüse alınamayacağını ifade ettiler.
GÜNDEM Haberi
GAZETECİ GÜREŞ'E KİTAP FUARINA GİRİŞ YASAĞI

TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği beraberinde, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi, Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası’nın destekleri ile hazırlanan “Gaziantep 2. Kitap Fuarı” kapılarını açtı, ancak Gaziantepli  gazeteci Murat Güreş, Gaziantep Üniversitesi Mavera Kültür Merkezi’nde açılan fuara alınmadı. Kampüs kapısındaki güvenlik görevlileri, gazetecinin içeriye alınmasının Rektör Ali Gür’ün şifahi talimatı ile yasaklandığını, hiçbir şekilde kampüse alınamayacağını ifade ettiler.

 

TÜYAP’ın Gaziantep’te düzenlediği fuar, Gaziantepli gazeteci Murat Güreş’in,  fuar merkezine giriş yasağı rezaleti ile başladı. Gaziantep Üniversitesi’ne yönelik eleştirisel haberleri  ile tanınan ve zaman zaman bu haberleri nedeniyle yargılanan gazeteci Güreş, TÜYAP tarihinde belki ilk kez fuar merkezine alınmayan, girişi yasaklanan gazeteci olarak anılacak.

 

Gaziantep Üniversitesi Ali Gür ile karşılaşmak istemediği için  fuar merkezine açılıştan bir saat sonra giden Gazeteci Murat Güreş’e, kampüsün ana giriş kapısında özel güvenlik görevlileri kimlik sordu. Kimliğini ibraz eden gazeteciye, kampüse, dolayısı ile fuar merkezine girmesinin rektör talimatı ile kesinlikle yasaklandığı bildirildi.

 

Gaziantep Üniversitesi güvenlik amiri ve yetkilileri ile görüşen Güreş’e, kesin bir dille içeriye alınmayacağı söylendi.

MURAT GÜREŞ

" TÜYAP’ın, Gaziantep 2. Kitap Fuarı’na alınmayan gazeteci Güreş, “Ben, fuardaki stantlarım gezmek, son çıkan yayınları takip etmek ve kentimize imza günü için gelecek olan; Ataol Behramoğlu, Enver Aysever,  Ayşe Kulin, Hanefi Avcı, İnci Aral, İhsan Eliaçık, Şükrü Erbaş ve kentimizin yetiştirdiği yazarların imza günlerini takip etmek amacıyla kampüse geldim. O esnada kampüse yüzlerce kişi giriyordu. Mavera Kültür Merkezi’nin yerini sorunca özel güvenlik telaşlandı. Kimliğimi istediler ibraz ettim. Güvenlik şefine ve müdürü Hamza Polat’a durumu telsizle anons ettiler. Yaptıkları görüşmeler sonucu benim rektör  Ali Gür’ün talimatı ile kampüse alınmamın kesinlikle yasak olduğunu söylediler. Ben, üniversitenin kamuya açık bir yer olduğunu, bilim ve özgürlük alanı olması gerektiğini, rektörün üniversiteyi çiftlik gibi yönetemeyeceğini belirttim, ancak dinletemedim.  Bana neden içeri alınmadığım konusunda yazılı gerekçe vermelerini istedim, veremeyeceklerini söylediler. Bu durumda konunun tutanak altına alınmasını talep ettim, talimatın şifahi olduğunu bahane ederek bunu da red ettiler. Mavera Kültür Merkezi kampus içinde olabilir. Bu benim bir gazeteci, bir okur, bir yurttaş olarak oraya giremeyeceğim anlamına gelmez. Afrika ülkelerinde dahi bir gazetecinin kitap fuarına alınmasının yasaklandığını sanmıyorum. Fuarda, Serencam, Evrensel, Doğan, Oğlak, Dex, Kırmızı Kedi, Alfa, Hayat, Timaş, Genç Hayat, Ephesus, Epsilon gibi yayınevleri var, onlara da yapıln büyük bir ayıp olarak nitelendiriyorum.

Bu yasağın talimatını kim verdi ise hakkında Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağım, hukuki haklarımı sonuna kadar kullanacağım. Ayrıca bazı Gaziantep milletvekilleri bu durumu soru önergesi olarak TBMM’ye taşıyacaklar. Bu anlamsız uygulama ile kitap fuarına gölge düşürenleri kınıyorum” dedi.

 

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: GAZETECİ, GÜREŞ'E, KİTAP, FUARINA, GİRİŞ, YASAĞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı