Haber Detayı
08 Şubat 2018 - Perşembe 10:32 Bu haber 2644 kez okundu
 
" Bir Çuval un ve Saz " Hüseyin Karakuş Antepli'lerle Buluşuyor
“ADI DENİZ OLMALI” Şiirini ve bestesini yapan, Hüseyin Kararukuş ilk kez Antepte konser verecek.
YEREL Haberi

“ADI DENİZ OLMALI” Şiirini  ve bestesini yapan, Hüseyin Kararukuş ilk kez  Antepte konser  verecek.

İstanbul  da yıllardır Türkü cafelerde ve  Anadolu’nun bir çok yerinde konserler  veren Karakuş Cumartesi Antepli’lerle buluşacak.

 

HÜSEYİN KARAKUŞ KİMDİR ?

“ BİR ÇUVAL UN VE SAZ “

“ Aslen Kahraman Maraş Elbistanlıyım. Sine-i Milli Aşireti´ndenim. 15. 08. 1970 Sivas Fırat-Gürün doğumluyum. Ailem Ankara´ya göç ettiğinde 1 yaşındaymışım. Yaşamımdan kesitler vermek gerekirse. 80´li yılların başında Almancı bir akrabamız babama Grundig bir teyp getirmişti. Arif hocaların, rahmetli Akarsu´nun Muhabbet 1, Muhabbet 2 isminde bir albümü çıkmıştı. O albümü de beraberinde getirmişlerdi. O zamanlar 10 yaşında bir çocuktum. 10 yaşında bir çocuğun yapacağı şey en basitinden oynamaktır. Yani dinlemeyen, anlamayan, umursamayan bir Hüseyin Karakuş vardı. Çok sayıda insan gelirdi evimize, çalarlar, söylerlerdi. Ben herhalde daha buluğ çağımda olmadığım için o kadar sıcak bakamıyordum onlara. Her çocuğun yaptığı gibi oyun oynamaktaydım o zamanlar. Babamın üç bin lira alacağı varmış birisinden. Adam, "Param yok, ben sana bir çuval unla, bir saz vereyim" demiş, babam da kabul etmiş. Annem bir çuval unla yufka ekmek yaptı, aylarca yedik. Sazı da hep abim çalıyordu. Benim ise hiç dikkatimi çekmiyordu. Daha sonra abimin iki yıl, üç yıl sürekli uğraştığı ama benim hiç tanımadığım bağlamayla tanıştım. O zaman niye öyle düşündüm bilmiyorum ama okulu okuyup, konservatuarı bitirip, müzik öğretmeni olurum, filan diye düşünüyordum. Daha sonra bu düşüncem değişti. ´Ben Musa Eroğlu´ndan ders alırsam, bir yılda mezun olurum, gene hoca olurum´ dedim. 1986 yılında Musa Eroğlu Müzik Evi´nde bağlama dersleri almaya başladım. 1986´nın ortalarında Musa Eroğlu´nun öğrencileri arasında ilk asistanı ünvanını aldım. Musa Eroğlu 1984´te kurmuştu dersanesini. İlk beste ve söz yazma çalışmalarım da orda başladı.” Dedi.

 

HALKIN OZANI KARAKUŞ;

Son zamanlarda Türk Halk Müziği´ne önemli eserler kazandıran Karakuş ile yaptığımız bu söyleşide; "Yunuslardan, Karacaoğlanlardan, Pir Sultanlardan, Şeyh Bedreddinlerden ve daha nice ozanlarımızdan bir kalıt olarak günümüze değin uzayıp gelen deyiş ve türkülerin içeriklerinin neden değiştirilme gereksinimi duyulduğunu, gelişen teknoloji ile birlikte daha da güçlenerek sömürgelerine yeni coğrafi alanlar oluşturmak amacıyla harekete geçen sömürgecilerin egemenliği altına giren bilim adamlarının teslimiyet nedenini, aşkın sızısını en güzel ifade eden insanların yaşadıkları ülkenin neresi olduğunu" vb. gibi birçok konuyu bulacaksınız.

 

Şiir ve besteleri ,” Adı Deniz olmalı “  "Aşk İle", "Yaralı Ceylan", "Beşinci Mevsim", "Yemen Türküsü", "Gül Yüzlüm Gül Destim", "Tellah", "Yar Yar" gibi dilden dile, gönülden gönüle akan birçok türküye imzasını attı Hüseyin  Karakuş.

 

 

 

10.02.2018 Günü Saat 20.00 de  Erikçe Doğa Cafe Restaurant’ta siz Antepli’leri bekliyor..

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: ", Bir, Çuval, un, ve, Saz, ", Hüseyin, Karakuş, Antepli'lerle, Buluşuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı