Haber Detayı
12 Ekim 2016 - Çarşamba 18:15 Bu haber 1044 kez okundu
 
CERABLUS’TA YOKSULLUK HAD SAFHADA
Cerablus’ta IŞID’in çekilmesinden sonra yönetim boşluğu oluşmaması için hemen 18 kişiden oluşan yerel bir meclis kurulmuş. Cerablus’taki aşiretlerin önde gelen isimlerinden oluşan yerel meclis Türkiye ile Cerablus arasındaki iletişimi sağlıyor.
YEREL Haberi
CERABLUS’TA  YOKSULLUK HAD SAFHADA

Fırat Kalkanı Operasyonu 51. gününü geride bırakırken, Gaziantep’in Karkamış ilçesinin karşısında bulunana ve 3 yıl IŞID kontrolünde kaldıktan sonra ÖSO’nun kontrolüne geçen Cerablus’ta, hayat normale dönüyor ancak en büyük sorun işsizlik ve yoksulluk.

 

 

İŞKENCEHANELER OKULA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Fırat Kalkanı Operasyonu’nun ardından 5 bin 418 Suriyelinin geri dönüş yaptığı Cerablus’ta, yaralar sarılmaya başladı. IŞİD’in çekilirken enkaza çevirdiği ilçede öncelikli olarak çöken su şebekesi yenilendi, kente elektrik verilmeye başlandı. Bunun ardından, eskiden okul olarak kullanılan bina Sağlık Bakanlığı tarafından 60 yataklı hastaneye dönüştürüldü.

IŞID’in cezaevi ve işkencehane olarak kullandığı Ahmet Selim Mulla Lisesi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 400 bin lira harcanarak yeniden inşa edildi. 900 öğrenci kapasiteli okulda eğitim-öğretime önümüzdeki pazartesi başlanacak. Öte yandan Ankara Keçiören Belediyesi’nin tadilatını üstlendiği Sadık Handavi İyilik İlkokulu’nda ise 3 yıl aradan sonra öğrenciler sıralarına oturdular.

 

YOKSULLUK HAD SAFHADA

İŞID’ın kontrol ettiği 3 yıllık süre boyunca Cerablus’ta yaşayan Ayşe Meral adlı yaşlı kadın, gündelik yaşamın normale döndüğünü ancak yoksulluk nedeniyle kızları ve torunları ile birlikte zor şartlarda yaşamaya çalıştıklarını söyledi.

 

DESTEK BEKLENTİSİ

Pazardan topladığı eski kıyafetleri, ayakkabıları ve hurdaları satarak geçinmeye çalışan 8 çocuk babası Derviş Halife de IŞID’in her şeyi yasakladığı Cerablus’ta huzurun geldiğini ancak ailesinde çalışan kimse olmadığı için 8 çocuğuna bakmakta güçlük çektiğini ifade etti. IŞID’in evini bombaladığını ve oturulamaz hale geldiğini söyleyen Derviş, Türkiye’den daha çok yardım beklediklerini dile getirdi.

 

GÜNDE 400 HASTAYA SAĞLIK HİZMETİ

 

Cerablus’ta IŞID’in cephanelik olarak kullandığı ilkokul Sağlık Bakanlığı tarafından 60 yataklı hastaneye dönüştürülmüş. Günlük olarak 120’si acil olmak üzere 400’ün üzerinde hastaya hizmet veren Cerablus Hastanesi’nde yakın zamanda  ameliyathanenin de hizmete açılması bekleniyor. Hastaların şimdilik hastane bahçesinde kurulan çadırlarda bakıldığı Cerablus’ta ciddi akalarda hastalar Karkamış, Nizip ya da Gaziantep’e sevk diliyor. Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen 80 sağlık personelinin görev yaptığı hastaneden en çok kadınlar ve çocuklar hizmet alıyor.

 

 

CERABLUS MECLİSİ KURULDU

Cerablus’ta IŞID’in çekilmesinden sonra yönetim boşluğu oluşmaması için hemen 18 kişiden oluşan yerel bir meclis kurulmuş. Cerablus’taki aşiretlerin önde gelen isimlerinden oluşan yerel meclis Türkiye ile Cerablus arasındaki iletişimi sağlıyor. Cerablus Yerel Meclis Başkanı Muhammed Habeş, Türkiye’nin devreye girmesiyle birlikte 3 yıl süren IŞİD zulmünün sona erdiğini kaydederek, “Hayat normale dönmeye başladı. IŞID her şeyi yasaklamıştı. Halkı korkutmak için karısının gözleri önünde bir kişiyi dahi kestiler. Türkiye’ye güvenimiz tam. Cerablus kısa zamanda verilen destek ile yeniden eski günlerine dönecektir” dedi.

 

EKMEK EV SICAK YEMEK

IŞID ilçede gelir etmek için ekmeği 2.5 Türk Lirası’ndan satarken sivil toplum örgütleri ve AFAD’ın devreye girmesiyle Azez’de kurulan hijyenik fırınlarda üretilen ekmek halka dağıtılmaya başlanmış. Ayrıca yeni kurulan seyyar mutfak ile 5 bin kişiye sıcak yemek veriliyor. Tahrip olan elektrik şebekesinin yenilenerek elektriğin verildiği ilçeden50 günde 800 kamyon çöp taşındığı yaşanan yıkımın en önemli göstergelerinden biri. 

 

Haber-Fotoğraflar : MURAT GÜREŞ

Kaynak: Editör: Murat Güreş
Etiketler: CERABLUS’TA, , YOKSULLUK, HAD, SAFHADA,
Yorumlar
Haber Yazılımı