Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 15:49 Bu haber 1310 kez okundu
 
CHP Antep: OHAL değil Demokrasi!
ANTEP – Antep’te CHP’liler ‘OHAL değil Demokrasi’ talebiyle sokağa çıktı. Yeşilsu parkında buluşan yüzlerce CHP’li oturma eyleminde ‘OHAL’e Hayır, Susma Haykır’ sloganı attı.
GÜNDEM Haberi
CHP Antep: OHAL değil Demokrasi!

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi’nin, Olağanüstü Hal'in (OHAL) kaldırılması talebiyle Türkiye genelinde aldığı eylem kararı kapsamında CHP Antep il örgütü Yeşilsu parkında oturma eylemi düzenledi. Eyleme Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Kent vekilleri Mehmet Gökdağ ve Akif Ekici, CHP Antep il ilçe örgütlerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı.

 

Emniyetin yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen eylemde yurttaşlar, ‘OHAL ve KHK rejimine Hayır’ ile ‘Tek adam rejimine hayır’ pankartları açarken eylem boyunca OHAL karşıtı sloganlar attı.  

 

‘OHAL SONLANDIRILSIN’

 

Basın açıklamasıyla başlayan eylemde açıklamayı il başkanı Hayri Sucu yaptı. 21 aydır süren OHAL’in kurumsallaştırıldığını belirten Sucu, OHAL’in iktidar tarafından ifade özgürlüğü her türlü protesto eylemini baskılama aracı olarak kullanıldığını söyledi. KHK’ler ile halk iradesinin gasp edildiğini aktaran Sucu, “Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine derhal son verilmelidir. STÖ’lere, sendikalara, meslek odalarına yönelik iktidar gücü ile açılan savaş son bulmalıdır” diye konuştu.

 

Açıklamanın ardından sloganlar eşliğinde bir süre oturma eylemi yapan kitle olaysız bir şekilde dağıldı.

 

‘HERKES OHAL’E KARŞI’

 

Halkların Demokratik Partisi(HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi(DBP) Antep il ilçe örgütleri adına uzatılması gündemde olan OHAL’e ilişkin açıklama yapan HDP Antep il örgütü Eşbaşkanı Müslüm Kılıç ise ülkenin kazancı için OHAL’ in uzatılmaması gerektiğini kaydetti. İktidardan OHAL değil demokrasi talep ettiklerini söyleyen Kılıç, “ OHAL sağcı solcu demeden ülkede ki her kesime zarar vermektedir. OHAL’den ülkede ki tüm kesimlerin rahatsız herkes kaldırılmasını istiyor. İşçiler, emekçiler, kadınlar ve gençler OHAL’e karşı. İktidar halkın sesine kulak verip OHAL’e son versin” dedi.

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: CHP, Antep:, OHAL, değil, Demokrasi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı