Haber Detayı
19 Nisan 2018 - Perşembe 16:43 Bu haber 1591 kez okundu
 
FETÖ itirafçısının ifadelerini yayımlayan gazeteci: Savcı basını baskılıyor
ANTEP – FETÖ nedeniyle gözaltına alındıktan sonra, itirafçı olup Antep iş dünyası ile ilgili birçok ifade veren işadamı A.S.E.'nin ifadelerini haberleştirdiği için yargılanan gazeteci Murat Güreş, savcının basını baskı altına almaya çalıştığını söyledi.
GÜNDEM Haberi
FETÖ itirafçısının ifadelerini yayımlayan gazeteci: Savcı basını baskılıyor


Antep’te geçen yıl FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan A.S.E’nin ifadesinde yaptığı itirafları haberleştiren gazetecilerin hakkında “Gizliliği ihlal ettikleri” iddiasıyla hazırlanan iddianamenin ilk duruşması Antep 9. Asliye Ceza mahkemesinde görüldü. Duruşmada sanık gazeteciler Murat Güreş, Furkan Gökşen, Metin Aybey, Yunus Emre Alıcı, Av. Yusuf Subaşı ve avukatları hazır bulunurken, duruşmayı Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş ile TGS Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral’ın yanı sıra çok sayıda avukat izledi. 
 
Kimlik beyanlarının alınmasıyla başlayan duruşmada Av. Yusuf Subaşı’nın savunmasıyla devam etti. İddianameyi hazırlayan savcı Ramazan Kaymak'ın, FETÖ soruşturmaları ile ilgili birçok suiistimali olduğunu belirten Subaşı, suiistimallerini gölgelemek için bu davayı açtığını söyledi.
 
‘BUGÜN OLSA YİNE YAYINLARIM’
 
Av. Subaşı’nın ardından savunma için söz alan gazeteci Murat Güreş hakkındaki bu dava nedeniyle yüksek lisansını yarıda bırakmak zorunda kaldığını, birey olarak lekelenmeme hakkım ihlal edildiğini belirtti. Sosyalist biri olduğunu ve hayata soldan baktığını dile getiren Güreş, tutuklanmasının ardından hakkında FETÖ'cü iddiaları ortaya atıldığını söyledi. Hakkında ki iftiralardan temizlenmesinin aylar aldığını vurgulayan Güreş, şöyle devam etti: “Bu mahkemede, savcının eliyle gazetecilik yapma hakkım ve halkın haber alma hakkı ihlal ediliyor. Bu ülkede bugün FETÖ ile ilgili her şey aleni iken neden bu davada itirafçı sanığın verdiği bilgiler gizleniyor. Madem gizlilik var neden dosya ile ilgili bir yayın yasağı yok. Biz bu ifadeyi, savcının çekmecesinden almadık. İfade 2 Temmuz’da alındı, biz 30 Temmuz günü yayınladık. Bu 28 gün içinde ifadede isimleri geçen hangi şahıs hakkında ne gibi bir işlem yapıldı. Savcı bunu açıklasın. Bugün o ifade elime geçse yine yayınlarım. Bu ifadede ismi geçen insanlar, Antep sermayesinin yüzde 70-80'ini temsil ediyor. Bakınca savcı sermayeden taraf oluyor, gerçekler duyulmasın diye basını baskı altına alıyor. Beraatımı talep ediyorum" diye konuştu.
 
‘ŞAMİL TAYYAR DİNLENSİN’
 
Sanık savunmalarından sonra avukat Önder Alkurt da, kent milletvekili Şamil Tayyar'ın bir süre önce yaptığı "FETÖ borsası var" açıklamalarını hatırlatıp, bu noktada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği ifadesinin istenmesini talep etti. Avukat Alkurt devamında "Antep'te kamuoyunun bu nedenle tartıştığı 3 FETÖ dosyası var. Bu üç dosyanın savcısı da Ramazan Kaymaktır. Şamil Tayyar'ın mahkemede tanık olarak dinlenmesini talep ediyoruz" dedi. 
 
Sanıkların ve Avukatların savunmalarının ardından verilen kısa aranın bitmesiyle mahkeme başkanı, sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbiri uygulamasına son verilmesine karar vererek, duruşmayı 27 Eylül'e erteledi. 
 
NE OLMUŞTU?
 
Antepli işadamı A.S.E.’nin geçen yıl Temmuz ayında FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındı. İşadamı, gözaltında iken savcıya verdiği ifadede, FETÖ'nün Antep iş dünyası hakkında bilgiler vereceğini belirterek, itirafçı olmak istedi. Bu kapsamda ifade veren işadamı A.S.E.'nin beyanları, kentteki bazı gazeteciler tarafından çeşitli internet sitelerinde yayınlandı. Ancak gazeteciler, bu ifade üzerinde gizlilik kararı bulunduğunu öğrenince, haberi yayından kaldırdı. Gazeteciler Güreş ve Gökşen, bu kapsamda geçen yıl gözaltına alındı ve 13 gün de hapis yattı.
 
 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: FETÖ, itirafçısının, ifadelerini, yayımlayan, gazeteci:, Savcı, basını, baskılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı