Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 16:26 Bu haber 1670 kez okundu
 
CHP Şahinbey " Büyükşehir Belediyesinde Yolsuzluk Diz Boyu "
Gaziantep Büyükşehir Belediyesindeki sayıştay dalgası büyüdükçe büyüyor. Usülsüz harcamalar, usülsüz ihalaler ve personelle ilgi atamalar CHP Şahinbey ilçe Başkanlığı tarafından ele alındı. Bunlarla ilgili parti binasında bir basın açıklamasında bulundu.
SİYASET Haberi
CHP Şahinbey

Gaziantep Büyükşehir Belediyesindeki sayıştay dalgası büyüdükçe  büyüyor. Usülsüz harcamalar, usülsüz ihalaler ve personelle ilgi atamalar CHP Şahinbey ilçe Başkanlığı tarafından ele alındı. BUnlarla ilgili parti binasında bir basın açıklamasında bulundu.Yöneticlerinde katıldığı Basın Açıklamasını İlçe Başkanı Uğur Özpolat okudu.

 

33594383-755.02.2018-3248 sayılı ihalesi hakkında bilgi yazıda belirtilmiş olup ‘‘XlooP Bilişim teknolojileri Sanayi Ticaret Limited Şirketi’’ unvanlı firma ‘’Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Düzenlenebilir ve Mobil Kumandalı İnteraktif Sunum Paketi Hizmet Alım İşi’’ ihalesine teklif sunmuş, 3 Eylül 2018 tarihli ihale yapılmış olup Şahinbey Belediye Meclis üyemiz Hasan ŞENCAN’ın 19 Ekim 2018’deki CİMER’e başvurusu 24 Ekim 2018’de ilgili yazı verildikten sonra 26 Ekim 2018’de CİMER’e yaptığımız başvurudan ötürü teklifi sunan XlooP Bilişim Firması ortaklarından biri olan ve aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi Reklam Tanıtım Şube Müdürlüğüne vekaleten bakan Ali BARLAS’ın olması ve bu ihalenin teknik altyapısı ve şartnamesinin aynı şahıslar ve firma tarafından 6 ay öncesinden hazırlanarak adeta adrese teslim yaptıkları ihale CİMER’e yaptığımız başvurudan sonra apar topar iptal edilmiştir. Bu, araştırmalarımız sonucu meydana çıkan usulsüzlüklerin sadece bir tanesi olup, Sayıştay Raporlarının Şahinbey Belediyesi raporlarında yine AKP’li belediyelerin ‘’biz yaptık oldu’’ anlayışıyla kanunları ve yargıyı hiçe sayıp bildiğini okuyarak kendi yandaşlarını usulsüz ve kanunsuz bir şekilde zengin etmeye devam ettiğinin açık bir göstergesidir.

 

 

1- 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 18/e maddesinde belediye taşınmazlarının 3 yıldan fazla kiralanmasında yetkinin belediye meclisinde olmasına rağmen bu yetkinin encümene verildiği iddiası ile kiralamalar encümen kararıyla yapılmıştır. Oysaki bu yetki belediye meclisinindir ve devredilemez.Yapılan kiralama işlemleri kanuna aykırı olup üç yılı aşan her kiralama işlemi için belediye meclisinin ayrı ayrı karar alması gerekmektedir. Belediye meclisinin yetkisini gasp ederek içerisinde muhalefetin bulunmadığı encümene yetkiyi devrederek yetki gaspı yapılmaktadır.

 

2 - Şahinbey ilçesinde encümen kararı ile kiraya verilen bazı belediye mülklerinin( elektrik-su-doğalgaz) abonelerinin hala belediye adına olduğu ve bu faturaların belediye tarafından ödendiği Sayıştay Raporu ile tespit edilmiştir. Yine burada da usulsüz işlem yapıldığından belediye zarara uğratılmıştır.

 

3- Belediye yaptığı konutları müteahhit gibi piyasanın üzerinde fahiş bir fiyatla satışa sunmasından dolayı ortalama 1500 adet konut elinde kalmış ve satamamıştır. Vatandaşın daha ucuza konut alması için fiyat indirimine gidilmemiş olup vatandaş bir katılım bankasından kredi çekmeye mecbur bıraktırılıp hem vatandaş hem de belediye zarara uğratılmıştır. Sayıştayın yanlış bulmasına rağmen şu anda Şahinbey Belediyesinin kasım ayı meclis oturumunda grubumuzun ret oyuna rağmen encümen yetkisi ile elde kalan bu konutların takas yoluyla elden çıkarılmasına karar vererek yeni bir zararın önünü açmışlardır.

 

Oysaki kentsel dönüşümden evleri kamulaştırılan vatandaşlara bu evler uygun fiyata verilseydi vatandaş mağdur olmayacaktı. Dolayısıyla belediye zarara uğratılmayacaktı.

 

VİDEOSU ALT KISIMDA

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: CHP, Şahinbey, ", Büyükşehir, Belediyesinde, Yolsuzluk, Diz, Boyu, ",
Yorumlar
Haber Yazılımı