Haber Detayı
17 Mart 2018 - Cumartesi 09:36 Bu haber 1565 kez okundu
 
Çenet: Emperyalistler Türkiye’yi Rojavada kullanıyor
OSMANİYE – Efrin’deki demokratik ve özgür yaşamı boğmak için emperyalist devletlerin Türkiye’yi kullandığını dile getiren THKP-C kurucularından İbrahim Çenet, “Halkların özgürleşmesi emperyalistlerin işine gelmediği için tüm güçleriyle engellemeye çalışıyorlar" dedi.
GÜNDEM Haberi
Çenet: Emperyalistler Türkiye’yi Rojavada kullanıyor

 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile himayesindeki ÖSO gruplarının Efrîn’e yönelik operasyonu 57’nci gününde. 2 aydır süren çatışmalar son günlerde kent merkezine yapılan bombardıman ve yaşanan sivil ölümleri endişe veriyor. İktidarın Efrîne yönelik saldırılarını değerlendiren eski Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi’nin (THKPC) kurucu üyesi ve 68 kuşağından İbrahim Çenet, iktidarın "Yurtta savaş, cihanda savaş" şiarıyla hareket ettiğini söyledi. Emperyalist güçlerin Rojavadaki özgür yaşamı boğmak için Türkiye’yi kullandığını ifade eden Çenet, Türkiye’nin emperyalistlerin "Suriye kölesi" olduğunu vurguladı. 
 
‘ERDOĞAN BOP'UN EŞBAŞKANI DEĞİLMİYDİ?’
 
İktidarın ülkeyi sömüren emperyalist güçlerle mücadele etmediğini ve emperyalist mantık ile Efrîn’e operasyon düzenldiğini ifade eden Çenet, iktidarın Amerika’nın çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini söyledi. İktidarın, "Biz Amerika’ya karşıyız" söyleminin aslının olmadığını sözlerine ekleyen Çenet,  şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı Ortadoğu’yu işgal etme projesi olan Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) eşbaşkanı değil miydi? Neden Suriye’yi işgale kalkışıyoruz? Türkiye’nin Efrîn'e operasyon düzenlemesi, oradan ‘terörist’ gelip gelmemesi olayı değildir. Eğer Suriye’den Türkiye'ye 'terörist' diye lanse ettikleri kişilerin gelmemesiyse bütün Suriye sınırına metrelerce yükseklikte duvarlar inşa edildi. Operasyon masraflarının 40’ta birine 100 metrede bir kule inşa edilirdi. Sınıra boydan boya asker konulabilirdi. Yani demek istediğim önlemleri arttırırdınız, kimsede sınırdan geçemezdi. Madem Kürtlere 'terörist' diyorsun, Türkiye sahasında yer alan Kürt grupları bitirebildin mi ki Suriye’ye müdahale ediyorsun.”
 
‘ÖZGÜR YAŞAMIN YAYILMASINDAN KORKUYORLAR’
 
DAİŞ’çilerin iktidar tarafından yıllardan beridir beslendiğini savunan Çenet, ÖSO dedikleri grupların El kaide olduğunu ve El Kaide’nin ise DAİŞ’ten hiçbir farkının olmadığını hatırlattı. İktidarın açıkladığı Efrîn’e saldırı nedenlerinin yalan uydurma şeyler olduğunu vurgulayan Çenet, şunları söyledi: “Suriye’nin işgal edilmesindeki en büyük sebep, 'orada inşa edilen özgür yaşam ülkemize de yayılır mı' korkusundan dolayıdır. Bugün Emperyalistler ve Türkiye korkuyor. Suriye halkları özgürleşince, Lübnan özgürleşir, Irak özgürleşir. Yani tüm Ortadoğu özgürleşir. Halkların özgürleşmesi emperyalistlerin işine gelmediği için tüm güçleriyle engellemeye çalışıyorlar. Rojava'yı işgal ile orada ki özgür eşit yaşamın Türkiye’ye gelmemesine çalışıyorlar.

 

Haber : Ali Vefa YURDAL
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çenet:, Emperyalistler, Türkiye’yi, Rojavada, kullanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı