Haber Detayı
01 Ocak 2018 - Pazartesi 15:40 Bu haber 1676 kez okundu
 
Fransa'da 1 Ocaktan Sonra Çok Şey Değişiyor!
Fransa’da 1 Ocak’ta çok şey değişti! İşte o değişen gelişmeler.
DÜNYA Haberi
Fransa'da 1 Ocaktan Sonra Çok Şey Değişiyor!

Fransa’da 1 Ocak 2018 ile birlikte birçok yenilik hayatımıza girdi. Artık çocuklara 11 aşı zorunluluğu getirildi. Asgari ücrete zam yapıldı, konut vergisi Taxe d’habitation’un kaldırılma süreci başladı.

 

Fransa’da 1 Ocak 2018’den itibaren doğan çocuklar için 11 aşı zorunluluğu getirildi. Aşı olmayan çocuklar kreş ve okula kabul edilmeyecek. Yeni yasa ile zorunlu hale getirilen aşılar ise şu şekilde: Çocuk felci, Tetanos, Difteri, Boğmaca, Kızamık, Kabakulak, Kızamıkçık, Hepatit B, Haemophilus influenza bakteri, Pnömokok, Meningokok C.

 

Fransa’da doğalgaz kullanımı 1 Ocak’tan itibaren zamlandı. Enerji Düzenleme Komisyonu’nun kararıyla Engie tarafından sağlanan doğalgazın fiyatlarına yüzde 6,9 oranında zam yapıldı. Zammın önemli bir bölümü ise eklenen yeni vergilerden kaynaklanıyor.

 

1 Ocak’tan itibaren asgari ücrete yüzde 1,24 oranında zam yapıldı. Asgari ücretli çalışan işçilerin saat ücreti brut 9,76’dan 9,88’e yükseltildi. Böylece asgari ücretli çalışanların maaşları 20 Euro zamlanarak 1 188 ‘Euro’ya çıktı. 1 Ekim’den itibaren ise maaşlara 15 Euro daha zam eklenecek.

 

1 Ocak itibariyle pul ücretlerine de zam geliyor. 2018 yılında postane ücretleri yüzde 4,7 oranında zamlanacak. 1 Ocak itibariye öncelikli mektuplar için kırmızı pulun fiyatı 0,85 cent’den 0,95 cent’e çıktı. En çok kullanılan yeşil pulun fiyatı ise 0,73 cent’den 0,80 cente yükseltildi. İadeli taahhütlü gönderimin ücretine de yüzde 2 zam yapıldı.

 

Fransa’da paralı otoparklar belediyelerin kontrolüne verildi. Artık belediyeler yol kenarları ya da kapalı otoparklar için kendileri fiyat belirleyebilecek. Ayrıca istedikleri alanların işletmesini de özek sektörlerde kiralayabilecek.

 

Fransa’da bu yıldan itibaren konut vergisi (taxe d’habitation) kaldırılma süreci başlıyor. Bu yıl sonunda ödenecek ev vergisi bir önceki yıla göre 3’de 1 oranında azaltılacak. 2020 yılı itibariyle ise konut vergisi tamamen kaldırılmış olacak.

 

Haber : İbrahim Halil ERBİL    Paris / FRANSA

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Fransa'da, 1, Ocaktan, Sonra, Çok, Şey, Değişiyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı