Haber Detayı
07 Mayıs 2017 - Pazar 22:47 Bu haber 7857 kez okundu
 
Fransa seçimlerinde Macron zaferle çıktı.
Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan ismi Emmanuel Macron oldu.
- Haberi
 Fransa seçimlerinde Macron  zaferle çıktı.

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan ismi Emmanuel  Macron oldu. Macron oyların yüzde 65,1'ini alırken rakibi aşırı sağcı Marine Le Pen yüzde 34,9'da kaldı. 

 

Emmanuel Macron Beşinci Cumhuriyeti'nin sekizinci cumhurbaşkanı.

 

Yapılan ikinci turda Pazar günü seçimlerin% 65'i ile Marine Le Pen'e fark atan, eski ekonomi bakanı 39 yaşında başkan oldu.

 

Beşinci Cumhuriyet’in sekizinci Cumhurbaşkanı seçimlerinde, Emmanuel Macron büyük ölçüde Pazar günü karşı Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu  Marine Le Pen'e karşı kazanarak  Fransa tarihine geçti.

 

Macron taraftarları Paris caddelerinde kornalı kutlamara başladı.

 

MACRON KİMDİR?

Emmanuel Jean-Michel Frederic Macron, 21 Aralık 1977’de Fransa’nın  kuzeydoğusunda bulunan ve “Kuzeyin Venedik’i” olarak adlandırılan Amiens kentinde  doğdu. Doktor bir anne ve nörolog bir babanın oğlu olan Macron’un hayatında,  çocukluğunun büyük bölümünü birlikte geçirdiği kolej müdiresi anneannesinin büyük  etkisi oldu. Kendisinden iki yaş büyük erkek kardeşi ve 5 yaş küçük kız kardeşi  bulunan Macron, küçüklüğünde piyano dersi aldı. Piyanodaki ustalığı ona yıllar  sonra profesyonel hayatında “Finansın Mozartı” lakabının takılmasına sebep oldu.

İlk eğitimini Cizvit ve Katolik kilisesinin kontrolündeki okullarda  alan Macron, daha sonra erkek kardeşi ile birlikte Paris’te lise ve üniversiteyi  okudu. Paris X-Nanterre üniversitesinden felsefe, Siyasi Etüdler Enstitüsü’nden  (IEP) siyaset bilimi diploması aldı. Fransa’da son 60 yılın yöneticilerinin  vazgeçilmez okulu olarak gösterilen Ulusal İdarecilik Okulu’ndan (ENA) mezun olan  Macron, 2002-2004 yılları arasında burada Fransa’yı ve Fransız yönetim sistemini  öğrendi.

Fransa’da elitlerin okulu ve devlete yönetici fabrikası olarak  gösterilen ENA’dan mezun olmasının ardından 2004-2008 yılları arasında maliye  müfettişi olarak çalışan Macron’un yolları bu süreçte, 1980’den bu yana “Fransa  siyasetinin gizli gücü” olarak görülen ekonomist ve yazar Jacques Attali ile  kesişti.  Dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye ekonomi alanında bir reform  paketi raporu hazırlayan Attali, Macron’u yardımcısı olarak yanına aldı.

 

Aynı yıl Macron, 15 yaşındayken tanıştığı, kendisinden 24 yaş büyük  tiyatro öğretmeni Brigitte Trogneux ile evlendi. İlk evliliğinden üç çocuğu olan  64 yaşındaki Trogneux'in 7 de torunu bulunuyor.

 

İbrahim Halil ERBiL -  Fransa/ Paris

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: , Fransa, seçimlerinde, Macron, , zaferle, çıktı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı