Haber Detayı
09 Mayıs 2017 - Salı 12:08 Bu haber 1322 kez okundu
 
Düzce'de Türk Metal'e isyan: Teknorot işçileri direnişte
Düzce’de bulunan TEKNOROT fabrikasında çalışan işçiler, Türk Metal’in sözleşmede düşük zamma imza atmasına isyan etti
SENDİKA Haberi
Düzce'de Türk Metal'e isyan: Teknorot işçileri direnişte

Düzce’de bulunan TEKNOROT fabrikasında çalışan işçiler, Türk Metal’in sözleşmede düşük zamma imza atmasına isyan etti.

 

İki vardiyada iş durduran ve fabrikayı terk etmeyen işçiler, sendikacılara “Bizden habersiz nasıl imza attıysanız gelin düzeltin” diye seslendi. Kendilerini provakatörlükle suçlayarak, iş başı yapmaları için tehdit eden sendikacıları tartaklayarak geri gönderen işçiler, sendikacılara ve patrona “İş ekmek yoksa barış da yok” diye seslendi. 

Düzce 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde otomotiv yedek ürünleri alanında faaliyet gösteren TEKNOROT işçileri, sendikacılarla yaptıkları görüşmede 510 liralık zam talebinde anlaşma sağlandı. Sendikacılar son ana kadar bu talebin arkasında olduklarını söyledi. Patronun kabul etmemesi üzerine sendikacılar “Gemileri yaktık greve çıkıyoruz”açıklamasını yaparken, 13 Mayıs’ta greve çıkma kararı alındı. İşçiler greve hazırlanırken dün kendilerinden habersiz anlaşmaya varıldığını öğrendi. Zammın 198 lira ile 300 lira arasında olduğunu öğrenen işçilerin tepkisi büyük oldu. 

8-16, 16-24 ve 24-8 olmak üzere üç vardiyada 1200 işçi iş durdurdu ve fabrikayı terk etmeme eylemine başladı. Fabrikanın önünde toplanan işçiler sık sık “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganlarını attı. Sendikacıların kendilerinden habersiz düşük zamma imza atmasına öfkelenen işçiler, “Sendika bizi işverene sattı” dedi. 

 

Türk Metal Düzce Şubesi Başkanı Murat Ardıç basına yaptığı açıklamada işçilerin provokasyona geldiğini ileri sürerek “Biz işçimizi satmadık” dedi. İşçilerin yanına gelen sendikacılar ise “Nankörlük yapmayın kan çıkar” diyerek işçileri tehdit etti. Buna öfkelenen işçiler sendikacıların üzerine yürüdü. Tartaklanan sendikacılar geri gitmek zorunda kaldı. Sendikacıların gazetelerde çıkan demeçlerinin yalan olduğunu söyleyen işçiler, sendikacılara “Bizden habersiz nasıl imza attıysanız gelin düzeltin, imzanızı geri alın” diye seslendi. 

 

Öte yandan eylem nedeniyle fabrikanın güvenlik görevlileri işçiler ve fabrika yönetim binası arasında barikat kurdu. Bölgeye jandarma ekipleri de sevk edildi.

 

DÜZCE YERELİNDE DE İŞÇİLERİN DİRENİŞİ GÜNDEMDE

Düzce'nin yerel televizyon kanallarından olan Düzce TV, işçilerin direnişine dair bir haber yaptı.

 

İŞÇİLER ŞUBE BAŞKANI ARDIÇ'A TEPKİ GÖSTERDİ

Teknorot işçileri, 'Taleplerimizi dikkate almıyor' dedikleri Türk Metal Düzce Şube Başkanı Murat Ardıç'a tepki gösterdi.

 

Kaynak: (Evrensel) - Evrensel Gazete Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Düzce'de, Türk, Metal'e, isyan:, Teknorot, işçileri, direnişte,
Yorumlar
Haber Yazılımı