Haber Detayı
02 Kasım 2016 - Çarşamba 08:39 Bu haber 1535 kez okundu
 
Fatma Şahin’e biz söyleyelim: Gaziantep’te IŞİD mahalleleri var
Gaziantep’te “IŞİD mahallesi var mı yok mu” tartışmalarına son noktayı koymak gerekirse, evet, IŞİD mahalleleri var. IŞİD’in en örgütlü olduğu yerlerden biri olan Karşıyaka mahallesinde IŞİD’liler dükkan açmış, dernekler kurmuş ve mescitlerde gençleri örgütlemeye devam ediyor. Bölge halkı da tüm bu olup bitenin farkında. Yani, herkes biliyor, herkes susuyor.
DÜNYA Haberi
Fatma Şahin’e biz söyleyelim: Gaziantep’te IŞİD mahalleleri var

IŞİD’in Gaziantep’teki varlığını bilmeyen olmasa gerek. Her ne kadar AKP’liler bu konuda “ölü taklidi” yapsa da Gaziantep halkı yanı başındaki IŞİD’lilerin farkında.

 

IŞİD’lilerin sokaklarda cirit attığı, evlere yerleştiği, dükkanlar açtığı, derneklerde mescitlerde faaliyet gösterdiği ve gençleri örgütlediği bir gerçek.

 

 

Biz de yerinde görmek adına bu mahallelere ziyarette bulunduk. “IŞİD mahalleleri” arasında önde gelen yerlerden biri Karşıyaka mahallesi.

Burası bölgenin en yoksul yerleşim yerlerinden biri. Ayrıca 90’lı yıllarda Hizbullah’ın en ciddi örgütlendiği mahalle. Şimdi bu boşluğu IŞİD dolduruyor denilebilir.

 

 

Peki, bu mahalle IŞİD için neden tercih edilir durumda? Gerici kökleri olması bir yana IŞİD’in örgütlenmek için yoksul yerleşimleri seçtiği biliniyor.

Bunun için hem iyi kamuflaj olmaları hem de kaybedecek pek bir şeyleri olmayan, yoksul bırakılan insanları birkaç vaatle örgütlemenin kolaylığı denilebilir.

 

 

Mahallede Suriyelilerin işletmeleri dikkat çekiyor. Elbette vatansız bırakılan bir halkın hayata adapte olmak için göç ettiği ülkede çalışma alanları yaratması olağan. Bu bir kenara. Ancak IŞİD’liler iş yerleri açıyor, mescitler ve dernekler kuruyor, mahallenin yoksul gençleri “cihat” için örgütleniyorsa burada durum değişiyor ki trajik olaylar da mevcut.

 

Mahallelilerden öğrendiğimize göre, bu açılan iş yerlerinden biri olan bir fırında gençlerden bazıları çalışmaya başlıyor. Bir süre sonra gençlerden biri, ailesini terk edip kayıplara karışıyor. Aylarca oğullarından haber alamayan aile, bir gün oğullarının çalışmak için İstanbul’a gittiğini öğreniyor. Ailesini arayarak bu gerekçeyi söyleyen gençten bir daha haber alınamıyor.

 

Başka bir örnek de bu işletmede çırak olarak çalışan ufak bir çocuğun kaçırılmaya çalışıldığı yönünde. Yine anlatılanlara göre, iki kişi tarafından alıkonulan çocuk zorla götürülmeye çalışılırken bölgedeki tanıdıklar durumu fark ediyor, çocuk kurtarılırken söz konusu iki kişi de kaçıyor.

HERKES BİLİYOR, HERKES SUSUYOR

Şunu belirtelim: Mahallenin gençlerini işe alıp daha sonra mescide, derneğe gelmeyi zorunlu kılan ve buralarda örgütleyenler IŞİD’liler. Bu mescide gidenler arasında IŞİD bayraklarını gördüklerini söyleyenler kadar şikayet etmek isteyip vazgeçenler de var.

Hele ki, “Neden şikayet etmiyorsunuz” sorusuna aldığımız yanıt, “Kimi kime şikayet edeceğiz” oluyorsa, şikayet edip başına iş geleceğini düşünüyorsa, hala devam eden bu faaliyetlere kimin cesaret verdiğini tahmin etmek zor olmasa gerek.

 

 

Neticede, IŞİD bölgede hiçbir zorlukla karşılaşmadan varlık göstermeye devam ediyor. Bölge insanları IŞİD’lileri değil, IŞİD bölge insanlarını dönüştürüyor.

Belki açık faaliyet yürütülmüyor, pencerelere IŞİD bayrakları asılmıyor ancak IŞİD girdiğimiz bu sokaklara çoktan rengini çalmış, merdiven altlarını ele geçirmiş durumda.

 

 

Hatırlarsınız, CHP milletvekili Gökhan Günaydın “Gaziantep’te IŞİD mahalleleri var” demiş, bunun üzerine Belediye Başkanı Fatma Şahin, söylemlerin asılsız olduğunu hatta turizme zarar verdiğini iddia ederek, “Gelin beraber gidelim” demişti.

Elbette, Fatma Şahin’le gitmedik ama yine de biz söyleyelim: Evet, IŞİD mahalleleri var ve ruhsat verdiğiniz bu yerleşimler IŞİD yuvası.

 

 

Kaynak : sol hebr portalı

Fotoğraflar: Selin Asker

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fatma, Şahin’e, biz, söyleyelim:, Gaziantep’te, IŞİD, mahalleleri, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı